Kamica nerkowa

Ból spowodowany złogiem w przewodach moczowych uważany jest za gorszy od bólu towarzyszącemu porodowi. Trwa dłużej, a niepokój jaki wywołuje jego niewiadome pochodzenie sprawia, że ci, którzy pierwszy raz go doświadczyli mówią, że myśleli o śmierci. Czym jest kamica nerkowa i czy można jej zapobiec?

Przyczyny powstawania złogów

Nie do końca wiemy, dlaczego jedni są podatni na powstawanie kamieni w przewodach moczowych, a inni nie. Znaczenie mają tu zapewne czynniki genetyczne, jednak oprócz nich istnieją takie czynniki, które zwiększają prawdopodobieństwo pojawienia się złogów.

Główną przyczyną powstawania kamieni nerkowych jest niedostateczna podaż płynów w organizmie. To dlatego starsi ludzie często borykają się z tym problemem. Odwodnienie bowiem sprawia, że naturalne minerały, jakie dostarczamy organizmowi nawet wraz z wodą nie są wypłukiwane a zaczynają zalegać w przewodach moczowych. Zbierając się tam tworząc złogi lub „piasek”.

Dlaczego starsze osoby są bardziej narażone na powstawanie kamicy? Oprócz wspomnianej już zmniejszonej podaży wody, istotne są czynniki naturalne. Nerki także się starzeją, a ich wydolność zmniejsza się z każdą dekadą życia.

Jak rozpoznać kamicę?

Zwykle, jeśli nie robimy regularnych badań moczu, kamica nadchodzi nieoczekiwanie od razu sygnalizując swoją obecność ostrym bólem. Ból ten może nagle ustąpić, a następnie znowu powrócić. Wszystko przez złogi, które mogą chwilowo zmienić swoje położenie i zmniejszyć dolegliwości bólowe, jednak dopóki nie zostaną wydalone, ból stale będzie powracał. Siła bólu w kamicy nerkowej jest bardzo duża i uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Nawet środki przeciwbólowe dostępne bez recepty nie są w stanie złagodzić odczuwania bólu. Dopiero te, wydawane na receptę przynoszą ulgę.

Kamica u wielu osób objawia się także nudnościami, uczuciem częstego parcia na pęcherz, pieczeniem podczas wypróżniania. Takie objawy często są jednak bagatelizowane, a nudności niewiązane z problemami układu moczowego.

Ostry ból i co dalej?

Gdy pojawia się ostry ból brzucha powinniśmy udać się do lekarza pierwszego kontaktu lub na SOR. Tam zostanie przeprowadzony wywiad i podstawowe badania. Już badanie moczu pokaże, gdzie należy szukać przyczyny bólu. Drugim ważnym badaniem jest USG – dzięki niemu możemy dokładnie zobaczyć gdzie znajduje się kamień, czy blokuje odpływ moczu i w jakim stanie są nerki. Jeśli bowiem złóg uniemożliwia odpływ moczu pojawia się ryzyko wodonercza. Badanie USG jest decydujące w dalszym postępowaniu. Jeśli okazuje się, że przyczyną bólu jest przesuwający się kamień, lekarz zaleca właściwe postępowanie polegające na przyjmowaniu leków odkażających, aby nie doszło do zapalenia układu moczowego. Dodatkowo zaleca przyjmowanie dużej ilości wody, aby kamień wypłukać. Ból łagodzi się gorącymi kąpielami oraz przyjmowaniem środków przeciwbólowych.

W przypadku, gdy kamień jest zbyt duży, by sam mógł się przesuwać w przewodach moczowych, konieczna jest interwencja chirurga – urologa. Zwykle kamienie są rozbijane dzięki silnej fali uderzeniowej w zabiegu litotrypsji pozaustrojowej. Taki zabieg nie wymaga znieczulenia i jest wykonywany ambulatoryjnie, a więc pacjent po jego zakończeniu może wyjść do domu. Pacjenci, którzy zmagali się z bólem spowodowanym zatkaniem przewodu moczowego od razu po zabiegu mogą odczuwać ulgę, gdyż blokujący kamień jest rozbijany na drobne kamyczki. To jednak nie koniec leczenia. Dalej należy przyjmować duże ilości wody, brać leki odkażające i być w miarę możliwości aktywnym fizycznie, bo kamienie muszą w naturalny sposób zostać wydalone. Konieczna jest zatem stała kontrola lekarza, który będzie monitował przebieg leczenia.

Kamica nerkowa to choroba, na którą najlepszym lekarstwem jest woda. Woda jest także najlepszym środkiem zapobiegawczym tej chorobie. Pijmy zatem wodę, by zmniejszyć ryzyko zachorowania i poprawić funkcjonowanie nie tylko układu moczowego, ale i całego organizmu.