header short                       porady1
Porady dnia
aktualnosci2
Aktualności
zdrowie2
Zdrowie Seniora
 pasje1
Pasje Seniora

Seniorzy w Japonii

Japonczyk senior

Senior w ujęciu międzynarodowym – Japonia

dr Joanna Plak

Japończycy są najstarszym społeczeństwem na świecie. Szacuje się, że przy zachowaniu obecnego tempa starzenia się społeczności japońskiej, w odległej przyszłości grozi jej całkowite wyginięcie.

Obecna struktura wiekowa społeczeństwa ma nie tylko negatywny wpływ na gospodarkę, ale również przyczynia się do zwiększenia przestępczości w tym kraju. W jaki sposób? Czy państwo wspiera seniorów w walce z samotnością? Jakie inne wyzwania związane ze starzeniem się społeczeństwa stoją przed Japonią?

Społeczeństwo japońskie jest nie tylko najstarszym społeczeństwem, ale również najbardziej samotnym. Znacząca większość starszych Japończyków prowadzi jednoosobowe gospodarstwa domowe. Szacuje się, ze w latach 1985 -2015 ta liczba uległa zwiększeniu o 600%. Dotkliwa samotność kieruje seniorów na drogę przestępstwa. Szczególną popularnością cieszą się kradzieże w sklepach. Senior, który popełni przestępstwo trafia do więzienia, a tam ma zapewnione towarzystwo innych osób. Dla wielu starszych Japończyków jest to lepsza alternatywa od pozostawania w samotności w domu. Koszt utrzymania seniora w więzieniu przewyższa koszt utrzymania więźnia w innym wieku, gdyż w tym przypadku trzeba doliczyć koszt specjalnej opieki, leków.

Samotność dotyka także seniorów przebywających w domach opieki. W niektórych placówkach w walce z samotnością podopiecznych wykorzystywane są roboty. Przykładem jest robot Telenoid, Przypomina on kształtem człowieka, ma 50 cm wzrostu i waży około 27 kg. Telenoid słucha komunikatów, odpowiada na pytania w prosty sposób, porusza głową. Innym przykładem jest robot Pocobee, stworzony przez koncern Toyoty . Potrafi on rejestrować głos użytkownika i prowadzić rozmowę ze swoim właścicielem. Dodatkowo potrafi przypominać seniorowi o konieczności wykonania rutynowych czynności. Toyota nieustannie pracuje nad tworzeniem najnowszej generacji robotów, które nie tylko będą prowadziły rozmowę z właścicielem, ale będą w stanie wspomóc go w wykonywaniu codziennych czynności domowych, podać leki lub wodę. Do innych nowoczesnych narzędzi wspierających seniorów można zaliczyć technologię „Mimamori Eye” (czuwający stróż), która pomaga zlokalizować zaginionych seniorów w promieniu 20 km. Jest ona szczególnie przydatna w przypadku osób z demencją. Nie jest ona wykorzystywana bezpośrednio przez seniora, ale ułatwia sprawowanie nad nim opieki.

Walka z samotnością seniorów to bardzo poważne, ale nie jedyne wyzwanie, stojące przez Japonią. Opieka nad starzejącym się społeczeństwem, w szczególności w domach opieki, generuje bardzo wysokie koszty dla państwa. Alternatywą jest wsparcie seniora w jego środowisku zamieszkania tak długo jak jest to możliwe i opóźnienie tym samym momentu jego przejścia do wyspecjalizowanej placówki opiekuńczej. W tym celu testowane jest rozwiązanie wykorzystujące najnowocześniejsze technologie - „inteligentne domy”. Są one wyposażone w szereg czujników reagujących na zachowania odbiegające od normy, rejestrujących pogorszenie się stanu zdrowia seniora i zdolnych do zawiadomienia odpowiednich służb. W sytuacji pożaru potrafią odłączyć prąd, a w przypadku zalania- wodę. „Inteligentne mieszkania” mogłyby odciążyć państwo w kosztach związanych z opieką nad seniorami w domach opieki poprzez umożliwienie im maksymalnie długiego pozostawania w dobrze znanym środowisku domowym. Jednak koszt przekształcenia „zwykłego mieszkania” w „inteligentny dom” przekracza możliwości finansowe zdecydowanej większości Japończyków.

Jak wynika z artykułu japoński senior to nie tylko zadowolony z życia turysta, którego stać na podróże, zwiedzanie świata i beztroskie wydawanie emerytury. To jest także senior schorowany, samotny, który w ostatnich latach życia jest skazany jedynie na towarzystwo humanoidalnego robota.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Zdrowie Seniora

 • Bolący kręgosłup - porady

  Jak dbać o swój kręgosłup każdego dnia? Długotrwała praca przed komputerem sprawia, że potrafimy na długi czas zastygać w jednej pozycji. Dochodzą do tego prace domowe, które wykonujemy przygarbieni i pochyleni. To wszystko stanowi dla naszego kręgosłupa olbrzymie wyzwanie i obciążenie. Jak chronić swój kręgosłup podczas codziennych czynności, wyjaśnia dr n. med. Joanna Stodolna-Tukendorf, fizjoterapeuta z FootMedica Kliniki Zdrowej Stopy. Śmiało możemy zaryzykować stwierdzenie, że większość z nas ma lub będzie miała problemy z kręgosłupem.

  Więcej…  
 • Ile powinniśmy spać?

  Zapotrzebowanie na określoną ilość snu zmienia się wraz z wiekiem – im jesteśmy starsi, tym zwykle mniej go potrzebujemy. Sen to niezbędne źródło regeneracji organizmu, a jego niedobór może negatywnie wpłynąć na stan naszego zdrowia, w tym również narząd wzroku. Co grozi naszym oczom z powodu niewyspania? I w jaki sposób możemy przyczyniać się do korygowania wady wzroku podczas snu? Na te pytania odpowiada dr n. med. Andrzej Styszyński, okulista i ekspert Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej.

  Więcej…  
 • Bezpłatne konsultacje stomatologiczne w marcu

  Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej to doskonała okazja, aby przypomnieć o darmowych konsultacjach stomatologicznych, z których przez cały miesiąc można korzystać w ponad 70 gabinetach stomatologicznych partnerujących z należącą do Procter & Gamble marką Oral-B.

  Codzienna higiena jamy ustnej jest kluczem nie tylko do pięknego, zdrowego uśmiechu, lecz również do naszego zdrowia.

  Więcej…  
 • Starzenie się skóry

  Współczesny styl życia, a stan naszej skóry za 20 lat Kampania „interAKTYWNIE po zdrowie”

  Starzenie się skóry to proces, który zdeterminowany jest przez dwa główne czynniki - genetyczne (wrodzone) oraz środowiskowe. Pierwsze z nich oznaczają naturalne zmiany funkcji biologicznych w naszym organizmie, a dotyczą m.in. zmniejszenia aktywności komórek oraz ich zdolności do regeneracji. W drugiej grupie, znajdują się czynniki zewnętrzne (m.in. wpływ promieniowania słonecznego, dymu nikotynowego, smogu, czy stresu), które dodatkowo przyspieszają ten pierwszy mechanizm.

  Więcej…  
 • Choroby jamy ustnej

  20 marca obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej, najważniejsze „święto” stomatologiczne, podczas którego eksperci przypominają o znaczeniu zdrowia jamy ustnej. Jest się czym martwić – stan uzębienia Polaków jest jednym z najgorszych w całej Europie.

  Próchnica pierwszą przyczyną bezzębia w Polsce. Próchnica to najczęstsza choroba jamy ustnej atakująca nasze zęby.

  Więcej…  
 • Zapalenie krtani

  Nie trać głosu – idź do foniatry. Najgorsze co można zrobić dla swojego głosu w trakcie zapalenia krtani i chrypki to szeptać lub podwyższać natężenie głosu. Najlepiej nie mówić wcale, a jeśli to konieczne należy starać się mówić normalnym głosem. Jeśli zmiana głosu jest trwała trzeba udać się do foniatry.

  - Mówienie szeptem w takim stanie bardzo obciąża fałdy głosowe – wyjaśnia Karolina Gos- Niewęgłowska, foniatra z CM Medyceusz.

  Co może pomóc w trakcie zapalenia krtani? Nawilżanie gardła, inhalacje z soli fizjologicznej.

  Więcej…  

Aktualności seniora

Serce Seniora

Choroby serca-test

 1. Wiek i płeć

Kobieta do menopauzy- 1 pkt

Kobieta po menopauzie – 4 pkt

Mężczyzna do 45 lat 3 pkt

Więcej…

Ogólnopolska Karta Seniora

Ogólnopolska Karta Seniora powstała z inicjatywy krakowskiego stowarzyszenia Manko. Może ją otrzymać każda osoba, która ukończyła 60 lat.

Więcej…

Test na depresję

Test na depresję – do samodzielnego wykonania

 1. Niewiele mnie interesuje i mało rzeczy sprawia mi przyjemność
 • Nigdy 0 pkt
 • Od czasu do czasu – 1 pkt
 • Mniej więcej przez 50% czasu – 2 pkt
 • Prawie codziennie – 3 pkt
Więcej…

Pasje Seniora

CZATeria

seniorzy gotowe fb

Wyszukiwanie