Fakty i popularne mity na temat starości część I
dr Joanna Plak-Warecka
Seniorzy nie chcą się uczyć i rozwijać
Seniorzy coraz bardziej są zainteresowani poszerzaniem horyzontów i zdobywaniem nowych umiejętności. Świadczy o tym rosnące zainteresowanie kursami dedykowanymi dla tej grupy wiekowej, jak również ofertą dostępną w ramach Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Budujące są również historie seniorów, którzy w jesieni życia zdecydowali się zdać egzamin maturalny i kontynuować naukę przerwaną na skutek okoliczności życiowych (np. brak środków finansowych na naukę i konieczność podjęcia pracy).
Często właśnie na emeryturze ludzie mają czas na poznawanie nowych rzeczy oraz zdobycie umiejętności o których marzyli całe życie.
Seniorzy nie są aktywni fizycznie
Rośnie świadomość seniorów na temat wpływu aktywności fizycznej na stan zdrowia i poczucie dobrostanu. Nie dziwią już starsze osoby, zwłaszcza kobiety, które korzystają z urządzeń dostępnych w ramach otwartych siłowni (siłowni na świeżym powietrzu). (głównie) Panie korzystają także z zajęć dedykowanych tej grupie wiekowej (nordic walking, aqua aerobic czy pilates). Wzrasta również popularność kanałów o tematyce fitness dla seniorów, prowadzonych m.in. przez Olę Żelazo. Jej filmiki z ćwiczeniami dedykowanymi tej grupie wiekowej ogląda średnio 70 tysięcy osób. Cieszą również sukcesy odnoszone przez seniorów w sporcie, jak np. rekordy ustanawiane przez biegacza Antoniego Cichończuka, czy biegaczkę (górską) Barbarę Prymakowską.
Seniorzy brzydko pachną
Wraz ze starzeniem się organizmu zmienia się skład chemiczny potu, ponadto gruczoły potowe produkują więcej kwasów tłuszczowych i antyoksydantów, które mogą powodować charakterystyczny zapach. Co więcej zmiany w mikroflorze bakteryjnej skóry mogą wpływać na intensywność i rodzaj wydzielanych zapachów. Brzydki zapach, kojarzony ze starością, wynika także z chorób wieku podeszłego. Seniorzy, zwłaszcza ci dysponujący mniejszym budżetem mogą oszczędzać na środkach higieny osobistej i praniu ubrań, co przekłada się na nieprzyjemny zapach, jaki wydzielają.
Seniorzy są otyli
Wraz z upływem lat metabolizm spowalnia i coraz więcej wysiłku trzeba włożyć w to, by zachować szczupłą sylwetkę. Jest to tym trudniejsze, że ludzie mają swoje nawyki żywieniowe i jeśli wcześniej nie stronili od kalorycznych potraw, ciężko im będzie wprowadzić dietę na stare lata. Spory odsetek seniorów nie posiada również wystarczających środków finansowych i oszczędza na jedzeniu, co oznacza zakupienie produktów sycących, ale ubogich w wartości odżywcze i sprzyjających tyciu. Ponadto wraz z wiekiem, u wielu osób, zmniejsza się aktywność fizyczna, co również predysponuje do przybierania na wadze. Jednak prawdziwym wyzwaniem jest otyłość sarkopeniczna, czyli jednoczesna utrata masy mięśniowej i nadmierny przyrost tkanki tłuszczowej, na którą cierpi coraz więcej seniorów.