Jak uchronić się przed demencją?

Demencja może dotknąć każdego człowieka. Strach przed otępieniem starczym dotyczy większości z nas. Wydaje się, że nie mamy wpływu na to, czy nas dotknie ta przypadłość. Tymczasem to nie do końca prawda. Istnieje szereg zaleceń, których spełnienie może wpłynąć na zmniejszenie ryzyka pojawienia się demencji starczej.

Życie z demencją

Choroba o której mowa dotyczy wielu seniorów w bardzo podeszłym wieku. Sprzyjają jej takie choroby jak na przykład cukrzyca. Jednak utrata zdolności poznawczych, pamięci może dotknąć każdego. A samodzielne życie z demencją jest niemożliwe. Chory bowiem zapomina nie tylko tego, jak się nazywa, czy gdzie mieszka. On zapomina, że ma jeść, nawet jeśli siedzi przy nakrytym stole z podanym posiłkiem. Zwyczajnie nie wie, co ma z nim zrobić. Gdy chcemy, by umył talerz, nie wie, czy ma umyć talerzem gąbkę, czy gąbką talerz. Tak proste czynności są dla niego niemożliwe do zrozumienia. Choćby całe życie mieszkał w jednym domu, nie wie, gdzie jest łazienka, a gdzie kuchnia. Może za to pamiętać zdarzenia z odległej przeszłości, choć nie zawsze.

 

Osoba cierpiąca na demencję nie może żyć sama, gdyż zagraża sobie i otoczeniu. Może przecież odkręcić gaz czy nieumyślnie podpalić mieszkanie. Nie potrafi poradzić sobie z podstawowymi czynnościami, jak ubranie się. Oczywiście stan taki nie przychodzi nagle. Zwykle pamięć pogarsza się latami. Ważne jest, aby we wczesnej fazie udać się do lekarza i powiedzieć mu o problemach z jakimi się borykamy. Lekarz stawiając właściwą diagnozę, może przepisać leki, które opóźnią postęp choroby.

Zanim zapomnimy

Badania naukowców pokazują, że nie jesteśmy w walce z demencją całkiem bezradni. Pracę nad uniknięciem problemu należy zacząć jednak znacznie wcześniej niż wystąpią pierwsze objawy. Taka praca powinna właściwie trwać przez całe życie. Mowa o ćwiczeniu umysłu. Trzeba podejmować wyzwania intelektualne, uczyć się nowych rzeczy, nie popadać w lenistwo umysłowe. Na szczęście jest to nie tylko proste, ale wyjątkowo przyjemne. Naukowcy dowiedli bowiem, że niebagatelne znaczenie w profilaktyce demencji ma…czytanie. Wpływa ono bowiem na wiele obszarów w mózgu uaktywniając je i zmuszając do wysiłku. Tak przyjemna zatem czynność nie tylko powinna się stać naszym hobby, ale być koniecznością wtedy, gdy chcemy zachować zdrowie psychiczne do późnej starości.

Profilaktyka demencji to także rozwiązywanie krzyżówek, szarad, sudoku, czy gry planszowe. Wszystko to nie pozwala mózgowi popaść w apatię i zmusza go do wysiłku.

Kluczową rolę odgrywa także dieta, nadal przez wielu niedoceniana. Dieta bogata w warzywa i owoce ale także ryby wpływa pozytywnie między innymi na mózg, choć nie tylko, ona wpływa na cały organizm, który czerpie z niej „paliwo” do pracy. Są jednak składniki, które według naukowców mają szczególne znaczenie w profilaktyce demencji. Przykładem jest kurkuma, która wpływa pozytywnie na pracę mózgu. Podobnie jak sok jabłkowy, który pobudza wytwarzanie substancji odpowiedzialnej za poprawę pamięci.

Ważnym czynnikiem jest także ruch, który podobnie jak dieta, ma zbawienny wpływ na cały organizm. Warto zatem znaleźć chwilę na uprawianie sportu, najlepiej w towarzystwie, gdyż obecność innych ludzi ma znaczenie dla mózgu – pobudza jego działanie i zmusza do wysiłku.

Kierując się tymi wskazówkami mamy duże szanse na zmniejszenie ryzyka wystąpienia otępienia starczego i poprawy jakości życia i zdrowia w jesieni życia.