Międzynarodowy Festiwal Derenia

Plakat 1 Festiwal Derenia          Plakat 2 Festiwal Derenia

Już 11 września 2016 roku na terenie Arboretum Bolestraszyce koło Przemyśla odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Derenia, którego symbolem jest owoc derenia jadalnego nazywanego  też „polską oliwką”. Klub Gaja przygotował z tej okazji stoiska edukacyjne, na których będzie można wziąć udział w grach i zabawach ekologicznych oraz zobaczyć interaktywną wystawę  o zadrzewieniach śródpolnych.

Działania Klubu Gaja  prowadzone będą we współpracy z  Arboretum i Zakładem Fizjografii w Bolestraszycach  w ramach projektu „Święto Drzewa – wśród pól”, poświęconego roli i znaczeniu zadrzewień i zakrzewień śródpolnych w ochronie różnorodności biologicznej na terenach rolniczych, w szczególności w kontekście zmian klimatu.

Na stoiskach Klubu Gaja każdy będzie mógł zagrać w plenerowe domino i grę planszową „Skocz w zarośla”, a przy okazji poznać gatunki roślin i zwierząt związane z zadrzewieniami śródpolnymi. Dzieci zachęcamy do wspólnej zabawy klockami „Lego wśród pól”, podczas której będziemy budować makietę terenów rolniczych z kępami drzew i krzewów, a także korytarze ekologiczne i ostoje dla dzikich zwierząt.  Zapraszamy także do samodzielnego wykonania nadruk symbolu derenia na torbach bawełnianych na zakupy i spotkania z poezją pod  „Drzewem Słów”. Z kolei zwiedzający interaktywną wystawę dowiedzą się jakie znaczenie mają zadrzewienia śródpolne w ochronie różnych gatunków fauny i flory oraz w łagodzeniu skutków zmian klimatu. I będą mogli wysłuchać wiersza Czesława Miłosza „Do leszczyny” w interpretacji Bartłomieja Topy.

Podczas Festiwalu Derenia Klub Gaja będzie m.in. promował  przepisy kulinarne z dziko rosnących krzewów owocowych takich jak czarny bez , śliwa tarnina czy właśnie dereń jadalny jako element zdrowego odżywiania. Owoce derenia zawierają dużo składników odżywczych - witamin i mikroelementów. Można  sporządzać z nich smaczne soki, dżemy, konfitury. W medycynie ludowej polecany jest m.in. w leczeniu anemii i dolegliwości żołądkowych – mówi Jolanta Migdał, koordynatorka projektu „Święto Drzewa - wsród  pól”.

Arboretum w Bolestraszycach nawiązuje do tradycji Małopolski Wschodniej bogatej w stare ogrody derenia jadalnego. Dzisiaj na terenie zarządzanym przez bolestraszycki ogród botaniczny rośnie ok. 3 tys. krzewów derenia. W samym Arboretum można spotkać aż 300 okazów derenia, w tym także stulenie krzewy, sadzone przez dawnych właścicieli tamtejszego majątku. Co roku zbiera się z nich ponad 2 tony owoców, z których wytwarzana jest słynna dereniówka. Prawdziwym przysmakiem i tradycyjną potrawą podkarpacką jest kiszony dereń, produkowany już w XVII w., w kuchni dworskiej. W 2008 roku został wpisany na listę Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.