Porady dnia

Porady dnia

Aktualności Seniora

Aktualności Seniora

Zdrowie Seniora

Zdrowie Seniora

Pasje Seniora

Pasje Seniora

Zaburzenia świadomości, i inne dolegliwości w śród seniorów

depresja seniora

Zaburzenia psychiczne u seniorów

dr Joanna Plak

Osoby starsze cierpią na takie same zaburzenia psychiczne jak osoby w innych przedziałach wiekowych. Warty podkreślenia jest jednak fakt, że w ich przypadku przebieg choroby jest cięższy i trudniejszy do leczenia, ze względu na zmiany w organiźmie związane z procesem starzenia oraz przyjmowanie wielu leków na inne schorzenia, utrudniających szybkie postawienie właściwej diagnozy.

Czytaj więcej...

Ograniczenia pielgrzymowania ze względu na Covid - 19

czestochowa ANMP

Zasady organizowania pielgrzymek w dobie Covid – 19

dr Joanna Plak

Pandemia Covid- 19 przyczyniła się do tego, że wiele obszarów naszego życia przeniosło się do Internetu. Można skorzystać z porad lekarza bez wychodzenia z domu, zrobić zakupy z dostawą do domu, porozmawiać z bliskimi za pośrednictwem komunikatorów internetowych. Czy pielgrzymować również można online?

Czytaj więcej...

Ubóstwo wśród seniorów

Wloscy seniorzy

Wpływ pandemii na wzrost ubóstwa we Włoszech i rola Caritasu w zaspokajaniu potrzeb życiowych „nowych ubogich”.

dr Joanna Plak

        Covid -19 i wprowadzone w związku z nim restrykcje, bardzo negatywnie wpłynęły na stan zamożności Włochów. Osoby, które do tej pory cierpiały z powodu ubóstwa, doświadczyły pogłębienia swojego stanu; natomiast osoby, które balansowały na granicy ubóstwa, znalazły się w sytuacji, w której zabrakło im środków na zaspokojenie kolejnych, niezbędnych do życia potrzeb.

Czytaj więcej...

Seniorzy we włoskiej Lombardii

Lombardia Wlochy

Osoby starsze i sieci relacji podczas pandemii na przykładzie włoskiej Lombardii

dr Joanna Plak

W Lombardii, w której wskaźnik zachorowań na koronawirusa był jednym z najwyższych we Włoszech, władze zaczęły wprowadzać lockdown (zakaz opuszczania domów bez uzasadnionej przyczyny) już pod koniec lutego 2020 r. Wprowadzane obostrzenia okazały się bardzo dotkliwe, nie tylko dla towarzyskich Włochów w sile wieku, ale również dla seniorów.

Czytaj więcej...

Warunki pobytu w sanatorium.

Werandki naleczowskie

Pobyt w sanatorium w dobie Covid-19

dr Joanna Plak

W czasie epidemii koronawirusa zmieniły się zasady pobytu w sanatoriach.
W niniejszym artykule zostaną omówione najistotniejsze informacje z zakresu przedmiotowej tematyki.

Sanatoria wznowiły leczenie uzdrowiskowe od 15 czerwca b.r. Prawo do podjęcia leczenia uzdrowiskowego mają osoby, które:

Czytaj więcej...

Opieka nad osobą niesprawną

rece seniora

Syndrom wypalenia u opiekunów seniorów

dr Joanna Plak

Osoby długotrwale opiekujące się seniorami mogą doświadczać syndromu wypalenia: zawodowego (w przypadku opiekunów niespokrewnionych z seniorem) lub opiekuńczego (w przypadku opiekunów spokrewnionych- członków rodziny).

Czytaj więcej...

COVID-19 walka ciągle trwa.

corona Covid 19

„Plan naprawczy” Włoch po pandemii Covid-19

dr Joanna Plak

Jest to plan, mający na celu „ponowne uruchomienie” i „ożywienie” włoskiej gospodarki po pandemii Covid-19. Zgodnie z założeniami planu Włochy mają być nowoczesnym państwem cyfrowym, z bardzo dobrze rozwiniętą infrastrukturą i zapleczem badawczym. Plan premiera Giuseppe Conte składa się z dziewięciu punktów.

Czytaj więcej...

Stres w podeszłym wieku

depresja porady

Skuteczne strategie radzenia sobie ze stresem w podeszłym wieku

dr Joanna Plak

Seniorzy są grupą wiekową w szczególności narażoną na stres. Dotyczy on wielu aspektów ich codziennego funkcjonowania, takich jak m.in. finanse, zdrowie, relacje z innymi i jest w dużej mierze warunkowany stratami, jakich doświadczyli seniorzy w tych obszarach. Do głównych czynników stresogennych dojrzałego wieku możemy zaliczyć: pogarszanie się sprawności psychicznej i fizycznej, spadek sił witalnych, utrata lub ograniczenie niezależności, zmniejszenie atrakcyjności fizycznej związanej ze starzeniem się organizmu, pojawienie się chorób przewlekłych, pogorszenie pamięci, utrata pracy i związanego z tym prestiżu społecznego, brak poczucia przydatności w społeczeństwie, doświadczenie samotności, obawa przed śmiercią, stany depresyjne, ubóstwo.

Czytaj więcej...

Podkategorie