Senior na pokładzie: Jak przygotować się do lotu?

Przelot samolotem 1

 

Rejs samolotem wielu seniorom kojarzy się nie tylko z przedłużonym weekendem, długo oczekiwanymi wakacjami,  odwiedzinami dzieci na stałe mieszkających zagranicą, ale bardzo często łączy się z obawami przed lataniem. Chcąc zmniejszyć stres związany z podróżą, zanim wsiądziemy na pokład samolotu powinniśmy się do niego dobrze przygotować, a także przemyśleć, co powinniśmy ze sobą zabrać. Dzięki zastosowaniu się do kilku prostych sposobów zwiększymy swoją szansę na przyjemny i spokojny lot. Adw. Piotr Ratnicki-Kiczka, ekspert marki Opoznionysamolot.pl radzi, jak najlepiej przygotować się do lotu samolotem.

  1. Po pierwsze, porównaj ceny różnych przewoźników zanim dokonasz zakupu biletu lotniczego. Planując dalszą destynację czy lot w wyższej klasie, zweryfikuj koszt przelotu w zaprzyjaźnionym biurze podróży, które lojalnym klientom z pewnością zaoferuje konkurencyjną cenę biletu lotniczego. Samodzielne bądź przy pomocy zaufanej osoby sprawdź też strony internetowe, specjalizujące się w wyszukiwaniu okazyjnych lotów. Możesz na nich znaleźć bilety promocyjne oraz łączone (rejs w jedną stronę obsługuje inny przewoźnik niż w powrotną). Jeśli jednak myślisz o krótkim np. weekendowym locie, zweryfikuj ceny biletów na bezpośrednich stronach przewoźników. Dzięki temu unikniesz dodatkowej opłaty za wystawienie biletu, tzw. opłaty transakcyjnej.
  1. Po drugie, kupując bilet lotniczy, wybierz łatwo dostępne miejsce
  2. w samolocie. Oczekując wyższego komfortu lotu za dodatkową opłatą, wykup te
    z większą przestrzenią na nogi lub wybierz podróż w wyższej klasie np. Business lub Pierwszej. Jeśli jednak sama myśl o locie samolotem wzbudza w Tobie obawę, a nawet strach, rezerwując miejsce – weź to przy korytarzu, nigdy blisko okna.
  1. Po trzecie, dokonując zakupu biletu lotniczego, zaznacz czy podczas lotu potrzebujesz asysty lub pomocy ze strony personelu naziemnego. Linie lotnicze
    z dużym respektem podchodzą do pasażerów z ograniczoną mobilnością. Chcąc skorzystać z dodatkowych ułatwień np. odbioru wózka inwalidzkiego czy zabranie ze sobą psa przewodnika, o swoim zamiarze koniecznie poinformuj linię lotniczą, z której usług zamierzasz skorzystać.
  1. Po czwarte, jeszcze na etapie rezerwacji zadbaj o właściwą dietę dostosowaną do twojego aktualnego stanu zdrowia. Na dłuższych dystansach przewoźnicy oferują swoim pasażerom np. posiłki dla diabetyków, potrawy niskokaloryczne, dania z niską zawartością cholesterolu czy sodu.
  1. Po piąte, zwróć uwagę, z jakiego i na jakie lotnisko lecisz. Jest to szczególnie istotne w przypadku tanich linii lotniczych, które zazwyczaj startują i lądują w portach lotniczych oddalonych nawet o kilkadziesiąt kilometrów od centrum docelowego miasta. Czasami może się nawet okazać, że bardziej opłacalne będzie skorzystanie
    z lotów rejsowych niż tanich linii lotniczych, jeśli doliczymy komfort podróży oraz koszty dojazdu taksówką, autobusem czy pociągiem do miejsca docelowego.
  1. Po szóste, chcąc uniknąć zbędnego dźwigania, zabierz ze sobą bagaż rejestrowany. To rozwiąże Ci problem ciężkiej, podręcznej walizki, a także stresu związanego
    z ewentualnym przekroczeniem jej limitu wagowego, a tym samym konieczności przepakowania się bądź wyrzucenia rzeczy.
  1. Po siódme, pamiętaj o zapakowaniu niezbędnych i wartościowych rzeczy do bagażu podręcznego. Sprawdź, czy zabrałeś wszystkie leki, które regularnie przyjmujesz. Jeśli bierzesz je o ściśle określonych godzinach, spakuj je na pokład samolotu – nigdy przecież nie wiesz, czy Twoja podróż się nie przedłuży. Co ważne, jeśli przyjmujesz duże ilości medykamentów lub masz opakowania powyżej 100 ml, nie zapomnij zabrać ze sobą zaświadczenia lekarskiego. Z kolei chcąc zniwelować ryzyko uszkodzenia sprzętu elektronicznego, zawsze miej go blisko siebie.
  1. Po ósme, nie zapomnij o zabraniu na pokład samolotu ulubionej książki, krzyżówki czy gazety.  Z pewnością pomogą Ci się one zrelaksować podczas podróży i zapomnieć o stresie z nią związanym.
  1. Po dziewiąte, postaw na wygodny strój. Komfortowe ubranie i stabilne obuwie jest szczególnie istotne  w przypadku długich, międzykontynentalnych lotów. Wynika to
    z faktu, że podczas wielogodzinnego rejsu z przesiadkami, kilkukrotnie trzeba zdejmować buty do kontroli bezpieczeństwa, czasami po schodkach samolotu wejść bądź zejść z bagażem podręcznym. Im Twoje obuwie i ubranie będzie wygodniejsze, tym większy komfort podróży. Na dodatek warto ograniczyć również ubranie wierzchnie.
  1. Po dziesiąte, samodzielnie lub przy pomocy zaufanej osoby odpraw się przez Internet. Wcześniej odprawiony bagaż oraz wydrukowana karta pokładowa  pomogą Ci uniknąć niepotrzebnego zdenerwowania. Oprócz tego, szczególnie w przypadku tanich linii lotniczych da Ci to pewność, że nie spotka Cię niemiła niespodzianka związana z uiszczeniem dodatkowej opłaty za check-in na lotnisku. Zmniejszysz ryzyko nie wpuszczenia na pokład samolotu z powodu nadkompletu pasażerów, czyli tzw. overbookingu.
  1. Po jedenaste, pamiętaj, że niektóre linie lotnicze dają też możliwość odprawy wieczorem na dzień przed wylotem. Można jej jednak dokonać nie wcześniej niż na 23 godziny przed startem samolotu, odprawiając bagaż w stanowisku odpraw lub automacie odpraw.
  1. Po dwunaste, planując wyjazd z dużym wyprzedzeniem, ubezpiecz lot od kosztów rezygnacji. Trudno przewidzieć, czy wykupiony przez Ciebie rejs będzie możliwy
    z powodu ewentualnej choroby, wypadku czy innych zdarzeń losowych. W przypadku niespodziewanej sytuacji życiowej ubezpieczyciel za sprawą ubezpieczenia zwróci Ci pieniądze za zakup biletu lotniczego.

Świadomy senior = Szczęśliwy senior

  1. Po trzynaste, zanim wsiądziesz na pokład samolotu, zapoznaj się z prawami pasażerów. Pamiętaj, że jeśli Twój lot został odwołany, opóźniony o ponad trzy godziny lub nie wpuszczono Cię na pokład samolotu, masz prawo domagać się rekompensaty finansowej od przewoźnika od 250 nawet do 600 euro. Do jej uzyskania wystarczy jedynie bilet elektroniczny. Jednak aby zwiększyć swoje szanse na jej otrzymanie, warto przekazać swoją sprawę wysoko wyspecjalizowanym adwokatom.
  1. Po czternaste, pamiętaj, że niezależnie od faktu czy linie lotnicze ponoszą odpowiedzialność za zdarzenie, czy też nie, mają podstawowe obowiązki wobec pasażera, którego lot został odwołany lub opóźniony o więcej niż 2 godziny. W ramach tzw. opieki nad pasażerami przewoźnik ma obowiązek zapewnić podróżnemu posiłki
    i napoje w wymiarze odpowiednim do czasu oczekiwania na lot. Kiedy alternatywny rejs przypada bowiem na kolejny dzień, linie lotnicze są zobligowane zaoferować pasażerowi nocleg w hotelu, transport do i z lotniska oraz dwie darmowe rozmowy telefoniczne. Ale to nie wszystko! Mają one również obowiązek zapewnić poszkodowanemu alternatywne połączenie do miejsca docelowego
    w najwcześniejszym możliwym terminie, włączając przewoźników konkurencyjnych.