IKP - Internetowe Konto Pacjenta

IKP grafika

Internetowe Konto Pacjenta *1 

dr Joanna Plak-Warecka

Internetowe Konto Pacjenta (IKP)  to narzędzie, które umożliwia pacjentom wygodne korzystanie z usług cyfrowych i porządkuje rozproszone informacje medyczne w jednym miejscu. Znajdują się na nim dane dotyczące przeszłego, aktualnego, planowanego leczenia. Posiadanie konta umożliwia także załatwienie wielu formalności medycznych w trybie online, bez konieczności wizyty w placówce medycznej.

Czytaj więcej...

Interakcje leków z ziołami

Leki i ziola

Interakcje leków z ziołami i podobnie działającymi preparatami *1

dr Joanna Plak-Warecka

Zioła to samo zdrowie; warto korzystać z dobrodziejstw „zielonej apteczki”, żeby ograniczyć spożywanie leków; im więcej ziół tym mniej leków. Jakże często spotykamy się z takimi stwierdzeniami, także wypowiadanymi przez seniorów i osoby im bliskie.

Czytaj więcej...

Prawo jazdy dla seniorów

Kierowca senior 1

Prawo jazdy i seniorzy – co może się zmienić?

dr Joanna Plak-Warecka

Już w 2024 roku planowano wprowadzić nowe przepisy *1 dotyczące uprawnień osób starszych do kierowania pojazdami, w celu poprawienia bezpieczeństwa na drogach. Z badań przeprowadzonych przez Niemców wynika, że ryzyko wypadków spowodowanych przez seniorów jest porównywalne z grupą wiekową 18-24 lata i właśnie te dwie grupy wiekowe powinny być objęte dodatkowymi obostrzeniami.

Czytaj więcej...

Ogólnopolska Karta seniora 2024

ballet bon dla seniora

Ogólnopolska Karta Seniora przysługuje osobom, które ukończyły 60 lat. Upoważnia ona do zniżek w blisko 3000 punktów *1 zlokalizowanych na terenie całego kraju, m.in. w sanatoriach, instytucjach zdrowia i kultury.

Czytaj więcej...

Fundacja Dziadkowie Biznesu

Portret seniorki Danuty

Misją Fundacji *1 jest wspieranie seniorów prowadzących własną działalność gospodarczą, którzy mają doświadczenie w zakresie świadczonych usług, ale nie potrafią odnaleźć się w nowej rzeczywistości i wypromować swojej działalności. Informacje o Dziadkach Biznesu, jak również opis ich działalności, można znaleźć w mediach społecznych (Facebook, Twitter, Instagram, Tik Tok).

Czytaj więcej...

Odwodnienie organizmu u seniora

Drink nawadnijacy

Jak zapobiegać odwodnieniu seniora *1

dr Joanna Plak-Warecka

Odwodnienie to częsty, a jednokrotnie bagatelizowany, problem seniorów. Szacuje się, że ponad 40% hospitalizacji starszych osób jest nim spowodowana. Organizm seniora jest szczególnie podatny na to zjawisko, ponieważ po 60 roku życia dochodzi do takich istotnych zmian, jak: zmniejszenie całkowitego poziomu wody w tkankach; osłabienie odczuwania pragnienia, obniżenie zdolności nerek do zatrzymywania wody.

Czytaj więcej...

Opieka nad seniorami 2024 rok.

Na laweczce senior

Szczególna opieka geriatryczna *1

dr Joanna Plak-Warecka

 Na początku 2024 roku weszła w życie ustawa o szczególnej opiece geriatrycznej, czyli szczególnych formach opieki zdrowotnej dla osób, które ukończyły 75 lat; świadczonych w: szpitalnych oddziałach geriatrycznych, centrach zdrowia 75+ oraz w podstawowej opiece zdrowotnej.

Czytaj więcej...

Podkategorie