Zdrowa Gmina

zdrowa_gmina_2_logo_mediumTrzeci miesiąc aktywności samorządowców w zakresie profilaktyki nowotworowej, czyli półmetek konkursu Zdrowa Gmina

Liczba gmin, które z każdym miesiącem mają coraz lepsze wyniki w konkursie Zdrowa Gmina, stale rośnie. Liderem wciąż pozostaje gmina Domanice z województwa mazowieckiego, w której w maju średni wzrost zgłaszalności na mammografię wynosił 21,23%, a na cytologię – 11,66%. Na dorównanie lub prześcignięcie Domanic i wpłynięcie na zwiększenie statystyk dotyczących frekwencji samorządy mają czas jeszcze przez kolejne trzy miesiące. Gmina, która wykaże się najlepszą skutecznością w tym zakresie ma szansę na zdobycie nagrody głównej – 100 tysięcy złotych.


Maj był kolejnym miesiącem, w którym gminy w województwach: mazowieckim, lubelskim, świętokrzyskim, podkarpackim, łódzkim i opolskim mobilizowały mieszkańców, by skorzystali z bezpłatnych badań profilaktycznych finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia

i Narodowy Program Zwalczania Chorób Nowotworowych. Spośród wszystkich 211 gmin uczestniczących w konkursie, najwyższą zgłaszalność na badania mammograficzne i cytologiczne zaobserwowano w gminie Paprotnia z województwa mazowieckiego i wynosiła ona odpowiednio 64,78% i 53,71%. Organizatorzy przypominają jednak, że szansę na główną nagrodę ma ta gmina, w której zaobserwowany zostanie najwyższy średni wzrost frekwencji na badania skryningowe. W maju ponownie najlepsza okazała się gmina Domanice, w której wzrost zgłaszalności na mammografię wynosił 21,23%, a na cytologię 11,66%.

Samorządowcy prześcigają się w pomysłach, jak zachęcić mieszkańców, by zadbali o swoje zdrowie i wykonali badania przesiewowe. Spotkania z lekarzami, dystrybucja materiałów edukacyjnych, organizacja dodatkowych badań to tylko niektóre z aktywności podejmowane przez władze gminne.

„Udział w konkursie Zdrowa Gmina jest dla nas wspaniałą okazją do integracji lokalnego środowiska. Współpracując z regionalną prasą, lekarzami, księżmi przekonujemy się, że razem możemy osiągnąć więcej" – mówi Wójt Gminy Domanice Jerzy Zabłocki. „Odzwierciedleniem naszych wspólnych wysiłków są wyniki zgłaszalności na badania - po trzech miesiącach wciąż jesteśmy najlepsi. Będziemy się starać, by utrzymać pierwszą pozycję przez kolejne trzy miesiące. Mamy jeszcze kilka pomysłów, jak to zrobić - będziemy kontynuować rozpoczęte działania: rozdawanie ulotek i broszur na temat nowotworów, spotkania z lekarzami i Amazonkami" – uzupełnia.

Po trzech miesiącach trwania konkursu można zauważyć, że coraz więcej gmin odnotowuje wysokie średnie wzrosty zgłaszalności na badania.

„Władze lokalne dobrze znają swoich mieszkańców i wiedzą, jakich argumentów i środków użyć, by przekonać ich do wizyty w ośrodku zdrowia. Zaskakują nas inwencją i kreatywnością w podejmowanych działaniach. Efekty tych inicjatyw widać w analizowanych przez nas statystykach. Bardzo nas cieszy to, że z każdym miesiącem możemy zauważyć coraz wyższy wzrost frekwencji w coraz większej liczbie gmin" – mówi dr Janusz Meder, Prezes Polskiej Unii Onkologii, która jest organizatorem konkursu Zdrowa Gmina. „Wszystkie gminy zachęcamy do współzawodnictwa w ramach konkursu. Jest jeszcze wiele do zrobienia w zakresie profilaktyki nowotworowej, ale wierzę, że rozpoczęte przez gminy działania będą kontynuowane, nawet po zakończeniu konkursu, i z każdym rokiem liczba przebadanych będzie rosła" – dodaje.

W maju spośród 6 województw, na terenie których realizowana jest druga edycja projektu, najwyższy średni wzrost zgłaszalności na badania w kierunku wykrywania raka piersi odnotowało województwo opolskie – 4,10%, zaś w kierunku raka szyjki macicy województwo lubelskie – 1,06%.

Gminy biorące udział w konkursie do 30 czerwca 2011 r. mają obowiązek przesłać autorskie opisy projektów działań promujących profilaktykę nowotworową z wykorzystaniem nagrody głównej w konkursie. Na podstawie analizy statystyk zgłaszalności w gminach, które nadeślą projekty programów, Jury konkursu określi próg kwalifikujący do drugiego etapu, gdzie zostaną wyłonione trzy najlepsze gminy. Zwycięzcy otrzymają tytuł Zdrowej Gminy oraz nagrody finansowe (I miejsce – 100 000 zł, II miejsce – 50 000 zł, III miejsce – 25 000 zł) na realizację działań opisanych w projektach.

Konkurs Zdrowa Gmina wspierają organizacje pacjenckie, które na co dzień pomagają osobom z chorobami nowotworowymi i ich bliskim: Polska Koalicja Organizacji Pacjentów Onkologicznych, Federacja Stowarzyszeń „Amazonki", Ogólnopolska Organizacja na rzecz walki z rakiem szyjki macicy „Kwiat Kobiecości" oraz Stowarzyszenie Europacolon Polska.

Wśród patronów honorowych znajdują się również: Małżonka Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Pani Anna Komorowska, Minister Zdrowia Pani Ewa Kopacz, Sejmowa Komisja Zdrowia, Senacka Komisja Zdrowia, Mazowiecki Oddział Wojewódzki NFZ, Łódzki Oddział Wojewódzki NFZ, Świętokrzyski Oddział Wojewódzki NFZ, Podkarpacki Oddział Wojewódzki NFZ, Opolski Oddział Wojewódzki NFZ, Marszałek Województwa Mazowieckiego, Marszałek Województwa Lubelskiego, Marszałek Województwa Łódzkiego, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, Marszałek Województwa Podkarpackiego, Marszałek Województwa Opolskiego, Wojewoda Mazowiecki, Wojewoda Lubelski, Wojewoda Łódzki, Wojewoda Świętokrzyski, Wojewoda Podkarpacki, Wojewoda Opolski oraz Stowarzyszenie Zdrowych Miast Polskich.

Patronat medialny nad konkursem sprawują: Program Pierwszy Polskiego Radia, TVP 1, Serwis Samorządowy PAP, Gazeta Samorządu i Administracji, Rynek Zdrowia, portal rynekzdrowia.pl, portal Medonet.pl, Tygodnik Katolicki „Niedziela" oraz telewizje regionalne – TVP Warszawa, TVP Lublin, TVP Łódź, TVP Kielce i TVP Opole.

Partnerami konkursu są: PZU, GlaxoSmithKline i Centrum Nauki Kopernik.

Więcej informacji o konkursie na stronie www.konkurszdrowagmina.pl.