header short                       porady1
Porady dnia
aktualnosci2
Aktualności
zdrowie2
Zdrowie Seniora
 pasje1
Pasje Seniora

Seniorzy w sanatoriach

senior w sanatorium 1

Senior wyjeżdża do sanatorium

dr Joanna Plak

Seniorzy, którzy chcą podreperować swój stan zdrowia mogą skorzystać z oferty leczenia uzdrowiskowego w sanatoriach. Na pobyt w sanatorium czeka się około 2-3 lat i to Narodowy Fundusz Zdrowia decyduje do jakiego uzdrowiska trafi pacjent.

Wybór właściwego dla pacjenta miejsca odbywa się na podstawie skierowania, które może wystawić zarówno lekarz pierwszego kontaktu, jak i lekarz specjalista. Do skierowania należy dołączyć aktualne wyniki badań oraz informacje o wszystkich chorobach towarzyszących.

Skierowanie musi zostać przekazane do właściwego NFZ, gdzie zostaje zarejestrowane. Dokument może dostarczyć lekarz lub pacjent. Lekarz specjalista NFZ ma 30 dni na ocenę czy pacjent kwalifikuje się do leczenia w sanatorium. Może zakwestionować zasadność takiego pobytu i od tej decyzji nie można się odwołać. W przypadku wątpliwość lekarz specjalista może zwrócić się z prośbą o wyjaśnienia do lekarza, który wystawił skierowanie, co wydłuża okres oczekiwania na miejsce w uzdrowisku. Bezwzględnymi powodami odmowy leczenia uzdrowiskowego są: ciąża, choroby zakaźne w ostrej fazie, choroby onkologiczne, niepełnosprawność pacjenta (niektóre seminaria przyjmują osoby na wózkach).

Pobyt w sanatorium trwa 21 dni. Jeżeli kuracja jest uzupełnieniem leczenia szpitalnego pacjent może zostać skierowany do szpitala uzdrowiskowego, w którym pobyt trwa również 21 dni, ale czas oczekiwania na miejsce jest krótszy niż w przypadku sanatorium. W szpitalu uzdrowiskowym rehabilituje się również pacjentów, którzy opuścili szpital ze wskazaniem do dalszej rehabilitacji. Czas trwania pobytu w tym przypadku to 28 dni.

Pacjent otrzymuje potwierdzenie skierowania w terminie do 14 dni przed wyjazdem. Jeżeli z ważnych przyczyn losowych (choroba udokumentowana przez lekarza, poważna choroba w rodzinie) nie może wyjechać we wskazanym terminie wtedy musi niezwłocznie poinformować NFZ o zaistniałej okoliczności i czekać na wskazanie nowego terminu.

Pacjent przebywający w sanatorium ma prawo do bezpłatnych zabiegów, jednak ponosi częściowe koszty zakwaterowania i wyżywienia. Wysokość kosztów zależy od takich czynników jak termin wyjazdu (drożej płaci się, za pobyt od początku od maja do końca września) oraz standard pokoju (jedno- dwu- lub wieloosobowy, w własną lub wspólną łazienką). Najdroższy jest pobyt w pokoju 1 osobowym z własną łazienką (około 28,80 zł za dobę w okresie od października do końca kwietnia i 36,10 zł za dobę w okresie od maja do końca września). Najtańszy – w pokoju wieloosobowym we wspólną łazienką (odpowiednio 9,40 zł i 10,5 zł za dobę).

Seniorzy, którzy są zainteresowani leczeniem sanatoryjnym, jednak nie uzyskali miejsca w uzdrowisku mogą skorzystać z oferty na zasadach komercyjnych. Wiele placówek oferuje taką możliwość. W przypadku popularnego sanatorium w Ciechocinku pobyt wyceniony jest na 150-160 zł za dobę w pokoju jednoosobowym oraz 120-135 zł za dobę w pokoju dwuosobowym. Joanna Plak

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Zdrowie Seniora

 • Bolący kręgosłup - porady

  Jak dbać o swój kręgosłup każdego dnia? Długotrwała praca przed komputerem sprawia, że potrafimy na długi czas zastygać w jednej pozycji. Dochodzą do tego prace domowe, które wykonujemy przygarbieni i pochyleni. To wszystko stanowi dla naszego kręgosłupa olbrzymie wyzwanie i obciążenie. Jak chronić swój kręgosłup podczas codziennych czynności, wyjaśnia dr n. med. Joanna Stodolna-Tukendorf, fizjoterapeuta z FootMedica Kliniki Zdrowej Stopy. Śmiało możemy zaryzykować stwierdzenie, że większość z nas ma lub będzie miała problemy z kręgosłupem.

  Więcej…  
 • Ile powinniśmy spać?

  Zapotrzebowanie na określoną ilość snu zmienia się wraz z wiekiem – im jesteśmy starsi, tym zwykle mniej go potrzebujemy. Sen to niezbędne źródło regeneracji organizmu, a jego niedobór może negatywnie wpłynąć na stan naszego zdrowia, w tym również narząd wzroku. Co grozi naszym oczom z powodu niewyspania? I w jaki sposób możemy przyczyniać się do korygowania wady wzroku podczas snu? Na te pytania odpowiada dr n. med. Andrzej Styszyński, okulista i ekspert Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej.

  Więcej…  
 • Bezpłatne konsultacje stomatologiczne w marcu

  Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej to doskonała okazja, aby przypomnieć o darmowych konsultacjach stomatologicznych, z których przez cały miesiąc można korzystać w ponad 70 gabinetach stomatologicznych partnerujących z należącą do Procter & Gamble marką Oral-B.

  Codzienna higiena jamy ustnej jest kluczem nie tylko do pięknego, zdrowego uśmiechu, lecz również do naszego zdrowia.

  Więcej…  
 • Starzenie się skóry

  Współczesny styl życia, a stan naszej skóry za 20 lat Kampania „interAKTYWNIE po zdrowie”

  Starzenie się skóry to proces, który zdeterminowany jest przez dwa główne czynniki - genetyczne (wrodzone) oraz środowiskowe. Pierwsze z nich oznaczają naturalne zmiany funkcji biologicznych w naszym organizmie, a dotyczą m.in. zmniejszenia aktywności komórek oraz ich zdolności do regeneracji. W drugiej grupie, znajdują się czynniki zewnętrzne (m.in. wpływ promieniowania słonecznego, dymu nikotynowego, smogu, czy stresu), które dodatkowo przyspieszają ten pierwszy mechanizm.

  Więcej…  
 • Choroby jamy ustnej

  20 marca obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej, najważniejsze „święto” stomatologiczne, podczas którego eksperci przypominają o znaczeniu zdrowia jamy ustnej. Jest się czym martwić – stan uzębienia Polaków jest jednym z najgorszych w całej Europie.

  Próchnica pierwszą przyczyną bezzębia w Polsce. Próchnica to najczęstsza choroba jamy ustnej atakująca nasze zęby.

  Więcej…  
 • Zapalenie krtani

  Nie trać głosu – idź do foniatry. Najgorsze co można zrobić dla swojego głosu w trakcie zapalenia krtani i chrypki to szeptać lub podwyższać natężenie głosu. Najlepiej nie mówić wcale, a jeśli to konieczne należy starać się mówić normalnym głosem. Jeśli zmiana głosu jest trwała trzeba udać się do foniatry.

  - Mówienie szeptem w takim stanie bardzo obciąża fałdy głosowe – wyjaśnia Karolina Gos- Niewęgłowska, foniatra z CM Medyceusz.

  Co może pomóc w trakcie zapalenia krtani? Nawilżanie gardła, inhalacje z soli fizjologicznej.

  Więcej…  

Aktualności seniora

Serce Seniora

Choroby serca-test

 1. Wiek i płeć

Kobieta do menopauzy- 1 pkt

Kobieta po menopauzie – 4 pkt

Mężczyzna do 45 lat 3 pkt

Więcej…

Ogólnopolska Karta Seniora

Ogólnopolska Karta Seniora powstała z inicjatywy krakowskiego stowarzyszenia Manko. Może ją otrzymać każda osoba, która ukończyła 60 lat.

Więcej…

Test na depresję

Test na depresję – do samodzielnego wykonania

 1. Niewiele mnie interesuje i mało rzeczy sprawia mi przyjemność
 • Nigdy 0 pkt
 • Od czasu do czasu – 1 pkt
 • Mniej więcej przez 50% czasu – 2 pkt
 • Prawie codziennie – 3 pkt
Więcej…

Pasje Seniora

CZATeria

seniorzy gotowe fb

Wyszukiwanie