Stany depresyjne u Seniorów I

Kryzys u seniora

Senior w kryzysie- jak sobie pomóc? *1

Cz I

dr Joanna Plak-Warecka

Współczesna rzeczywistość budzi niepokój wśród wielu seniorów. Nadmiar informacji, bodźców, zagrożenia m.in. w postaci konfliktów zbrojnych, a także dotkliwa samotność, bardzo negatywnie wpływają na ich samopoczucie, powodując pogorszenie nastroju, stany depresyjne, a w skrajnych sytuacjach myśli (i działania) samobójcze.

Należy podkreślić, że w przypadku seniorów próby samobójcze są z reguły udane. Dlatego tak ważne jest zapobieganie takim sytuacjom, w szczególności poprzez uświadomienie osobom starszym jak mogą same sobie pomóc, gdy doświadczą sytuacji kryzysowych i myśli samobójczych.

W niniejszym artykule omówię jedną z takich narzędzi – Plan Bezpieczeństwa, który jest zalecany osobom, doświadczającym myśli samobójczych. Powinny one uzupełnić formularz, szczerze, zdanie po zdaniu, aż do uspokojenia myśli i uzyskania poczucia bezpieczeństwa. Struktura planu jest następująca:

  • Co muszę zrobić, by zmniejszyć ryzyko działania pod wpływem myśli samobójczych? Należy wypisać propozycje działań, np. pozbyć się ostrych przedmiotów z zasięgu wzroku.
  • Jakie znaki ostrzegawcze, wyzwalacze doprowadzają mnie do stanu, kiedy tracę nad sobą kontrolę? Należy je wypisać, bazując na dotychczasowych doświadczeniach, np. rozpamiętywanie przykrych rzeczy, które wydarzyły się w przeszłości.
  • Co pomogło mi w przeszłości ? Jakie sposoby radzenia sobie posiadam? Należy podać przetestowane i sprawdzone działania, np. wykonanie telefonu do bliskiej osoby – podać do kogo.
  • Co zrobię, by się uspokoić i ukoić? Należy wymienić sposoby, które okazały się skuteczne dotychczas, np. włączenie ulubionego programu w telewizji.
  • Co sobie powiem? (zamiast myśli negatywnych). Mogą to być propozycje pozytywne lub neutralne, np. mam dla kogo żyć.
  • Co powiedziałabym, powiedziałbym komuś bliskiemu, który tak by się czuł? Np. zależy mi na Tobie.
  • Co pomocnego mogliby zrobić inni? Należy podać działania, które by Cię wzmocniły, np. wspólnie wypić kawę.
  • Do kogo mogę zadzwonić: najlepiej jeśli byłby to członek rodziny lub przyjaciel; jeśli nie - profesjonalista, a w ostateczności telefon zaufania.
  • Bezpieczne miejsce do którego mogę się udać. Należy wskazać miejsce, w którym senior czuje się spokojny, np. mieszkanie sąsiadki.
  • Jeśli nadal mam tendencje samobójcze/ nie mam kontroli nad sobą, co wtedy mogę zrobić: pójdę do poradni/lekarza, a jeśli nie mam siły/możliwości tam dotrzeć zadzwonię na dedykowaną infolinię lub pod numer 112.

Wypełnianie Planu Bezpieczeństwa pozwoli uspokoić emocje, wyciszyć umysł i zwiększa szanse na to, że senior nie sięgnie po ostateczne metody na rozwiązanie swoich problemów.

 

*1  Źródło: https://emocje.pro/formularz-samobojstwo-plan-bezpieczenstwa-i-kryzys-stopp-oraz-widok-z-helikoptera/ dostęp 06.10.2023