Zasady organizowania pielgrzymek w dobie Covid – 19
dr Joanna Plak
Pandemia Covid- 19 przyczyniła się do tego, że wiele obszarów naszego życia przeniosło się do Internetu. Można skorzystać z porad lekarza bez wychodzenia z domu, zrobić zakupy z dostawą do domu, porozmawiać z bliskimi za pośrednictwem komunikatorów internetowych. Czy pielgrzymować również można online?
Teoretycznie tak, ale dla wielu seniorów jest to nie do zaakceptowania. Jak zatem zapewnić pątnikom bezpieczeństwo w trakcie pielgrzymki organizowanej w dzisiejszych czasach?
Główny Inspektorat Sanitarny wydał wytyczne dla organizatorów pielgrzymek, które zostały zaplanowane w trakcie trwania pandemii Covid – 19.
1.W pielgrzymce mogą uczestniczyć tylko osoby zdrowe.
- 2. Każdy uczestnik pielgrzymki musi posiadać identyfikator.
- 3. Organizator pielgrzymki musi posiadać numery telefonów wszystkich uczestników, na wypadek konieczności skontaktowania się z nimi po zakończeniu pielgrzymki.
- 4. Jeśli w trakcie pielgrzymki planowane jest przeprowadzenie nabożeństwa, uczestnicy powinni zasłonić usta i nos w trakcie jego trwania.
- 5. Pątnicy powinni mieć zapewnione odpowiednie warunki zakwaterowania na nocleg - oddzielne namioty, pokoje jednoosobowe; ten warunek nie dotyczy rodzin i osób, które na co dzień ze sobą mieszkają. Powinni mieć również zapewnioną odpowiednią ilość toalet i pomieszczeń, w których mogą się umyć.
- 6. Rekomendowane jest spożywanie posiłków na naczyniach jednorazowych. Pątnicy powinni posiadać swoje naczynia i sztućce.
- 7. Pielgrzymi powinni posiadać własne środki higieniczne i służące do dezynfekcji, takie jak: woda, mydło, papier toaletowy, chusteczki higieniczne, środki do odkażania rąk, żele antybakteryjne, maseczki. Organizator powinien również umożliwić pątnikom dostęp do wymienionych środków i na bieżąco je uzupełniać.
- 8. Organizator pielgrzymki powinien dysponować bezdotykowymi termometrami i wyznaczyć osoby, które będą codziennie mierzyły temperaturę pątnikom, najlepiej przed wyruszeniem w dalszą trasę.
- 9. Uczestnicy pielgrzymki powinni zostać zapoznani z informacjami na temat postępowania podczas epidemii.
- 10. Rekomendowane jest zapewnienie mobilnego punktu medycznego, który będzie towarzyszył pątnikom. Personel takiego punktu powinien być przeszkolony w zakresie postępowania z pacjentem, u którego podejrzewa się zachorowanie na Covid-19.
- 11. Osoba, u której podejrzewa się zachorowanie na Covid-19 powinna zostać odizolowana od pozostałych i oczekiwać w wyznaczonym pomieszczeniu na przyjazd karetki pogotowia. Jeżeli diagnoza zostanie potwierdzona, pielgrzymka zostaje zakończona, a jej uczestnicy są poddawani kwarantannie w wyznaczonych miejscach.
Naturalnie osoby starsze, jako należące do grupy wysokiego ryzyka, powinny się zastanowić, czy udział w pielgrzymce jest im absolutnie niezbędny, czy też mogą zrezygnować z niego na rzecz udziału w bardziej bezpiecznych obrzędach religijnych, jak np. coniedzielne nabożeństwa.