Rok Kieślowskiego: w Gdyni, Warszawie i online

Archiwum Tworczosci Krzysztofa Kieslowskiego

Premierowe projekcje filmowe na 41. Festiwalu Filmowym w Gdyni, dwutygodniowy maraton ponad 20 filmów Kieślowskiego w serwisie Ninateka (ninateka.pl), wystawa zdjęć z Archiwum Twórczości reżysera, warszawska odsłona Festiwalu Hommage à Kieślowski w Sokołowsku oraz pokazy filmów wybranych przez Martina Scorsese to propozycje Narodowego Instytutu Audiowizualnego na uczczenie Roku Kieślowskiego.  

W roku 20. rocznicy śmierci Krzysztofa Kieślowskiego, Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA) zaprasza na szereg wydarzeń związanych z twórczością reżysera, zarówno w Gdyni, na najważniejszym polskim festiwalu filmowym i podczas jedynego na świecie festiwalu poświęconego Kieślowskiemu - Sokołowsko Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski. Filmów reżysera nie zabraknie także w sieci na ninateka.pl, tak, by zupełnie legalnie, o każdej porze i z każdego miejsca w Polsce fani kina mogli przypominać sobie i poznawać filmowy dorobek reżysera. Projekcjami dwóch filmów Kieślowskiego rozpocznie się także po wakacjach nowy sezon cyklu Martin Scorsese Presents: Masterpieces of Polish Cinema w kinie NInA.  

Rok Kieślowskiego na Festiwalu Filmowym w Gdyni

19-24 września

Do sekcji Pokazów Specjalnych 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni, którego partnerem jest NInA, dołączą dwa filmy dokumentalne poświęcone Krzysztofowi Kieślowskiemu: „Siedem dni  w tygodniu” w jego reżyserii (1988) oraz: „Begegnung mit Kieslowski’ (1995). Te dwa mało znane w Polsce tytuły, zaproponowane przez Tadeusza Sobolewskiego, zostały wyszukane, zdigitalizowane i z niemałym trudem sprowadzone na Festiwal przez Narodowy Instytut Audiowizualny. Oba filmy po digitalizacji będą miały swoje polskie premiery.

„Begegnung mit Krzysztof  Kieslowski” to niezwykły, 45-minutowy dokument, w którym Andreas Voigt i Lothar Kompatzki rozmawiają z reżyserem m.in. o powodach, dla których reżyser „Dekalogu” tworzył filmy o odpowiedzialności dokumentalisty i kamerze jako „bardzo niebezpiecznym narzędziu”. Jest to jedna z ostatnich zarejestrowanych rozmów z Krzysztofem Kieślowskim.

Natomiast „Siedem dni w tygodniu” to ostatni dokumentalny film Kieślowskiego. Reżyser, niemal    zupełnie pozbawiając film słów, kamerą prowadzoną przez Jacka Petryckiego, pokazał żyjącą w latach    80. w Warszawie zwyczajną polską rodzinę. Śledzimy codzienne czynności kilkorga osób, ujęte w    tygodniowym rytmie. Autorem muzyki jest Zbigniew Preisner.

41. Festiwal Filmowy w Gdyni odbędzie się w dniach 19-24 września 2016 roku.

Niezwykłą atrakcją dla internautów, niezależnie od miejsca zamieszkania, będzie możliwość skorzystania z przygotowanego specjalnie z okazji Roku Kieślowskiego maratonu filmów reżysera online. Przez dwa tygodnie w serwisie Ninateka (www.ninateka.pl) będzie można zupełnie legalnie i nieodpłatnie oglądać wybór dokumentów i wszystkie fabuły kinowe Kieślowskiego.  

Od 9 do 16 września NInA udostępni online szeroki i reprezentatywny wybór dokumentów, od zrealizowanego jeszcze w łódzkiej Filmówce „Urzędu”, wyjątkowo celnej satyry na mechanizmy biurokracji, po „Gadające głowy” – wnikliwy portret pokolenia „Solidarności”. W kolejnym tygodniu,  od 16 do 23 września, odwiedzający Ninatekę będą mogli obejrzeć 10 fabuł - wszystkie kinowe dzieła Kieślowskiego, od „Blizny” ze znakomitą rolą Franciszka Pieczki jako uwikłanego w moralne dylematy dyrektora fabryki, po znane na całym świecie „Trzy kolory”.

Dokumenty: „Z miasta Łodzi” (1969), „Byłem żołnierzem” (1970), „Fabryka” (1970), „Refren” (1972), „Murarz” (1973), „Życiorys” (1975), „Szpital” (1976), „Z punktu widzenia nocnego portiera” (1977), „Siedem kobiet w różnym wieku” (1978), „Dworzec”, (1980), „Gadające głowy”, (1980)

Filmy fabularne:  „Blizna” (1976), „Amator” (1979), „Przypadek” (1981), „Bez końca” (1984), „Krótki film o zabijaniu” (1987), „Krótki film o miłości” (1988), „Podwójne życie Weroniki” (1991), „Trzy kolory. Niebieski” (1993), „Trzy kolory. Biały” (1993), „Trzy kolory. Czerwony” (1994). 

Martin Scorsese Presents: Masterpieces of Polish Cinema -Przypadek i Krótki film o zabijaniu

7 i 14 września

Po wakacyjnej przerwie, 7 września do repertuaru kina NInA powrócą pokazy największych dzieł polskiej kinematografii wyselekcjonowanych przez Martina Scorsese. Nowy sezon cyklu rozpoczną projekcje dwóch filmów Krzysztofa Kieślowskiego po rekonstrukcji cyfrowej: „Przypadku”, którego pokaz 7 września poprzedzi spotkanie z Marzeną Trybałą, odtwórczynią jednej z głównych ról w filmie oraz „Krótkiego filmu o zabijaniu” (pokaz 14 sierpnia), przed którym publiczność NInA będzie mogła spotkać się ze Sławomirem Idziakiem, operatorem. Rozmowy z gośćmi poprowadzi Ryszard Jaźwiński, dziennikarz radiowej Trójki.  Wstęp wolny.  

Sokołowsko na Wałbrzyskiej, czyli warszawska odsłona Hommage à Kieślowski

9-11 września

W tym roku, Narodowy Instytut Audiowizualny w szczególny sposób współpracuje z Fundacją Sztuki Współczesnej „In Situ” – inicjatorem i organizatorem festiwalu Hommage à Kieślowski, opiekunem i propagatorem twórczości reżysera. 

Sokołowsko Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski (9-11 września) to wyjątkowy, jedyny na świecie festiwal filmowy poświęcony Krzysztofowi Kieślowskiemu, miłośnikom jego kina i współczesnego kina europejskiego, który odbędzie się już po raz szósty pod honorowym patronatem Pani Marii Kieślowskiej.

Po raz pierwszy w historii festiwalu zaistnieje on poza Sokołowskiem - na ulicy Wałbrzyskiej w Warszawie. Publiczność NInA będzie mogła obejrzeć sześć z osiemnastu filmów, które znalazły się w programie Hommage à Kieślowski, a także śledzić na żywo transmitowane w sali kinowej debaty i spotkania z udziałem gości festiwalu. Jak mówił podczas konferencji prasowej zapowiadającej festiwal dyrektor NInA, Michał Merczyński: Dzięki audiowizualnej technologii zbudujemy symboliczny most między malowniczą, położoną kilkanaście kilometrów od Wałbrzycha miejscowością, w której kilka swoich dziecięcych lat spędził Krzysztof Kieślowski, a warszawskim Służewem – gdzie kręcony był m.in. Dekalog”.

W programie „Sokołowska na Wałbrzyskiej” (9-11 września, NInA) znajdą się pokazy czterech dokumentów i dwóch fabuł. Będą to:

 „Spotkanie z Krzysztofem Kieślowskim”, reż. Andreas Voigt, 1995, 45 minut

 „Bracia”, reż. Wojciech Staroń, 2015, 70 minut

 „Fuocoammare. Ogień na morzu”, reż. Gianfranco Rosi, 2016, 108 minut

 „Bez końca”, reż. Krzysztof Kieślowski, 1984, 103 minuty

 „Adwokaci – niemiecka opowieść”, reż. Brigit Schulz, 2009, 90 minut

 „Ja, Olga Hepnarová”, reż. Petr Kazda, Tomáš Weinreb, 2016, 105 minut

Dzięki bezpośredniej, kinowej transmisji z Sokołowska publiczność zgromadzona w NInA będzie mogła na żywo śledzić spotkania z zaproszonymi gośćmi.

Do 12 września w siedzibie NInA (przestrzeń Café Gorączka) można także oglądać wystawę zdjęć z Archiwum Twórczości Krzysztofa Kieślowskiego, będącej wyborem fotosów z planu, migawek z życia prywatnego i zawodowego Kieślowskiego.

Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA) to nowoczesna instytucja kultury, która już od dekady zajmuje się digitalizacją, udostępnianiem i promocją polskiego dziedzictwa audiowizualnego. Misją statutową NInA jest gromadzenie, archiwizacja, rekonstrukcja i udostępnianie najbardziej wartościowych przejawów kultury filmowej, muzycznej i teatralnej.

NInA działa w sieci i poza nią. Swoje nieustannie powiększające się zasoby publikuje w internecie. Poprzez serwis Ninateka udostępnia ponad 6000 materiałów audio i wideo dotyczących kultury. Od niedawna wszystkie archiwizowane przez NInA zbiory, blisko 10 000 materiałów trwających łącznie ponad 3000 godzin, można przeglądać w stacjonarnym Archiwum NInA w nowej siedzibie Instytutu. NInA jest wydawcą Dwutygodnik.com, internetowego pisma o kulturze, które na bieżąco relacjonuje i opiniuje życie kulturalne i społeczne w kraju i za granicą, oraz serwisu edukacyjnego Muzykoteka Szkolna, stymulującego zainteresowanie muzyką wśród dzieci i młodzieży.     

Działalność internetową dopełniają wydarzenia realizowane stacjonarnie przy ul. Wałbrzyskiej 3/5
na warszawskim Służewie m.in. projekcje filmowe, wystawy, debaty, warsztaty, seminaria i konferencje zarówno dla profesjonalistów jak i amatorów sztuki audiowizualnej, w tym także rodzin z dziećmi, młodzieży i seniorów. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. 

NInA kształci świadomego odbiorcę i twórcę kultury audiowizualnej, prowadzi działania z zakresu edukacji audiowizualnej oraz kultury 2.0, współpracuje z ekspertami w zakresie nowych mediów, prawa autorskiego, archiwizacji i rekonstrukcji cyfrowej. 

Instytut od początku swojego istnienia jest także wydawcą wielu unikatowych na rynku serii DVD i CD przedstawiających wybitne polskie filmy animowane i dokumentalne, jak również najnowszą twórczość współczesnych kompozytorów oraz reżyserów teatralnych i operowych. NInA koprodukuje filmy fabularne
i dokumentalne takie jak nominowana do Oscara „Joanna” Anety Kopacz, „Hiszpanka” Łukasza Barczyka, „Ziarno prawdy” Borysa Lankosza czy „Inny świat” Doroty Kędzierzawskiej.