header short                       porady1
Porady dnia
aktualnosci2
Aktualności
zdrowie2
Zdrowie Seniora
 pasje1
Pasje Seniora

Jesienna chandra u seniora

Jesien Zarki Letnisko 2018

dr Joanna Plak

Jesień sprzyja chandrze. Dni są coraz krótsze, pada deszcz, wieje wiatr, robi się zimno. Niesprzyjająca aura wpływa na pogorszenie nastroju, zmęczenie, spadek energii oraz motywacji do działania, w tym do aktywności fizycznej.

Seniorzy, których dopadnie jesienna chandra mogą doświadczać także: nadmiernej senności, problemów z koncentracją, drażliwości, niepokoju, utraty dotychczasowych zainteresowań, zwiększenia uczucia głodu oraz zapotrzebowania na słodkie i tłuste potrawy, co przekłada się na wzrost wagi.

Chandra skutecznie obniża jakość życia, ale można jej zapobiegać. W jaki sposób?

Po pierwsze - poprzez aktywność fizyczną. Aktywność fizyczna, w szczególności połączona
z ruchem na świeżym powietrzu, ma zbawienny wpływ na nasz nastrój. W trakcie ćwiczeń organizm się dotlenia, krew sprawniej krąży, wydzielane są hormony szczęścia. Aktywność fizyczna powinna być dostosowana do stanu zdrowia i możliwości seniorów. W przypadku słabej kondycji fizycznej wystarczy zwykły spacer. Ważne, żeby były to czynności wykonywane regularnie.

Po drugie - poprzez odpowiednio zbilansowaną dietę. Jesień sprzyja przybieraniu na wadze.
Z powodu zimna zwiększa się zapotrzebowanie kaloryczne, w szczególności na potrawy bogate w cukry i tłuszcze. Seniorzy powinni dbać by ich posiłki były sycące, ale jednocześnie zdrowe. Przynajmniej jeden posiłek w ciągu doby powinien być ciepły. Letnie koktajle z owoców
i warzyw warto zastąpić pożywnymi zupami. W diecie powinno się znaleźć pieczywo pełnoziarniste, ryby, owoce i warzywa, jak również orzechy wpływające pozytywnie na pracę mózgu.

Po trzecie - poprzez dbałość o relacje z bliskimi. Jesienią seniorzy więcej czasu spędzają w domach, co pogłębia poczucie osamotnienia. Warto by ich bliscy pamiętali o częstszych odwiedzinach, rozmowach telefonicznych, żeby potrzeba kontaktu została zaspokojona. Dobrym rozwiązaniem jest także umawianie się z sąsiadkami w zbliżonym wieku na pogawędki przy kawie i ciastkach, a w przypadku mężczyzn może to być np. wspólne łowienie ryb. Obecność życzliwej osoby lub osób w życiu seniora może przywrócić mu chęć do działania. Niektórzy seniorzy żyją w pojedynkę, ponieważ zmarł ich współmałżonek, a dzieci mieszkają daleko. W takim przypadku zbawienny wpływ na ich nastrój może mieć posiadanie zwierzęcia domowego. W przypadku właścicieli psów korzyść jest podwójna, gdyż mają zapewnioną codzienną dawkę ruchu w czasie spacerów z pupilem.

Po czwarte – poprzez fototerapię. Polega ona na naświetlaniu lampami o natężeniu podobnym do światłą słonecznego. W trakcie seansu trwającego od 20 do 30 minut senior otrzymuje dawkę światła wyrównującą jego niedobory. Zaleca się, by zabieg był wykonywany w porach dnia, w których niedobór światła jest szczególnie odczuwalny, czyli rano lub wieczorem.

Po piąte – poprzez dbałość o codzienne przyjemności. Wykonywanie rzeczy, które lubimy wpływa pozytywnie na nasz nastrój. Jesienią spada motywacja do działania, co nie oznacza że należy zaniechać wykonywania czynności, które sprawiały radość. Oglądanie komedii, czytanie książek, rozwiązywanie krzyżówek może być cudownym antidotum na pogarszający się nastrój.

Reasumując, jesiennej chandrze można zapobiegać. Można także łagodzić jej przebieg, w czym przydatne mogą okazać się porady zawarte w niniejszym artykule.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Zdrowie Seniora

 • Nasze zęby jesienią

  Choć wydaje się, że pory roku nie mają bezpośredniego wpływu na stan naszego zdrowia, w rzeczywistości jest inaczej! Szczególnie jesień i zima są niebezpieczne dla zębów. 
  Sezonowe obniżenie nastroju, które następuje podczas jesieni i zimy, związane jest ze spadkiem poziomu serotoniny w organizmie. Pogarsza się nasze samopoczucie, mamy mniej energii i jesteśmy bardziej ospali – w konsekwencji mamy większą ochotę na przykład na słodycze, które szkodzą zębom.
  Jesienne i zimowe dni to czas, który w powszechnej opinii nie sprzyja aktywnościom na świeżym powietrzu. Niskie temperatury nie zachęcają do wychodzenia z domu, przez co część osób w ogóle rezygnuje z ruchu. Więcej…  
 • Jak leczyć zęby bez bólu?

  Roma Markiewicz PiotrowskaZapytaj stomatologa: Jak leczyć zęby bez bólu? Poznaj nowoczesne możliwości komfortowego oraz bezbolesnego leczenia zębów i pozbądź się raz na zawsze strachu przed dentystą.

  Zdrowe i zadbane zęby to pragnienie wielu osób. Niestety strach przed bólem, który od najmłodszych lat nieodłącznie kojarzy się z wizytą u stomatologa często uniemożliwia realizację tego marzenia. Warto jednak wiedzieć, że istnieją nowe rozwiązania, które sprawiają, że zabiegi dentystyczne nie muszą już być okupione strachem i cierpieniem.

  Więcej…  
 • Cukrzyca - codzienne życie

  Dorota ZozulinskaCukrzyca to pierwsza niezakaźna choroba, którą Światowa Organizacja Zdrowia uznała za epidemię XXI wieku. W Polsce obecnie cierpi na nią ok. 3 mln Polaków, ale liczba chorych stale rośnie, co ma związek m.in. ze starzeniem się społeczeństwa.
  Pomimo rosnącej skali problemu, polscy pacjenci wciąż nie mają dostępu do najlepszych opcji terapeutycznych, które są standardem opieki diabetologicznej na świecie.

  Cukrzyca jest chorobą metaboliczną, która charakteryzuje się hiperglikemią, czyli wysokim stężeniem glukozy we krwi.

  Więcej…  
 • Cukrzyca cichy wróg

  Pracujesz na siedząco, odpoczywasz w bezruchu, jesz zbyt dużo i nieregularnie, nie unikasz niezdrowych potraw, słodyczy? Lekarze z Centrów Medycznych Medyceusz w Łodzi przestrzegają: to prosta droga do cukrzycy, choroby, która jest trudna do rozpoznania i zwykle przez wiele lat rozwija się bezobjawowo. Nie dokucza, nie boli, ale po cichu niszczy organizm.

  Cukrzycę typu 2 nazywa się epidemią XXI wieku – to jedna z najgroźniejszych i najczęstszych chorób cywilizacyjnych. W Polsce cierpi na nią około 3 mln osób, na świecie ponad 400 mln.

  Więcej…  
 • Ogólnopolski Dzień Seniora 14 listopada 2018

  Aktywność fizyczna najlepszym lekiem na problemy zdrowotne w każdym wieku. W 2050 roku w Polsce liczba osób w wieku 65+ wzrośnie do blisko 12 milionów. Choć długość życia rośnie, nie podnosi się jego jakość, a jedną z przyczyn jest brak aktywności fizycznej wśród seniorów. Bezruch obniża ich sprawność fizyczną oraz zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia poważnych chorób sercowo-naczyniowych, które są najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce.  

  W zdrowym ciele zdrowy ruch

  Więcej…  
 • Cukrzyca cicha epidemia

  Anna SliwinskaAnna Śliwińska:

  „Największym problemem w walce z cichą epidemią cukrzycy jest… cisza”

  Nawet kilkaset tysięcy osób w Polce nie wie, że choruje na cukrzycę. Gros z 3 milionów pacjentów, którzy mają postawioną diagnozę, nie leczy się zgodnie z zaleceniami. Wielkim wyzwaniem pozostaje dostęp do optymalnej terapii i opieki, zwłaszcza osób z cukrzycą typu 2 oraz tych, które nie przekroczyły 75. roku życia i nie mogą liczyć na choćby część darmowych leków.

  Więcej…  
 • Marokański zabieg Hammam

  Do wykonania marokańskiego zabiegu pielęgnacyjnego Hammam, który odnawia nie tylko ciało, ale i umysł, niezbędne jest czarne mydło (oczyszcza), glinka (odżywia), jak i olej arganowy (nawilża). Dzięki żelowi pod prysznic, który zawiera te 3 składniki, możemy skorzystać z zalet zabiegu, we własnej łazience.

  Na czym polega zabieg Hammam?

  Słowo „Hammam” oznacza publiczną łaźnię, która pełni w Maroku ważną rolę. Mieszkańcy tego kraju, od wieków, poddają się w niej zabiegowi pielęgnacyjnemu, który odnawia nie tylko ciało, ale i umysł. Polega na oczyszczeniu, złuszczeniu, odżywieniu i nawilżeniu skóry.

  Do jego wykonania potrzebne jest:

  Czarne mydło (oczyszczenie).

  Oryginalne mydło Savon Noir wytwarzane jest w Maroko, tradycyjnymi metodami, z czarnych oliwek i oleju oliwnego. 

  Więcej…  

Aktualności seniora

Choroba zwyrodnieniowa stawów

Choroba zwyrodnieniowa stawów- występuje z reguły po 40 roku życia. W jej wyniku dochodzi do niszczenia chrząstki stawowej i przebudowy tkanki kostnej. Obejmuje od jednego do kilku stawów.

Więcej…

Osteoporoza choroba kości

Osteoporoza – jest to choroba kości, charakteryzująca się obniżeniem masy tkanki kostnej oraz zmianami w ich strukturze, prowadzącymi do zwiększonej podatności na złamania.

Więcej…

Choroba uchyłkowa

Choroba uchyłkowa polega na występowaniu w przewodzie pokarmowym nieprawidłowych, charakterystycznych zagłębień (uchyłków).

Więcej…

Pasje Seniora

CZATeria

seniorzy gotowe fb

Nowości

Wyszukiwanie