header short                       porady1
Porady dnia
aktualnosci2
Aktualności
zdrowie2
Zdrowie Seniora
 pasje1
Pasje Seniora

Dodatkowa renta dla seniora

senior na laweczce

Renta dożywotnia – oferta dla seniorów

dr Joanna Plak

 

Seniorzy, będący właścicielami nieruchomości (dom, mieszkanie), jednocześnie borykający się z problemami finansowymi mogą skorzystać z oferty jednego z funduszy hipotecznych oferujących produkt pod nazwą „renta dożywotnia”. Oferta jest skierowana także do właścicieli zadłużonych nieruchomości. Muszą się oni jednak liczyć z niższą wartością świadczenia.

Senior podpisuje umowę z funduszem, przekazując mu prawo do nieruchomości w zamian za wypłatę comiesięcznego świadczenia. Mimo, że nie jest już właścicielem domu/mieszkania ma prawo do dożywotniego zamieszkiwania w nim. Wysokość świadczenia zależy od miejsca zamieszkania, wartości nieruchomości, jej stanu technicznego, wiek i płeć seniora. Największe świadczenie mają szansę uzyskać mężczyźni w wieku 65+, mieszkańcy dużych miast. Żyją oni statystycznie krócej od swoich rówieśniczek, więc renta będzie wypłacana przez krótszy okres czasu. Nieruchomości w dużych miastach, zwłaszcza w atrakcyjne lokalizacji, są również wyżej wyceniane niż ich odpowiedniki w małych miastach. Średnia wysokość renty dożywotniej to około 1 tys. zł . Z reguły fundusz odlicza od tej kwoty wysokość czynszu ( w przypadku mieszkań), który przekazuje do spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej. Senior musi natomiast pamiętać o samodzielnym opłacaniu pozostałych wydatków związanych z utrzymaniem mieszkania, jak np. opłata za media, prąd, gaz, wodę.

W jaki sposób można ubiegać się o rentę dożywotnią? Senior musi skontaktować się z wybranym funduszem hipotecznym. Zostaje mu przydzielony doradca , który poprowadzi seniora przez cały proces związany z zawarciem umowy o rentę dożywotnią. Nieruchomość zostaje wyceniona przez rzeczoznawcę. Fundusz przedstawia warunki finansowe. Jeśli klient jest zainteresowany następuje podpisanie umowy notarialnej. Koszty rzeczoznawcy i notariusza pokrywa fundusz, potrącając je potem z wartości świadczenia. Przed podpisaniem umowy notarialnej zalecane jest skontaktowanie się z prawnikiem. Należy również wziąć pod uwagę, że fundusze hipoteczne nie podlegają nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego, co oznacza że w razie ich upadłości senior nie ma gwarancji dalszej wypłaty świadczenia.

Jeżeli senior się rozmyśli i będzie chciał rozwiązać umowę musi liczyć się z licznymi przeszkodami. Z reguły wiąże się to z wykupieniem nieruchomości (wraz z odsetkami) i ze zwrotem dotychczas otrzymanych środków.

Alternatywą dla renty dożywotniej miał być odwrócony kredyt hipoteczny. Ustawa o odwróconym kredycie hipotecznym weszła w życie w 2014 roku. Na mocy ustawy umowy z osobami starszymi, zainteresowanym produktem, mogły zawierać: banki, oddziały banków zagranicznych, instytucje kredytowe i ich oddziały. Instytucje stawały się właścicielami nieruchomości po śmierci właściciela, a nie jak w przypadku renty dożywotniej- w trakcie jego życia. Na mocy zawartej umowy bank wypłaca seniorowi środki finansowe. Senior może odstąpić od umowy w przeciągu 30 dni od jej zawarcia. Może także (jako kredytobiorca) spłacić pobrane środki w dowolnym terminie. Z uwagi na rygorystyczne zapisy ustawy i niską opłacalność, banki nie są zainteresowane wprowadzeniem takiego produktu do swojej oferty.

osiedle bloki

Produkty omówione w artykule mogą być szczególnie atrakcyjne dla samotnych seniorów.
W przypadku seniorów posiadających rodziny (dzieci, wnuki) mieszkanie jest najczęściej najcenniejszą rzeczą, którą mogą oferować swoim bliskim po śmierci.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Zdrowie Seniora

 • Nasze zęby jesienią

  Choć wydaje się, że pory roku nie mają bezpośredniego wpływu na stan naszego zdrowia, w rzeczywistości jest inaczej! Szczególnie jesień i zima są niebezpieczne dla zębów. 
  Sezonowe obniżenie nastroju, które następuje podczas jesieni i zimy, związane jest ze spadkiem poziomu serotoniny w organizmie. Pogarsza się nasze samopoczucie, mamy mniej energii i jesteśmy bardziej ospali – w konsekwencji mamy większą ochotę na przykład na słodycze, które szkodzą zębom.
  Jesienne i zimowe dni to czas, który w powszechnej opinii nie sprzyja aktywnościom na świeżym powietrzu. Niskie temperatury nie zachęcają do wychodzenia z domu, przez co część osób w ogóle rezygnuje z ruchu. Więcej…  
 • Jak leczyć zęby bez bólu?

  Roma Markiewicz PiotrowskaZapytaj stomatologa: Jak leczyć zęby bez bólu? Poznaj nowoczesne możliwości komfortowego oraz bezbolesnego leczenia zębów i pozbądź się raz na zawsze strachu przed dentystą.

  Zdrowe i zadbane zęby to pragnienie wielu osób. Niestety strach przed bólem, który od najmłodszych lat nieodłącznie kojarzy się z wizytą u stomatologa często uniemożliwia realizację tego marzenia. Warto jednak wiedzieć, że istnieją nowe rozwiązania, które sprawiają, że zabiegi dentystyczne nie muszą już być okupione strachem i cierpieniem.

  Więcej…  
 • Cukrzyca - codzienne życie

  Dorota ZozulinskaCukrzyca to pierwsza niezakaźna choroba, którą Światowa Organizacja Zdrowia uznała za epidemię XXI wieku. W Polsce obecnie cierpi na nią ok. 3 mln Polaków, ale liczba chorych stale rośnie, co ma związek m.in. ze starzeniem się społeczeństwa.
  Pomimo rosnącej skali problemu, polscy pacjenci wciąż nie mają dostępu do najlepszych opcji terapeutycznych, które są standardem opieki diabetologicznej na świecie.

  Cukrzyca jest chorobą metaboliczną, która charakteryzuje się hiperglikemią, czyli wysokim stężeniem glukozy we krwi.

  Więcej…  
 • Cukrzyca cichy wróg

  Pracujesz na siedząco, odpoczywasz w bezruchu, jesz zbyt dużo i nieregularnie, nie unikasz niezdrowych potraw, słodyczy? Lekarze z Centrów Medycznych Medyceusz w Łodzi przestrzegają: to prosta droga do cukrzycy, choroby, która jest trudna do rozpoznania i zwykle przez wiele lat rozwija się bezobjawowo. Nie dokucza, nie boli, ale po cichu niszczy organizm.

  Cukrzycę typu 2 nazywa się epidemią XXI wieku – to jedna z najgroźniejszych i najczęstszych chorób cywilizacyjnych. W Polsce cierpi na nią około 3 mln osób, na świecie ponad 400 mln.

  Więcej…  
 • Ogólnopolski Dzień Seniora 14 listopada 2018

  Aktywność fizyczna najlepszym lekiem na problemy zdrowotne w każdym wieku. W 2050 roku w Polsce liczba osób w wieku 65+ wzrośnie do blisko 12 milionów. Choć długość życia rośnie, nie podnosi się jego jakość, a jedną z przyczyn jest brak aktywności fizycznej wśród seniorów. Bezruch obniża ich sprawność fizyczną oraz zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia poważnych chorób sercowo-naczyniowych, które są najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce.  

  W zdrowym ciele zdrowy ruch

  Więcej…  
 • Cukrzyca cicha epidemia

  Anna SliwinskaAnna Śliwińska:

  „Największym problemem w walce z cichą epidemią cukrzycy jest… cisza”

  Nawet kilkaset tysięcy osób w Polce nie wie, że choruje na cukrzycę. Gros z 3 milionów pacjentów, którzy mają postawioną diagnozę, nie leczy się zgodnie z zaleceniami. Wielkim wyzwaniem pozostaje dostęp do optymalnej terapii i opieki, zwłaszcza osób z cukrzycą typu 2 oraz tych, które nie przekroczyły 75. roku życia i nie mogą liczyć na choćby część darmowych leków.

  Więcej…  
 • Marokański zabieg Hammam

  Do wykonania marokańskiego zabiegu pielęgnacyjnego Hammam, który odnawia nie tylko ciało, ale i umysł, niezbędne jest czarne mydło (oczyszcza), glinka (odżywia), jak i olej arganowy (nawilża). Dzięki żelowi pod prysznic, który zawiera te 3 składniki, możemy skorzystać z zalet zabiegu, we własnej łazience.

  Na czym polega zabieg Hammam?

  Słowo „Hammam” oznacza publiczną łaźnię, która pełni w Maroku ważną rolę. Mieszkańcy tego kraju, od wieków, poddają się w niej zabiegowi pielęgnacyjnemu, który odnawia nie tylko ciało, ale i umysł. Polega na oczyszczeniu, złuszczeniu, odżywieniu i nawilżeniu skóry.

  Do jego wykonania potrzebne jest:

  Czarne mydło (oczyszczenie).

  Oryginalne mydło Savon Noir wytwarzane jest w Maroko, tradycyjnymi metodami, z czarnych oliwek i oleju oliwnego. 

  Więcej…  

Aktualności seniora

Choroba zwyrodnieniowa stawów

Choroba zwyrodnieniowa stawów- występuje z reguły po 40 roku życia. W jej wyniku dochodzi do niszczenia chrząstki stawowej i przebudowy tkanki kostnej. Obejmuje od jednego do kilku stawów.

Więcej…

Osteoporoza choroba kości

Osteoporoza – jest to choroba kości, charakteryzująca się obniżeniem masy tkanki kostnej oraz zmianami w ich strukturze, prowadzącymi do zwiększonej podatności na złamania.

Więcej…

Choroba uchyłkowa

Choroba uchyłkowa polega na występowaniu w przewodzie pokarmowym nieprawidłowych, charakterystycznych zagłębień (uchyłków).

Więcej…

Pasje Seniora

CZATeria

seniorzy gotowe fb

Nowości

Wyszukiwanie