Zrównoważony rozwój: zdrowie i medycyna

Cyfryzacja medycyny i ochrony zdrowia staje się jednym z kluczowych elementów dających szanse na zwiększenie skuteczności i efektywności w tym obszarze. Po raz drugi badanie „Barometr Bayer” *1 analizuje wybrane obszary wiedzy i praktyki Polaków związane ze zdrowiem i medycyną.

Rok 2020 był dla wielu Polaków pierwszą szansą na zetknięcie się z pojęciem e-zdrowia. Skokowo, pod presją konieczności, zwiększyła się liczba osób korzystających z teleporad, jednocześnie upowszechniały się e-zwolnienia czy e-recepty. Mocno rozwijają się aplikacje służące do monitorowania parametrów organizmu czy naszej codziennej aktywności, które pozwalają lepiej o siebie zadbać czy też dają lekarzowi dostęp do dokładnej informacji. To przejawy cyfryzacji, z którymi - jako pacjenci - spotykamy się na co dzień.

Czytaj więcej...

Ewa Matuszczyk i Adam Grajdek - "Nastolatki" z Poraja

Izabela Leszczyna seniorzy Poraj

Wyróżnienia specjalne za 43 lata pracy! VII Gminny Dzień Seniora był również okazją do uhonorowania dwóch wyjątkowych ludzi, ludzi o wielkim sercu i pasji, którzy przez ponad 4 dekady z ogromnym zaangażowaniem prowadzili jeden z najbardziej rozpoznawalnych zespołów dziecięcych w Gminie Poraj. Mowa oczywiście o Ewie Matuszczyk i Adamie Grajdku i ich wspólnym zawodowym projekcie pod nazwą "Nastolatki".

Czytaj więcej...

Parlamentarny Zespół Kardiologii

Medycy

7 października odbyło się spotkanie Parlamentarnego Zespół ds. Kardiologii. W czasie dyskusji pacjentów, ekspertów i polityków poruszono kwestię opieki kardiologicznej w Polsce, istotnej roli organizacji pacjenckich w działaniach na rzecz zmian w zakresie kardiologii, a także znaczenie podejmowania wspólnych działań przez organizacje pacjenckie. O tym, jak ważna w systemie ochrony zdrowia jest opieka kardiologiczna przypomniała Agnieszka Wołczenko, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pacjentów ze Schorzeniami Serca i Naczyń „EcoSerce”: „Pacjenci kardiologiczni stanowią nadal największą grupę chorych w Polsce, a niestety nasze problemy nie maleją.

Czytaj więcej...

Porajscy seniorzy świętowali!

Poraj seniorzy 2021

Blisko 100 osób, Seniorów i gości zaproszonych, spotkało się w poniedziałek (27 września) na sali widowiskowo-kinowej "Bajka", by wspólnie uczcić VII Gminny Dzień Seniora. To było niezwykłe spotkanie. Przepełnione serdecznością i dobrą energią. "Gminny Dzień Seniora po raz pierwszy został zorganizowany w 2015 roku i powstał z potrzeby serca, z chęci wyrażenia szacunku i wdzięczności dla całego środowiska Seniorów działających na rzecz rozwoju kultury w Gminie Poraj.

Czytaj więcej...

Bezpłatny kurs - Seniorzy w sieci

Seniorzy w sieci kurs

Startuje nabór do bezpłatnego kursu online dla osób 60+ Odsetek osób starszych korzystających z Internetu systematycznie rośnie. Co druga osoba w wieku między 55 a 64 rokiem życia jest online. Starsi Internauci korzystający z nowych mediów spędzają średnio 8 godzin w sieci tygodniowo. Bezpłatny kurs „Seniorzy w sieci” jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie współczesnych seniorów, którzy chcą poszerzać swoje kompetencje cyfrowe. Rekrutacja do kursu trwa do 28 września 2021 r. Weźmie w nim udział 250 osób z całej Polski.

Czytaj więcej...

Bakteria Legionella w instalacjach budynkowych.

Bakteria Leginella

Specyfika pracy systemów klimatyzacji, ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, zwłaszcza w starszych, kilkudziesięcioletnich instalacjach, często stanowi pożywkę dla rozwoju bakterii Legionella. Jak ustrzec się przed groźną chorobą? Odpowiedzi należy szukać zarówno w przewodach, jak i w ich izolacji. Bakterii Legionella, która swoją nazwę zawdzięcza tzw. chorobie legionistów, nie należy lekceważyć.

Czytaj więcej...

Ćwiczenia dla seniora

Cwiczenia dla seniora Konstancin

Ruch jest niezwykle istotny dla formy i samopoczucia osób starszych. Regularne, umiarkowane ćwiczenia wzmacniają odporność, ułatwiają wykonywanie codziennych czynności, wydłużają i poprawiają jakość życia. Uzdrowiska oferują kuracjuszom-seniorom wiele form aktywnego wypoczynku. Jaka forma aktywności jest dla nich skuteczna i – co ważne – bezpieczna?

Regularna aktywność fizyczna seniorów opóźnia efekty starzenia. Ruch wydłuża życie i leczy, opóźnia rozwój chorób wieku starszego: chorób serca, osteoporozy, zapobiega nadciśnieniu i poprawia krążenie.

Czytaj więcej...

Dla Zdrowej i Lepszej Starości

Seniorzy z BialegoStoku 1

Dla Zdrowej i Lepszej Starości to Program bezpieczeństwa zdrowotnego i marki osobistej seniora opracowany przez specjalistów z dziedziny medycyny (geriatrii), prawa, marketingu, bezpieczeństwa we współpracy z seniorami, którzy zgłosili się z prośbą złożenia oferty w Programie Aktywni +.

Czytaj więcej...

Szansa seniorów na wakacje

Wycieczka Stowarzyszenie mali bracia

Upały doskwierają każdemu, ale szczególnie trudno znoszą je osoby starsze. W okresie wakacyjnym, zwłaszcza seniorzy, powinni spożywać duże ilości wody i uważać, by nie dopuścić do przegrzania organizmu. Co, jeśli zdrowie nie dopisuje seniorowi, a mieszkanie nagrzewa się do 40 stopni? Z pomocą przychodzi Stowarzyszenie mali bracia Ubogich, które przez cały rok wspiera samotne osoby starsze, a w ramach kampanii „Wakacje jednego dnia” umożliwia im spędzenie przynajmniej jednego dnia poza domem.

Czytaj więcej...