Marnowania żywności w Polsce

Jurgita Gizaite Tulabiene

Świadome i przemyślane zakupy spożywcze oraz porządek w lodówce nacząco redukują marnowanie żywności w domu. Według Food Report 2021 „Eating in 2030” oraz „2021 Trends Report”, ograniczenie marnowania żywności jest jednym z ważniejszych trendów żywnościowych 2021 roku. Rocznie w Polsce marnowanych jest 5 mln ton żywności, z czego za aż 3 mln ton odpowiadają gospodarstwa domowe. *1 Większości tych strat można uniknąć, a zmiany warto zacząć od siebie. Już przegląd lodówki robi olbrzymią różnicę.

Z danych Federacji Polskich Banków Żywności wynika, że Polacy wyrzucają przede wszystkim gotowe, niespożyte posiłki (70,3% badanych).

Czytaj więcej...

Pijany kierowca zwraca pieniądze ubezpieczycielowi

Kraksa event

Poszkodowani przez pijanych kierowców dostaną pieniądze z obowiązkowego ubezpieczenia OC, ale sprawca wypadku zwróci wartość odszkodowania ubezpieczycielowi. Tak mówi polskie prawo.

W 2020 roku nietrzeźwi kierowcy doprowadzili do 1656 wypadków, czyli do 8% wszystkich zdarzeń spowodowanych przez kierujących pojazdami – podaje Komenda Główna Policji.

Czytaj więcej...

Afera e-mailowa. Jak bronić się przed zagrożeniami w sieci?

Wirus komputerowy dog

Przesyłanie sygnałów w postaci impulsów elektromagnetycznych ma za sobą już ponad 250 lat historii, zaś poczta elektroniczna pojawiła się w lokalnych sieciach komputerowych już w 1965 r. Powszechnie korzystamy z niej od połowy lat 90. XX wieku. Nie wyparły jej inne formy komunikacji elektronicznej – komunikaty SMS i MMS, przeróżne komunikatory – jakie pojawiły się w ciągu minionych 25 lat. Co więcej, wokół poczty elektronicznej pojawiły się powiązanie z nią przeróżne formy i platformy pracy grupowej, pomagające w jej organizowaniu (wspólne kalendarze i harmonogramy prac) i umożliwiające wspólną pracę z dokumentami, materiałami audiowizualnymi itp.

Czytaj więcej...

Coraz lepsza sytuacja Funduszu Ubezpieczeń Społecznych

ZUS zielone 2

Sytuacja finansowa FUS w I kwartale tego roku wyglądała stabilnie mimo trwającej epidemii i związanej z tym ograniczonej działalności wielu branż. Z każdym miesiącem tego kwartału poprawiały się wpływy składkowe - wynika z raportu ZUS za I kwartał 2021 roku.

Sytuacja finansowa Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w pierwszym kwartale 2021 r. była stabilna. Dynamika wpływów składek do funduszu wyniosła 5,2 proc. rok do roku. Stopień pokrycia wydatków wpływami ze składek i ich pochodnych w okresie styczeń–marzec br. osiągnął poziom 79,8 proc.

Czytaj więcej...

Profesjonalna opieka senioralna

Promedica24 Starzejaca sie Europa

Jak wynika z danych z raportu Promedica24 już dziś brakuje blisko 350 tysięcy opiekunów osób niesamodzielnych, a w skali całej Europy liczba wakatów wynosi ponad 2 mln *1. Problem będzie się pogłębiał – już teraz na bazie obecnych trendów demograficznych można wskazać, że do 2050 roku osoby powyżej 65. roku życia będą stanowić prawie jedną trzecią (32,7 proc.) ogółu polskiego społeczeństwa *2.

Czytaj więcej...

Dopłaty do instalacji zatrzymujących deszczówkę

program moja woda

Ilu właścicieli domów jednorodzinnych skorzystało z dopłaty w programie Moja Woda? Ile i na co przeznaczali oni te pieniądze? GetHome.pl dotarł do danych Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) na ten temat.

Program Moja Woda funkcjonuje od lipca 2020 r. Jego beneficjentami mogą być właściciele domów jednorodzinnych, którzy zainwestują w instalację zatrzymującą deszczówkę na terenie posesji.

Czytaj więcej...

Jak można rozszerzyć ubezpieczenie na życie?

Compensa zycie

Zakres ochrony z tytułu ubezpieczenia na życie można rozszerzyć na wiele różnych sposobów. Do najczęściej wybieranych umów dodatkowych należą opcje związane z poważnymi chorobami.

W podstawowym zakresie, ubezpieczenie na życie zapewnia przede wszystkim finansowe wsparcie w przypadku śmierci osoby ubezpieczonej. Ubezpieczyciel wypłaca uposażonym (najczęściej członkom rodziny, choć mogą to być dowolnie wskazane osoby) świadczenie w kwocie ustalonej przy zawarciu umowy.

Czytaj więcej...

Jak zapewnić odpowiednią dawkę energii organizmowi?

Gryczanka z jablkiem i orzechami wloskimi

Do prawidłowego wychowania w duchu sportu dziecko potrzebuje od rodziców zachęty do ćwiczeń i wsparcia w  osiąganiu wyników. Jednak, aby zadbać o właściwy rozwój małego człowieka i zapewnić mu odpowiednią regenerację po wysiłku, niezbędna jest także właściwa dieta. Ekspertki kampanii „Lubię kaszę – kasza na stół, na zdrowie, na co dzień” przekonują, że dobrze skomponowany jadłospis powinien w pełni pokrywać potrzeby energetyczne organizmu oraz dostarczać składników niezbędnych do budowania formy, siły i sprawności.

Czytaj więcej...

Ubóstwo w śród seniorów

Ubostwo w srod seniorow

Ubóstwo to zjawisko, które ma różne oblicza, i w bardzo różny sposób dotyka różnych grup. Najbardziej dramatyczny wymiar ma zjawisko juwenilizacji ubóstwa, czyli to, że dotyka ono dzieci. Następne z kolei niepokojące oblicze ubóstwa to jego feminizacja, czyli częstsze występowanie biedy wśród kobiet niż mężczyzn. To także większe statystyczne prawdopodobieństwo, że kobiety i dziewczęta doświadczą ubóstwa w cyklu ich życia, oraz specyficzna odmiana ubóstwa, która dotyka wyłącznie lub głównie kobiet.

Czytaj więcej...