Porady dnia

Porady dnia

Aktualności Seniora

Aktualności Seniora

Zdrowie Seniora

Zdrowie Seniora

Pasje Seniora

Pasje Seniora

Seniorzy w sanatoriach

senior w sanatorium 1

Senior wyjeżdża do sanatorium

dr Joanna Plak

Seniorzy, którzy chcą podreperować swój stan zdrowia mogą skorzystać z oferty leczenia uzdrowiskowego w sanatoriach. Na pobyt w sanatorium czeka się około 2-3 lat i to Narodowy Fundusz Zdrowia decyduje do jakiego uzdrowiska trafi pacjent.

Wybór właściwego dla pacjenta miejsca odbywa się na podstawie skierowania, które może wystawić zarówno lekarz pierwszego kontaktu, jak i lekarz specjalista. Do skierowania należy dołączyć aktualne wyniki badań oraz informacje o wszystkich chorobach towarzyszących.

Skierowanie musi zostać przekazane do właściwego NFZ, gdzie zostaje zarejestrowane. Dokument może dostarczyć lekarz lub pacjent. Lekarz specjalista NFZ ma 30 dni na ocenę czy pacjent kwalifikuje się do leczenia w sanatorium. Może zakwestionować zasadność takiego pobytu i od tej decyzji nie można się odwołać. W przypadku wątpliwość lekarz specjalista może zwrócić się z prośbą o wyjaśnienia do lekarza, który wystawił skierowanie, co wydłuża okres oczekiwania na miejsce w uzdrowisku. Bezwzględnymi powodami odmowy leczenia uzdrowiskowego są: ciąża, choroby zakaźne w ostrej fazie, choroby onkologiczne, niepełnosprawność pacjenta (niektóre seminaria przyjmują osoby na wózkach).

Pobyt w sanatorium trwa 21 dni. Jeżeli kuracja jest uzupełnieniem leczenia szpitalnego pacjent może zostać skierowany do szpitala uzdrowiskowego, w którym pobyt trwa również 21 dni, ale czas oczekiwania na miejsce jest krótszy niż w przypadku sanatorium. W szpitalu uzdrowiskowym rehabilituje się również pacjentów, którzy opuścili szpital ze wskazaniem do dalszej rehabilitacji. Czas trwania pobytu w tym przypadku to 28 dni.

Pacjent otrzymuje potwierdzenie skierowania w terminie do 14 dni przed wyjazdem. Jeżeli z ważnych przyczyn losowych (choroba udokumentowana przez lekarza, poważna choroba w rodzinie) nie może wyjechać we wskazanym terminie wtedy musi niezwłocznie poinformować NFZ o zaistniałej okoliczności i czekać na wskazanie nowego terminu.

Pacjent przebywający w sanatorium ma prawo do bezpłatnych zabiegów, jednak ponosi częściowe koszty zakwaterowania i wyżywienia. Wysokość kosztów zależy od takich czynników jak termin wyjazdu (drożej płaci się, za pobyt od początku od maja do końca września) oraz standard pokoju (jedno- dwu- lub wieloosobowy, w własną lub wspólną łazienką). Najdroższy jest pobyt w pokoju 1 osobowym z własną łazienką (około 28,80 zł za dobę w okresie od października do końca kwietnia i 36,10 zł za dobę w okresie od maja do końca września). Najtańszy – w pokoju wieloosobowym we wspólną łazienką (odpowiednio 9,40 zł i 10,5 zł za dobę).

Seniorzy, którzy są zainteresowani leczeniem sanatoryjnym, jednak nie uzyskali miejsca w uzdrowisku mogą skorzystać z oferty na zasadach komercyjnych. Wiele placówek oferuje taką możliwość. W przypadku popularnego sanatorium w Ciechocinku pobyt wyceniony jest na 150-160 zł za dobę w pokoju jednoosobowym oraz 120-135 zł za dobę w pokoju dwuosobowym. Joanna Plak

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież