Jesienny wysyp grzybów - Jura

Grzybobranie 2024

Bezpieczne grzybobranie *1.

Sezon grzybowy w pełni. A grzybobranie jest jedną z ulubionych rozrywek seniorów. O czym należy pamiętać by było prawdziwą przyjemnością i nie niosło ze sobą ryzyka dla starszych grzybiarzy?

Czytaj więcej...

Zmiany w leczeniu sanatoryjnym

 Sanatorium Kudowa Zdroj

Leczenie uzdrowiskowe w 2024 roku - co się miało zmienić, a co się zmieniło? *1

dr Joanna Plak-Warecka

2024 rok miał przynieść rewolucję w obszarze leczenia uzdrowiskowego. Pacjenci mieli samodzielnie lub wspólnie z lekarzem wybierać miejsce i placówkę, w której chcą się leczyć. To miało zmusić sanatoria do konkurowania między sobą i tym samym do zwiększenia jakości oraz ilości świadczonych usług.

Czytaj więcej...

Wolontariat w śród Seniorów

Wolontariusze starsi

Senior wolontariuszem *1

dr Joanna Plak-Warecka

Seniorzy, którzy przeszli na emeryturę z reguły mają dużo wolnego czasu, który coraz częściej chcą spożytkować na działalność społeczną. Doskonałym pomysłem na realizację takich zamierzeń jest zaangażowanie się w działalność woluntarystyczną, której popularność rośnie. Według badań Głównego Urzędu Statystycznego, w 2022 roku osoby po 65 roku życia stanowiły blisko 23% ogółu wolontariuszy.

Czytaj więcej...

Jak się chronić przed powodzią?

Powodz 2024

Niedawno nasz kraj smagał się z upałami, teraz doświadczamy powodzi, które stanowią zagrożenie nie tylko dla naszego dobytku, ale także zdrowia, a nawet życia. Czy można zminimalizować straty spowodowane przez niszczycielski żywioł? Czy przed powodzią można się uchronić?

Czytaj więcej...

Seniorzy. Starość w XXI wieku. I

Wieczorny relaks

Fakty i popularne mity na temat starości część I

dr Joanna Plak-Warecka

Seniorzy nie chcą się uczyć i rozwijać

Seniorzy coraz bardziej są zainteresowani poszerzaniem horyzontów i zdobywaniem nowych umiejętności. Świadczy o tym rosnące zainteresowanie kursami dedykowanymi dla tej grupy wiekowej, jak również ofertą dostępną w ramach Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Budujące są również historie seniorów, którzy w jesieni życia zdecydowali się zdać egzamin maturalny i kontynuować naukę przerwaną na skutek okoliczności życiowych (np. brak środków finansowych na naukę i konieczność podjęcia pracy).

Czytaj więcej...

Seniorzy. Starość w XXI wieku. II

Fakty i popularne mity na temat seniorów i starości cz. II

dr Joanna Plak-Warecka

Joanna Plak Warecka 3

Seniorzy często chorują

Wraz z wiekiem organizm człowieka jest coraz mniej wydolny, osłabiony i tym samym bardziej podatny na choroby. Zmienia się również metabolizm co zaburza przyswajanie leków, przez co leczenie jest trudniejsze i bardziej czasochłonne. Wielu seniorów cierpi na wielochorobowość (występowanie kilku chorób jednocześnie), co dodatkowo komplikuje leczenie; ponieważ może przyczynić się do wywołania geriatrycznego zespołu jatrogennego, czyli pojawienia się nowych chorób w wyniku błędnego leczenia dotychczasowych. Warto podkreślić, że choroby wieku podeszłego (z reguły) mają charakter długotrwały/przewlekły.

Seniorzy boją się eksperymentować z modą

Czytaj więcej...

Seniorzy. Starość w XXI wieku. III

Fakty i popularne mity na temat starości i seniorów cz. III

dr Joanna Plak-Warecka

Joanna Plak Warecka 3

Seniorzy unikają ludzi

Ten popularny mit jest dosyć popularny i rozpowszechniany. Tymczasem osoby starsze nie unikają towarzystwa innych, wręcz przeciwnie wielu z nich jest samotnych i wręcz poszukują towarzystwa innych. Izolacja pewnego odsetka seniorów wynika z ich stanu zdrowotnego i niesprawności z tym związanych. Na przykład na sutek problemów z poruszaniem się nie mogą wychodzić na dwór i tym samym są skazani na pobyt w czterech ścianach. Inni stracili współmałżonka, dzieci się wyprowadziły, część znajomych umarła. Oni również są samotni na skutek okoliczności życiowych, a nie z wyboru. O potrzebie kontaktu z innymi świadczy chęć osób mocno dojrzałych do udziału w zajęciach na Uniwersytetach Trzeciego Wieku, czy organizowanych przez kluby seniorów lub centra aktywności międzypokoleniowej (tam, gdzie są one dostępne).

Czytaj więcej...

Seniorzy. Starość w XXI wieku. IV

Fakty i popularne mity na temat starości cz. IV

dr Joanna Plak-Warecka

Joanna Plak Warecka 3

Osoby w wieku 60+ nie powinny kierować samochodem

Zwolennicy tego pomysłu jako argumenty podają: słabszą koncentrację i refleks starszych osób, czy słaby wzrok w podeszłym wieku, które to czynniki znacząco wpływają na bezpieczeństwo jazdy. Co jakiś czas pojawiają się postulaty, by starsze osoby zostały poddane obowiązkowym badaniom lekarskim i by ich prawa jazdy miały charakter czasowy. Bez wątpienia z wiekiem pogarsza się wzrok i refleks. Niektóre choroby także uniemożliwiają lub znacznie ograniczają zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych. Z pewnością jednak nie można stwierdzić, że starsze osoby nie powinny kierować autem.

Czytaj więcej...

Podkategorie