Fakty i popularne mity na temat starości cz. IV
dr Joanna Plak-Warecka
Osoby w wieku 60+ nie powinny kierować samochodem
Zwolennicy tego pomysłu jako argumenty podają: słabszą koncentrację i refleks starszych osób, czy słaby wzrok w podeszłym wieku, które to czynniki znacząco wpływają na bezpieczeństwo jazdy. Co jakiś czas pojawiają się postulaty, by starsze osoby zostały poddane obowiązkowym badaniom lekarskim i by ich prawa jazdy miały charakter czasowy. Bez wątpienia z wiekiem pogarsza się wzrok i refleks. Niektóre choroby także uniemożliwiają lub znacznie ograniczają zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych. Z pewnością jednak nie można stwierdzić, że starsze osoby nie powinny kierować autem.
Seniorzy nie powinni wchodzić w związki w jesieni życia, bo to nie wypada
Wciąż jest sporo osób twierdzących, że seniorzy którzy stracili drugą połówkę powinni zostać sami do końca życia. Dlaczego? Ponieważ należy zachować pamięć o zmarłym; ponadto nowy partner może mieć niewłaściwe (finansowe) pobudki wchodzenia w relacje. Wśród zwolenników takiego podejścia znajdują się także dzieci i wnuki seniora, obawiający się utraty majątku który mieliby dziedziczyć. Na związki nigdy nie jest za późno, a dojrzała miłość może być tą najpiękniejszą.
Seniorzy mają problemy z pamięcią
Z wiekiem pogarsza się pamięć. Starszy człowiek może lepiej pamiętać to co wydarzyło się dawno temu, a zapominać zdarzenia teraźniejsze. O dobrą pamięć można zadbać już na wcześniejszych etapach życia. Pomocne jest rozwiązywanie krzyżówek, nauka wierszy na pamięć, nauka nowych umiejętności jak np. języków obcych; gar w gry planszowe, szachy. W jesieni życia również można praktykować te czynności i w ten sposób trenować umysł. Dobrym pomysłem jest skorzystanie z propozycji ćwiczeń intelektualnych dostępnych w ramach mentalnego treningu aktywizacyjnego (joggingu mózgu). Przykłady można pobrać z Internetu.
Seniorzy są czepialscy i roszczeniowi
Z wiekiem nasilają się cechy i sposób zachowania z młodszych lat. Jeżeli osoba w młodości miała takie skłonności, z wiekiem one się pogłębią. Wiele osób już we wcześniejszych latach życia ma skłonności do pouczania innych, wymądrzania się; a także oczekiwania że ich potrzeby będą zaspakajane przez innych. Wiele dzieci i nastolatków przejawia postawy roszczeniowe. Na różnych etapach takie zachowania mogą być tonowane, bo ludzie próbują dostosować się do reszty społeczeństwa, by móc w nim funkcjonować. Jednak na starość czują się zwolnieni z tego obowiązku i wracają do wzorców zachowań, które (czasowo) wyparli.