Uzależnienie Seniorów od leków

Leki uzaleznienie

Uzależnienie od leków – test do samodzielnego wykonania

Należy rzetelnie odpowiedzieć na poniższe pytania i zliczyć punkty do nich przypisane, w celu określenie prawdopodobieństwa wystąpienia uzależnienia.

Test badający prawdopodobieństwo uzależnienia od leków, bez względu na ich rodzaj.

  1. Czy zdarzały się w Twoim życiu takie okresy, kiedy odczuwałaś/eś konieczność ograniczenia ilości przyjmowanych leków (nasennych, uspokajających lub przeciwbólowych)?
  2. Czy zdarzało się, że różne osoby z Twojego otoczenia denerwowały Cię uwagami na temat zbyt długiego czasu lub nadmiernej ilości przyjmowanych przez Ciebie leków (nasennych, uspokajających lub przeciwbólowych)?
  3. Czy zdarzało się, że odczuwałeś wyrzuty sumienia lub wstyd z powodu przyjmowania przez długi czas leków (nasennych, uspokajających lub przeciwbólowych)?
  4. Czy zdarzało Ci się, że rano po przebudzeniu pierwszą rzeczą było przyjęcie leku dla uspokojenia lub „postawienia się na nogi”?

Udzielenie co najmniej dwóch twierdzących odpowiedzi na powyższe pytania wskazuje na znaczne prawdopodobieństwo istnienia uzależnienia od leków.

Test badający uzależnienie od leków benzodiazepinowych *2

  1. Czy zauważyłeś u siebie potrzebę przyjmowania większej ilości środka aby uzyskać podobny efekt jak wtedy, kiedy użyłeś danego środka po raz pierwszy? (TAK/NIE)
  2. Czy kiedy usiłowałeś zmniejszyć lub zaprzestać przyjmowania danego leku, to pojawiały się objawy zespołu odstawiennego? (TAK/NIE)
  3. Czy przyjmowałeś większe ilości leków niż początkowo zamierzałeś? (TAK/NIE)
  4. Czy próbowałeś zmniejszyć lub odstawić leki,które przyjmowałeś, ale ci się to nie udało? (TAK/NIE)
  5. Czy w dni kiedy przyjmowałeś leki poświęcałeś ponad dwie godziny na używanie i dochodzenie do siebie po użyciu środków lub na myślenie o ich używaniu? (TAK/NIE)
  6. Czy z powodu przyjmowania leków zaniedbywałeś pracę, swoje zainteresowania, spotkania z rodziną i przyjaciółmi? (TAK/NIE)
  7. Czy kontynuowałeś przyjmowanie leków mimo, iż powodowały one u ciebie problemy ze zdrowiem fizycznym lub psychicznym? (TAK/NIE)

Każda pozytywna odpowiedź (TAK) oznacza 1 pkt, każda negatywna odpowiedź (NIE) oznacza 0 pkt. Badanie dotyczy zachowań z ostatnich 12 miesięcy. Jeśli senior przyjmuje leki z grupy benzodiazepin (przeciwlękowe, nasenne, uspokajające) i uzyskał 3 pkt lub więcej, prawdopodobnie jest od nich uzależniony.

Należy podkreślić, że uzyskany wynik, wymaga konsultacji ze specjalistą w celu dalszego diagnozowania i o ile jest to zalecane, podjęcia leczenia w celu zminimalizowania negatywnych skutków nałogu. Każdy nałóg w przypadku osób starszych jest bardziej szkodliwy niż w innych grupach wiekowych, ponieważ wraz z wiekiem spada wydajność organów odpowiadających za metabolizm i wydalanie leków oraz innych substancji (wątroba, nerki), zwiększając ich toksyczność.

 

*1  Źródło: Test CAGE – przystosowany do wstępnego diagnozowania uzależnienia od leków

*2  Źródło: Test badający uzależnienie BZD

seniorzy.PLseniorzy.PL