header short                       porady1
Porady dnia
aktualnosci2
Aktualności
zdrowie2
Zdrowie Seniora
 pasje1
Pasje Seniora

Jesienna chandra u seniora

Jesien Zarki Letnisko 2018

dr Joanna Plak

Jesień sprzyja chandrze. Dni są coraz krótsze, pada deszcz, wieje wiatr, robi się zimno. Niesprzyjająca aura wpływa na pogorszenie nastroju, zmęczenie, spadek energii oraz motywacji do działania, w tym do aktywności fizycznej.

Seniorzy, których dopadnie jesienna chandra mogą doświadczać także: nadmiernej senności, problemów z koncentracją, drażliwości, niepokoju, utraty dotychczasowych zainteresowań, zwiększenia uczucia głodu oraz zapotrzebowania na słodkie i tłuste potrawy, co przekłada się na wzrost wagi.

Chandra skutecznie obniża jakość życia, ale można jej zapobiegać. W jaki sposób?

Po pierwsze - poprzez aktywność fizyczną. Aktywność fizyczna, w szczególności połączona
z ruchem na świeżym powietrzu, ma zbawienny wpływ na nasz nastrój. W trakcie ćwiczeń organizm się dotlenia, krew sprawniej krąży, wydzielane są hormony szczęścia. Aktywność fizyczna powinna być dostosowana do stanu zdrowia i możliwości seniorów. W przypadku słabej kondycji fizycznej wystarczy zwykły spacer. Ważne, żeby były to czynności wykonywane regularnie.

Po drugie - poprzez odpowiednio zbilansowaną dietę. Jesień sprzyja przybieraniu na wadze.
Z powodu zimna zwiększa się zapotrzebowanie kaloryczne, w szczególności na potrawy bogate w cukry i tłuszcze. Seniorzy powinni dbać by ich posiłki były sycące, ale jednocześnie zdrowe. Przynajmniej jeden posiłek w ciągu doby powinien być ciepły. Letnie koktajle z owoców
i warzyw warto zastąpić pożywnymi zupami. W diecie powinno się znaleźć pieczywo pełnoziarniste, ryby, owoce i warzywa, jak również orzechy wpływające pozytywnie na pracę mózgu.

Po trzecie - poprzez dbałość o relacje z bliskimi. Jesienią seniorzy więcej czasu spędzają w domach, co pogłębia poczucie osamotnienia. Warto by ich bliscy pamiętali o częstszych odwiedzinach, rozmowach telefonicznych, żeby potrzeba kontaktu została zaspokojona. Dobrym rozwiązaniem jest także umawianie się z sąsiadkami w zbliżonym wieku na pogawędki przy kawie i ciastkach, a w przypadku mężczyzn może to być np. wspólne łowienie ryb. Obecność życzliwej osoby lub osób w życiu seniora może przywrócić mu chęć do działania. Niektórzy seniorzy żyją w pojedynkę, ponieważ zmarł ich współmałżonek, a dzieci mieszkają daleko. W takim przypadku zbawienny wpływ na ich nastrój może mieć posiadanie zwierzęcia domowego. W przypadku właścicieli psów korzyść jest podwójna, gdyż mają zapewnioną codzienną dawkę ruchu w czasie spacerów z pupilem.

Po czwarte – poprzez fototerapię. Polega ona na naświetlaniu lampami o natężeniu podobnym do światłą słonecznego. W trakcie seansu trwającego od 20 do 30 minut senior otrzymuje dawkę światła wyrównującą jego niedobory. Zaleca się, by zabieg był wykonywany w porach dnia, w których niedobór światła jest szczególnie odczuwalny, czyli rano lub wieczorem.

Po piąte – poprzez dbałość o codzienne przyjemności. Wykonywanie rzeczy, które lubimy wpływa pozytywnie na nasz nastrój. Jesienią spada motywacja do działania, co nie oznacza że należy zaniechać wykonywania czynności, które sprawiały radość. Oglądanie komedii, czytanie książek, rozwiązywanie krzyżówek może być cudownym antidotum na pogarszający się nastrój.

Reasumując, jesiennej chandrze można zapobiegać. Można także łagodzić jej przebieg, w czym przydatne mogą okazać się porady zawarte w niniejszym artykule.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Zdrowie Seniora

 • Zaparcia u osób starszych

  Problemy z wypróżnianiem to częsty problem u osób starszych – szacuje się, że nawet 20 – 30% seniorów cierpi na zaparcia. Zbliżający się Dzień Babci i Dzień Dziadka to dobry moment, by poruszyć w rozmowie z dziadkami tę delikatną kwestię i podpowiedzieć, jak mogą sobie pomóc.

  Rozmowa na ten temat może być nieco niezręczna, jednak naszym celem jest pomoc, dlatego warto ją przeprowadzić. Przede wszystkim musimy pamiętać, że o zaparciach mówimy wtedy, gdy oddawanie stolca następuje rzadziej, niż co trzy dni.

  Więcej…  
 • Nadpotliwość - wstydliwy problemem

  Nadmierna potliwość odbiera ludziom pewność siebie. Spocone dłonie zawstydzają podczas powitania. Plamy pod pachami potrafią zniszczyć najpiękniejszą kreację. Pocimy się gdy jest nie tylko gorąco, ale także gdy denerwujemy się lub uprawiamy różne aktywności. Jeśli potu jest znacznie więcej to sygnał, że możemy cierpieć na nadpotliwość. Wówczas warto sprawdzić czy nie jest ona efektem problemów zdrowotnych i zastanowić się nad skorzystaniem z zabiegów redukujących nadpotliwość.

  Więcej…  
 • Zaćma nie tylko u seniorów

  Zaćma to jedna z niewielu chorób, które w świadomości społecznej są dziś tak mocno utożsamiane z wiekiem pacjenta. Przypisywana przede wszystkim osobom starszym katarakta, czyli zmętnienie soczewki oka powodujące stopniową utratę ostrości wzroku nie jest jednak chorobą, której grupę ryzyka można ograniczyć wyłącznie do osób po 50, 60, czy 70 roku życia.

  Więcej…  
 • Szampon z olejem arganowym

  W Maroko tłoczy się oleje z nasion czarnuszki, opuncji figowej i drzewa arganowego, które mogą być wykorzystane do pielęgnacji włosów. Zalecane są w przypadku podrażnionej i przesuszonej skóry głowy. Pomogą zregenerować zniszczone i osłabione włosy.

  Olej z czarnuszki na problemy skórne.

  Ze względu na wyjątkowe właściwości regenerujące i łagodzące - olej z nasion czarnuszki siewnej (Nigella Sativa) może być wykorzystywany do pielęgnacji zarówno skóry, jak i włosów.

  Więcej…  
 • Wszczepienie lub wymiana kardiowertera-defibrylatora

  Przemyslaw Mitkowski10 stycznia 2019 roku Ministerstwo Zdrowia ogłosiło, że minister zdrowia, prof. Łukasz Szumowski podpisał rozporządzenie wprowadzające do wykazu świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego nowe świadczenia opieki zdrowotnej. Wśród nich znajduje się procedura wszczepienia/ wymiany całkowicie podskórnego kardiowertera-defibrylatora (S-ICD).

  Więcej…  
 • Terapie biologiczne

  Polska Grupa Ekspertów ds. Bezpieczeństwa Stosowania Terapii Biologicznych: mamy konsensus w sprawie terapii biologicznych referencyjnych i biopodobnych.

  W debacie zainicjowanej przez Polską Grupę Ekspertów ds. Bezpieczeństwa Stosowania Terapii Biologicznych wzięli udział przedstawiciele różnych dyscyplin naukowych: prof. dr hab. n. med. Karina Jahnz-Różyk (alergologia, immunologia kliniczna), prof. dr hab. n. med. Ewa Lech-Marańda (hematologia), prof. dr hab. n. med. Marek Brzosko (reumatologia),

  Więcej…  

Aktualności seniora

Badania wątrobowe

Próby wątrobowe jest to badanie z krwi, mające na celu ocenić stan wątroby. Osoby w przypadku których zachodzi podejrzenie co do nieprawidłowego funkcjonowania lub uszkodzenia tego narządu są kierowane na badania oznaczające poziom: ALAT, ALP, AspAT, GGTP, LDH, Bilirubiny całkowitej, ChE.

Więcej…

Osteoporoza

Osteoporoza – test podatności na zachorowanie do samodzielnego wykonania. W celu zweryfikowania prawdopodobieństwa zachorowania na osteoporozę należy odpowiedzieć na poniższe pytania i zsumować liczbę odpowiedzi twierdzących.

Więcej…

Jaskra

Jaskra- test podatności na zachorowanie, do samodzielnego wykonania. W celu zweryfikowania prawdopodobieństwa zachorowania na jaskrę należy dopowiedzieć na dziesięć pytań i przyznać sobie punkty przypisane do danej odpowiedzi za każdą odpowiedz pozytywną.

Więcej…

Pasje Seniora

CZATeria

seniorzy gotowe fb

Wyszukiwanie