Porady dnia

Porady dnia

Aktualności Seniora

Aktualności Seniora

Zdrowie Seniora

Zdrowie Seniora

Pasje Seniora

Pasje Seniora

Wyłudzenia kredytów i pożyczek

Pusty portfel

Wyłudzenia kredytów i pożyczek na skradzione dane osobowe to zjawisko, które z każdym rokiem przybiera na sile. Tylko w ciągu jednego dnia dochodzi do 13 prób wyłudzeń środków na cudze nazwisko, a średnia wartość pojedynczej próby kradzieży wynosi ponad 28 tysięcy złotych. Aby uniknąć kłopotów finansowych, należy w szczególności chronić PESEL. Jednak ten czasami musimy podać osobie trzeciej, choćby przy realizacji od niedawna obowiązującej e-recepty. Co w takiej sytuacji zrobić i jak należy chronić dane osobowe?

Kara dla Polkomtela 50 mln zł.

Marek Niechcial

Polkomtel – opłaty za video streaming

  • Ponad 50 mln zł – tyle wyniosła kara nałożona przez prezesa UOKiK na Polkomtel.
  • Konsumenci, którzy mieli wykupiony dostęp do internetu, musieli dodatkowo płacić za oglądanie treści multimedialnych czy słuchanie radia on-line.
  • Dodatkowe opłaty nie były wyjaśnione na fakturze.

Do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wpłynęło zawiadomienie od konsumenta na to, że Polkomtel dolicza mu opłaty za video streaming, mimo że miał wykupiony pakiet internetowy.

glosnik ikona miniPosłuchaj

Pomoc assistance dla seniora

Senior assistance

Dzień Babci i Dziadka zbliża się wielkimi krokami. W tym wyjątkowym dniu warto pomyśleć jak najlepiej zadbać o seniorów. Europ Assistance Polska podpowiada jaka oferta skierowana do rynku 60+ będzie najbardziej atrakcyjna.

Starzejące się społeczeństwo

Polka po 50-tce jaką jest?

Kobieta po 50

Tylko co czwarta Polka powyżej 50. roku życia jest aktywna zawodowo – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego *1. Jak uwolnić niewykorzystany potencjał doświadczonych kobiet w Polsce? Przede wszystkim pokazać, że życie nie kończy się po 50-tce.

Spotkanie porajskich seniorów

Poraj seniorzy 2019

Niemalże w przeddzień Świąt Bożego Narodzenia, 20 grudnia, na tradycyjnym spotkaniu świąteczno-noworocznym okazję do złożenia sobie życzeń, podzielenia się opłatkiem i skosztowania przepysznej wieczerzy mieli seniorzy z porajskiego Koła Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów.

Kara dla Cyfrowego Polsatu 35 milionów złotych

Marek Niechcial

Cyfrowy Polsat z karą za utrudnienia podczas Euro 2016

  • · Cyfrowy Polsat utrudniał swoim abonentom bezpłatne oglądanie meczów podczas Euro 2016.
  • · Spółka usunęła ogólnodostępne kanały ZDF i Das Erste z automatycznej listy programów na dekoderach.
  • · UOKiK nałożył na Cyfrowy Polsat prawie 35 mln zł kary.

Posłuchaj glosnik ikona miniTUTAJ

Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej 2016 trwały od 10 czerwca do 10 lipca. Niektóre mecze można było oglądać bezpłatnie w TVP 1, Polsacie i serwisie Sport.tvp.pl. Pozostałe były pokazywane na kanałach zamkniętych Polsat Sport 2 i Polsat Sport 3. Aby je śledzić, trzeba było zapłacić 79 zł, wykupić pakiet IPLA 2016 za 99 zł albo przedłużyć umowę z Cyfrowym Polsatem na 24 miesiące.

Przyprawy - pieprz, szafran, oregano - wyniki kontroli UOKiK

Marek Niechcial

Bezpieczne Święta – wyniki Kontroli      

  • Liście porzeczki w oregano? Niebezpieczny bor i ftalany w zabawkach?
  • Inspekcja Handlowa i laboratoria UOKiK sprawdziły przyprawy, zabawki, ryby.
  • W sklepach w całej Polsce trwają kontrole fajerwerków.

131 zł – tyle Polak wyda na fajerwerki w tym roku – wynika z badań Kantar dla Fundacji Pozytywne Emocje*. Mogą je jednak kupować i odpalać wyłącznie osoby pełnoletnie.

glosnik ikona miniPosłuchaj

Poradnia opiekunów rodzinnych

Za nami pierwszy cykl bezpłatnych warsztatów edukacyjnych „Poradnia opiekunów rodzinnych u Helclów” Teraz krakowianie wiedzą znacznie więcej o tym, jak troszczyć się o bliską osobę chorą lub seniora. Dom Pomocy Społecznej im. L. i A. Helclów w Krakowie we współpracy z Akademią Opiekunów zakończyli właśnie pierwszy cykl warsztatów edukacyjnych w ramach projektu z Budżetu Obywatelskiego Miasta Krakowa pn. „Poradnia opiekunów rodzinnych u Helclów”. W ciągu roku odbyło się 45 bezpłatnych otwartych spotkań – z pielęgniarką, ratownikiem medycznym, rehabilitantem, psychologiem i prawnikiem. Partnerem projektu była Akademia Opiekunów. Organizatorzy zapowiadają kontynuację.  

Floratorium - czerpmy siłę z przyrody

Ogrodnicy seniorzy 01 1

Seniorzy są najbardziej doświadczonymi ogrodnikami. Jak to się mówi: mają rękę do roślin. Mają dla nich czas, obserwują i znają potrzeby roślin. To właśnie z wiedzy, pomysłów, zapału, cierpliwości i pasji seniorów budowany jest projekt „Floratorium”, w którym wspieramy seniorów w aktywności w temacie zieleni, a jednocześnie czerpiemy wiedzę z ich doświadczenia. Informacje na temat uprawy roślin (zarówno w mikroskali, w warunkach domowych, jak i w ogrodzie), pozyskane od seniorów są niezwykle cenne, pożyteczne, zdrowe, ekologiczne i ekonomiczne.