Umysłowa gimnastyka

Ćwiczenia pamięci wskazane są w każdym wieku. Dzięki nim gimnastykujemy nasz umysł i sprawiamy, że lepiej nam służy. Szybka koncentracja i przywoływanie z pamięci wszystkich potrzebnych nam informacji jest możliwe. Wszystko pod jednym warunkiem, intensywnego treningu!

Warto pamiętać, że nasze samopoczucie jest zależne nie tylko od sprawności fizycznej. Ta, sama w sobie, jest niezwykle ważna lecz nie wystarczy, by czuć się dobrze. Dbałość o ciało musi iść w parze z dbałością o umysł. Połączenie ćwiczeń fizycznych z umysłowymi przełoży się na świetne samopoczucie.

Trenowanie umysłu ma szczególne znaczenie dla seniorów. "Umysłowa ociężałość" nie jest jednak kwestią wieku lecz braku aktywności w tym rejonie. Jeśli nie możemy polegać na własnej pamięci często tracimy wiarę we własne możliwości. Pojawia się uczucie mentalnej starości, co może prowadzić do stanów depresyjnych. Jest to stan niezgodny z naturalną dojrzałością starszych ludzi. Starożytni mędrcy zawsze byli godnego wieku. Przez lata swego życia zgromadzili doświadczenie i wiedzę, byli wyrocznią w wielu kwestiach. 

Warto zapisać się na specjalne warsztaty, na których psychologowie uczą technik trenowania umysłu. Na podobnych zajęciach ćwiczona jest pamięć i koncentracja. Mózg pobudzany jest i przyzwyczajany do wytężonej pracy. Pod koniec zajęć stosowane są ćwiczenia relaksujące.

Domowym sposobem ćwiczenia umysłu jest czytanie książek, rozwiązywanie łamigłówek, gry strategiczne, pisanie pamiętnika. Każdy może znaleźć własny sposób, by twórczo rozwijać swój umysł.

Katarzyna Matczuk