Opowiem Ci o mojej Warszawie

Opowiem Ci o mojej Warszawie 1

Jak żyło się przed wojną w latach 20. 30.? Jaki los spotkał warszawiaków w trakcie okupacji niemieckiej? Jak wyglądała Warszawa przedwojenna i jak przebiegała odbudowa miasta po wojnie?

Na te i inne pytania odpowiedziały dwie bohaterki wystawy pt. "Opowiem Ci o mojej Warszawie", które gościły 18 czerwca 2015 r. w Polsko-Niemieckiej Szkole Spotkań i Dialogu im. Willy'ego Brandta.

Krystyna Bukowska i Halina Ziółkowska-Fiala związane na co dzień ze Stowarzyszeniem "mali bracia Ubogich" odpowiedziały brały udział w wernisażu wystawy „Opowiem Ci o mojej Warszawie”. Seniorki opowiedziały uczniom niecodzienne historie swojego życia splecione ich wojennymi losami.

Pani Halina opowiedziała m.in. o tym, jak jej rodzicom udało się uratować żydowską rodzinę dzięki sprytowi mamy i znajomości języka niemieckiego, o potajemnym transportowaniu mieszkańców getta warszawskiego (zwłaszcza dzieci) do bezpiecznego schronienia. Poruszyła słuchaczy opowieścią 
o tym jak w ostatnich dniach powstania rodzice zasłonili ją własnymi ciałami przed ostrzałem. Oboje wtedy zginęli, ona jedna ocalała.

Pani Krystyna zaciekawiła opowieścią  o tym jak, jako kilkunastoletnia dziewczyna pracowała w fabryce zbrojeniowej oddalonej ok. 10 km od Berlina (Berlin Wittenau). Młodzież słuchała obu bohaterek z dużym zainteresowaniem, zadając przy tym wiele pytań. W spotkaniu udział wziął dyrektor szkoły, Jörg Frobieter, a także Norbert Stüwe - nauczyciel historii oraz Maria Borzęcka - nauczycielka języka polskiego jako języka obcego oraz wolontariuszka Stowarzyszenia "mali bracia Ubogich". Wśród gości znaleźli się też rodzice uczniów. Opiekę nad seniorkami sprawowała opiekunka wystawy i koordynatorka projektów w Stowarzyszeniu "mali bracia Ubogich", Monika Brzozowska.

Wspomnienia pani Haliny Ziółkowskiej-Fiali i pani Krystyny Bukowskiej zostały nagrane dzięki akcji pt. "Opowiem Ci o mojej Warszawie" zapoczątkowanej w 2008 przez "małych braci Ubogich". Wystawa pod tą samą nazwą powstała w 2013 roku. Przedstawia współczesne i archiwalne fotografie nagranych osób.

Wspomnienia warszawiaków dostępne są w archiwach Stowarzyszenia "mali bracia Ubogich" oraz Archiwum Historii Mówionej przy Domu Spotkań z Historią - partnera akcji. Fragmentów wspomnień można wysłuchać, odwiedzając stronę internetową www.projekt.malibracia.org.pl.

Akcję "Opowiem Ci o mojej Warszawie" współfinansuje niemiecka Fundacja "Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość"