Działania edukacyjne u Seniorów

Edukacja u seniorow

Jakie czynniki motywują seniorów do aktywności edukacyjnej? *1

dr Joanna Plak-Warecka

Joanna Plak Warecka 3

Seniorzy dzielą się na tych, którzy chętnie podejmują działania edukacyjne oraz na tych, którzy nie czują takiej potrzeby. Od czego zależy aktywność edukacyjna seniorów?

Czytaj więcej...

Koordynator opieki w POZ

Opieka pielegniarka

Koordynator opieki zdrowotnej– w Podstawowej Opiece Zdrowotnej i w programie KOS-Zawał

dr Joanna Plak-Warecka

 Koordynator opieki zdrowotnej (w placówce Podstawowej Opieki Zdrowotnej/POZ *1) – jest to osoba, która będąc skoncentrowaną na potrzebach pacjenta, odpowiada za zorganizowanie kompleksowej opieki nad nim, z uwzględnieniem całości procesu leczenia, a nie jedynie pojedynczego świadczenia.

Czytaj więcej...

Sukcesy w sporcie Seniorów

Kolarz senior

Seniorzy odnoszący sukcesy w sporcie

dr Joanna Plak-Warecka

Czy sukcesy w sporcie mogą odnosić jedynie młodzi zawodnicy? Przykłady mocno dojrzałych sportowców, które zostaną przytoczone w niniejszym artykule, dowodzą że można je odnosić w każdym momencie życia i wiek nie jest wymówką, ani ograniczeniem. Przykładem sportowca, który odnosi sukcesy w mocno dojrzałym wieku, jest Henryk Michałowski – ponad 80-letni triathlonista (1941 rok) *1, który rozpoczął przygodę z tą dziedziną sportu, będąc na emeryturze.

Czytaj więcej...

Jak zostać modelem 50 plus?

Silver models

Praca w modelingu w wieku 50+

dr Joanna Plak-Warecka

W modelingu, podobnie jak w sporcie uważa się, że osiągnięcie pewnego wieku (30 lat+ ) sprawia, że dana osoba przechodzi na „modelingową emeryturę” i nie jest już atrakcyjna dla Zleceniodawców. Z jednej strony takie stereotypowe postrzeganie dojrzałych modeli i modelek jest dosyć powszechne w modeligowym świecie, z drugiej - wzrasta zapotrzebowanie na modeli mocno dojrzałych.

Czytaj więcej...

Wróżka zawsze prawdę Ci powie

tarot magia 

Rozmawiamy z dr Joanną Plak-Warecką, naukowcem, badaczką, specjalistką polityki senioralnej i kwestii społecznych, autorką książek i wielu artykułów o systemach emerytalnych i innych zagadnieniach społecznych i ekonomicznych, ekspertką merytoryczną w projektach współfinansowanych ze środków unijnych. Obecnie jest zatrudniona w Instytucie Badań Edukacyjnych na stanowisku eksperta merytorycznego.

Czytaj więcej...

Fazy przechodzenia na emeryturę

Wesole seniorki

Fazy przechodzenia na emeryturę według Roberta Atchleya *1

dr Joanna Plak-Warecka

Koncepcja „faz przechodzenia na emeryturę”, opracowana przez wybitnego gerontologa, to gotowe scenariusze zachowań adpatacyjnych, związanych z tym procesem. Warto podkreślić, że są to procesy indywidualne i nie każda osoba musi przejść przez wszystkie opisywane etapy.

Czytaj więcej...

Kino dla Seniorów z Seniorami

Kino kurtyna

Senior w głównej roli w filmie i serialu.

dr Joanna Plak-Warecka

Seniorzy są coraz bardziej zauważalni w przestrzeni społecznej. Po wątek osób starszych sięgają twórcy filmów i seriali. Co ważne seniorzy nie są przedstawiani stereotypowo, jako schorowane i osamotnione osoby, potrzebujące wsparcia innych, a wręcz przeciwnie. Bohaterowie, o których wspominam są aktywni, inteligentni i sprytni, a pomysłowości mógłby im pozazdrościć niejeden młody człowiek.

Czytaj więcej...

Małżeństwo w wieku 50+

Ceremonia slubna

Ponowne małżeństwa seniorów w Polsce.

dr Joanna Plak-Warecka

Małżeństwa mocno dojrzałych osób, mimo że coraz bardziej popularne, wciąż budzą kontrowersje w polskim społeczeństwie. A przecież seniorzy chcą kochać i być kochani. I tą potrzebę dostrzega rynek.

Czytaj więcej...

Podkategorie