header short                       porady1
Porady dnia
aktualnosci2
Aktualności
zdrowie2
Zdrowie Seniora
 pasje1
Pasje Seniora

Dodatkowa renta dla seniora

senior na laweczce

Renta dożywotnia – oferta dla seniorów

dr Joanna Plak

 

Seniorzy, będący właścicielami nieruchomości (dom, mieszkanie), jednocześnie borykający się z problemami finansowymi mogą skorzystać z oferty jednego z funduszy hipotecznych oferujących produkt pod nazwą „renta dożywotnia”. Oferta jest skierowana także do właścicieli zadłużonych nieruchomości. Muszą się oni jednak liczyć z niższą wartością świadczenia.

Senior podpisuje umowę z funduszem, przekazując mu prawo do nieruchomości w zamian za wypłatę comiesięcznego świadczenia. Mimo, że nie jest już właścicielem domu/mieszkania ma prawo do dożywotniego zamieszkiwania w nim. Wysokość świadczenia zależy od miejsca zamieszkania, wartości nieruchomości, jej stanu technicznego, wiek i płeć seniora. Największe świadczenie mają szansę uzyskać mężczyźni w wieku 65+, mieszkańcy dużych miast. Żyją oni statystycznie krócej od swoich rówieśniczek, więc renta będzie wypłacana przez krótszy okres czasu. Nieruchomości w dużych miastach, zwłaszcza w atrakcyjne lokalizacji, są również wyżej wyceniane niż ich odpowiedniki w małych miastach. Średnia wysokość renty dożywotniej to około 1 tys. zł . Z reguły fundusz odlicza od tej kwoty wysokość czynszu ( w przypadku mieszkań), który przekazuje do spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej. Senior musi natomiast pamiętać o samodzielnym opłacaniu pozostałych wydatków związanych z utrzymaniem mieszkania, jak np. opłata za media, prąd, gaz, wodę.

W jaki sposób można ubiegać się o rentę dożywotnią? Senior musi skontaktować się z wybranym funduszem hipotecznym. Zostaje mu przydzielony doradca , który poprowadzi seniora przez cały proces związany z zawarciem umowy o rentę dożywotnią. Nieruchomość zostaje wyceniona przez rzeczoznawcę. Fundusz przedstawia warunki finansowe. Jeśli klient jest zainteresowany następuje podpisanie umowy notarialnej. Koszty rzeczoznawcy i notariusza pokrywa fundusz, potrącając je potem z wartości świadczenia. Przed podpisaniem umowy notarialnej zalecane jest skontaktowanie się z prawnikiem. Należy również wziąć pod uwagę, że fundusze hipoteczne nie podlegają nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego, co oznacza że w razie ich upadłości senior nie ma gwarancji dalszej wypłaty świadczenia.

Jeżeli senior się rozmyśli i będzie chciał rozwiązać umowę musi liczyć się z licznymi przeszkodami. Z reguły wiąże się to z wykupieniem nieruchomości (wraz z odsetkami) i ze zwrotem dotychczas otrzymanych środków.

Alternatywą dla renty dożywotniej miał być odwrócony kredyt hipoteczny. Ustawa o odwróconym kredycie hipotecznym weszła w życie w 2014 roku. Na mocy ustawy umowy z osobami starszymi, zainteresowanym produktem, mogły zawierać: banki, oddziały banków zagranicznych, instytucje kredytowe i ich oddziały. Instytucje stawały się właścicielami nieruchomości po śmierci właściciela, a nie jak w przypadku renty dożywotniej- w trakcie jego życia. Na mocy zawartej umowy bank wypłaca seniorowi środki finansowe. Senior może odstąpić od umowy w przeciągu 30 dni od jej zawarcia. Może także (jako kredytobiorca) spłacić pobrane środki w dowolnym terminie. Z uwagi na rygorystyczne zapisy ustawy i niską opłacalność, banki nie są zainteresowane wprowadzeniem takiego produktu do swojej oferty.

osiedle bloki

Produkty omówione w artykule mogą być szczególnie atrakcyjne dla samotnych seniorów.
W przypadku seniorów posiadających rodziny (dzieci, wnuki) mieszkanie jest najczęściej najcenniejszą rzeczą, którą mogą oferować swoim bliskim po śmierci.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Zdrowie Seniora

 • Ukryta otyłość, jak się jej pozbyć?

  Idealna sylwetka, brak nadwagi, a jednocześnie duża, o wiele za duża ilość tkanki tłuszczowej, ukrytej w jamie brzusznej, wokół narządów wewnętrznych. Czy można być otyłym i o tym nie wiedzieć? Czy otyłość może się ukryć?

  Może i coraz więcej osób ma z tym kłopot. To przeważnie ludzie młodzi lub w średnim wieku, którzy są nieaktywni, żyją na siedząco, niezdrowo się odżywiają. Gromadzenie się tkanki tłuszczowej w jamie brzusznej – tak zwany tłuszcz trzewny, otaczający nasze narządy wewnętrzne, które go nie dostrzegamy

  Więcej…  
 • Zaparcia u osób starszych

  Problemy z wypróżnianiem to częsty problem u osób starszych – szacuje się, że nawet 20 – 30% seniorów cierpi na zaparcia. Zbliżający się Dzień Babci i Dzień Dziadka to dobry moment, by poruszyć w rozmowie z dziadkami tę delikatną kwestię i podpowiedzieć, jak mogą sobie pomóc.

  Rozmowa na ten temat może być nieco niezręczna, jednak naszym celem jest pomoc, dlatego warto ją przeprowadzić. Przede wszystkim musimy pamiętać, że o zaparciach mówimy wtedy, gdy oddawanie stolca następuje rzadziej, niż co trzy dni.

  Więcej…  
 • Nadpotliwość - wstydliwy problemem

  Nadmierna potliwość odbiera ludziom pewność siebie. Spocone dłonie zawstydzają podczas powitania. Plamy pod pachami potrafią zniszczyć najpiękniejszą kreację. Pocimy się gdy jest nie tylko gorąco, ale także gdy denerwujemy się lub uprawiamy różne aktywności. Jeśli potu jest znacznie więcej to sygnał, że możemy cierpieć na nadpotliwość. Wówczas warto sprawdzić czy nie jest ona efektem problemów zdrowotnych i zastanowić się nad skorzystaniem z zabiegów redukujących nadpotliwość.

  Więcej…  
 • Zaćma nie tylko u seniorów

  Zaćma to jedna z niewielu chorób, które w świadomości społecznej są dziś tak mocno utożsamiane z wiekiem pacjenta. Przypisywana przede wszystkim osobom starszym katarakta, czyli zmętnienie soczewki oka powodujące stopniową utratę ostrości wzroku nie jest jednak chorobą, której grupę ryzyka można ograniczyć wyłącznie do osób po 50, 60, czy 70 roku życia.

  Więcej…  
 • Szampon z olejem arganowym

  W Maroko tłoczy się oleje z nasion czarnuszki, opuncji figowej i drzewa arganowego, które mogą być wykorzystane do pielęgnacji włosów. Zalecane są w przypadku podrażnionej i przesuszonej skóry głowy. Pomogą zregenerować zniszczone i osłabione włosy.

  Olej z czarnuszki na problemy skórne.

  Ze względu na wyjątkowe właściwości regenerujące i łagodzące - olej z nasion czarnuszki siewnej (Nigella Sativa) może być wykorzystywany do pielęgnacji zarówno skóry, jak i włosów.

  Więcej…  
 • Wszczepienie lub wymiana kardiowertera-defibrylatora

  Przemyslaw Mitkowski10 stycznia 2019 roku Ministerstwo Zdrowia ogłosiło, że minister zdrowia, prof. Łukasz Szumowski podpisał rozporządzenie wprowadzające do wykazu świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego nowe świadczenia opieki zdrowotnej. Wśród nich znajduje się procedura wszczepienia/ wymiany całkowicie podskórnego kardiowertera-defibrylatora (S-ICD).

  Więcej…  

Aktualności seniora

Badania wątrobowe

Próby wątrobowe jest to badanie z krwi, mające na celu ocenić stan wątroby. Osoby w przypadku których zachodzi podejrzenie co do nieprawidłowego funkcjonowania lub uszkodzenia tego narządu są kierowane na badania oznaczające poziom: ALAT, ALP, AspAT, GGTP, LDH, Bilirubiny całkowitej, ChE.

Więcej…

Osteoporoza

Osteoporoza – test podatności na zachorowanie do samodzielnego wykonania. W celu zweryfikowania prawdopodobieństwa zachorowania na osteoporozę należy odpowiedzieć na poniższe pytania i zsumować liczbę odpowiedzi twierdzących.

Więcej…

Jaskra

Jaskra- test podatności na zachorowanie, do samodzielnego wykonania. W celu zweryfikowania prawdopodobieństwa zachorowania na jaskrę należy dopowiedzieć na dziesięć pytań i przyznać sobie punkty przypisane do danej odpowiedzi za każdą odpowiedz pozytywną.

Więcej…

Pasje Seniora

CZATeria

seniorzy gotowe fb

Wyszukiwanie