Zawał serca? Myślałam, że to raczej problem z kręgosłupem...

Agnieszka Wolczenko Fot. Wojciech Grabowski

Samotne macierzyństwo, intensywna praca, opieka nad ciężko chorą mamą, choroba nowotworowa brata. Bardzo wiele, jak na jedną osobę. – Muszę dać radę! Zresztą, nie mam innego wyjścia… – tłumaczy sobie 46-letnia Agnieszka Wołczenko. Kiedy w marcu 2016 roku dostaje zawału, myli go z chwilowym problemem z… kręgosłupem. Na szczęście na nietypowe objawy zawału serca wyczulona jest jej 14-letnia córka Marysia, absolwentka kursów pierwszej pomocy.

Czytaj więcej...

Przygotowania na grzybobranie

Borowik czy prawdziwek

Zwykle do zatrucia grzybami dochodzi, gdy niewłaściwie rozpoznamy dany okaz. Niektóre grzyby trujące mogą łudząco przypominać dobrze znane nam rodzaje jadalnych okazów, więc w razie jakichkolwiek wątpliwości, lepiej zrezygnować jest z posiłku niż ryzykować życiem.

Czytaj więcej...

Choroba Devica (NMOSD) bywa mylona z SM

Wiesława foto 001

W chorobie Devica liczy się czas. Jest to jednak zupełnie inny zespół chorobowy, o innych przyczynach, objawach i rokowaniach. Cechą odróżniającą chorobę Devica od stwardnienia rozsianego jest także wiek zachorowania – na SM zapadają przede wszystkim ludzie młodzi, około dwudziestoletni, podczas gdy zespół Devica ujawnia się zazwyczaj później, bliżej 40. roku życia.

Czytaj więcej...

Senioralne wakacje po sezonie

Wakacje seniorow po sezonie 01

Wypoczynek po sezonie. Taniej, chłodniej i spokojniej. Jeszcze przed tegorocznymi wakacjami co piąty Polak deklarował, że zrezygnuje z wypoczynku ze względów ekonomicznych. *1 Aż 17 proc. chciało wypoczywać w Polsce, ale zamierzało wydać na ten cel mniej pieniędzy niż w ubiegłym roku, a 16 proc. twierdziło, że zamieni zagraniczny wyjazd na wakacje w kraju, żeby było taniej.

Czytaj więcej...

1,5l wody dziennie to za mało.

water woda na codzien

Zgodnie z wynikami badań zalecana dzienna ilość spożywanej wody w przypadku mężczyzn to aż 3,7l na dobę, natomiast dla kobiet to 2,7l *1. Warto pamiętać, że reguluje ona kluczowe funkcje życiowe, a także jest niezbędna do właściwej pracy mózgu, wpływając na nasz nastrój i ogólny dobrostan psychiczny. Woda to jeden z najważniejszych składników organizmu, niezbędny do prawidłowego przebiegu licznych funkcji życiowych. Stanowi nośnik substancji odżywczych i elektrolitów, a także uniwersalny rozpuszczalnik m.in. produktów przemiany materii.

Czytaj więcej...

Czy można spowolnić starzenie?

barca senior wigor

Długowieczność – marzymy o niej wszyscy. Jej sekret nie jest jeszcze w pełni znany, jednak wiadome jest, że styl życia i sposób odżywiania ma duży wpływ na wygląd skóry, zdrowie i samopoczucie. Czy jest coś takiego jak dieta anti-aging, na czym polega i jakie produkty powinniśmy spożywać, by cieszyć się dobrą formą i pełnią energii na długie lata? Anti-aging jest pojęciem zaczerpniętym z medycyny estetycznej, gdzie odnosi się do zabiegów mających na celu powstrzymanie, a nawet odwrócenie procesów starzenia ciała.

Czytaj więcej...

Jak zaoszczędzić na prądzie?

Kuchnia kitchen

  • Rocznie polska 3-osobowa rodzina może przeznaczać nawet 2 000 zł na prąd, czyli prawie tyle, ile wynosi najniższe krajowe wynagrodzenie netto. W przypadku 4-osobowej rodziny najniższa krajowa nie wystarczy na pokrycie kosztów rocznego zużycia energii.
  • Polacy powinni przygotować się nawet na dwukrotną podwyżkę cen prądu w nadchodzącym roku. Jest to efekt niedoboru węgla na rynku i jego rekordowo wysokich cen.
  • Stare sprzęty AGD mogą pobierać nawet 100% prądu więcej niż nowe urządzenia.
Czytaj więcej...

Wykłady, warsztaty oraz nauka języków online dla seniorów!

Uniwersytet seniora

Nie możesz uczestniczyć w zajęciach pobliskiego UTW? Uniwersytet w twojej okolicy nie oferuję nauki języków? Chcesz być bardziej aktywny i uczyć się języków? Uniwersytet Trzeciego Wieku - UTW APS online to miejsce dla Ciebie! Jego  głównym celem jest rozwijanie umysłów osób starszych poprzez wykłady i warsztaty na różne tematy.

Czytaj więcej...

Miejski transport przyszłości

EON grupa

Rynek mikromobilności jest stosunkowo młody, ale rozwija się bardzo dynamicznie. Skupia się on na niewielkich pojazdach z napędem elektrycznym, jak np. hulajnogi, deskorolki, czy też rowery. Jakie są prognozy dla tego segmentu w Polsce?

Czytaj więcej...