Legalna eutanazja

Film Plan 75 *1- początek końca? Film skłania do refleksji. Czy to jest fikcja, czy bliska przyszłość; nie tylko seniorów żyjących w Japonii? Warto obejrzeć i wyrobić sobie opinię.

Legalna eutanazja – niektóre nieuleczalnie chore i cierpiące osoby dałyby wiele, by móc decydować o momencie własnej śmierci i w chwili gdy ból będzie nie do zniesienia, a medycyna bezradna, zakończyć swoje życie. Taka możliwość jest dostępna w niektórych państwach. Tam obywatele mogą decydować. A co w sytuacji gdy państwo zachęca zdrowe osoby do eutanazji, ponieważ skończyły 75 lat? O tym opowiada film Plan 75 dostępny na platformie HBO Max. Poniżej kilka słów na jego temat.

Japonia jest krajem bogatym, słynącym z zaawansowanych rozwiązań technologicznych, także wspierających seniorów w jak najdłuższym, aktywnym życiu. Państwo zapewnia swoim obywatelom wysokiej jakości opiekę medyczną, co także przekłada się na fakt, iż obywatele żyją długo. Niestety Japonia zmaga się z niskim współczynnikiem dzietności, co powoduje że kraj się starzeje, a to nie jest dobre dla gospodarki i może przyczynić się do poważnych problemów ekonomicznych. Jak temu zapobiec? Rozwiązaniem może być program rządowy pod nazwą Plan 75, zachęcający do eutanazji osoby, które ukończyły 75 lat. Program jest szeroko reklamowany i obiecuje seniorom, którzy zdecydują się na takie rozwiązanie; wynagrodzenie umożliwiające im realizację ostatniego marzenia. Jakie by ono nie było. Czy to skłoni samotnych ludzi, borykających się z problemami finansowymi, do skorzystania z tego kontrowersyjnego bonusu? Jakie będą wybory bohaterów?

Film skłania do refleksji. Czy to jest fikcja, czy bliska przyszłość; nie tylko seniorów żyjących w Japonii? Warto obejrzeć i wyrobić sobie opinię.

 

*1 Źródło: https://www.filmweb.pl/film/Plan+75-2022-10011962/ dostęp 17.01.2024