70. rocznica zagłady gett w województwie mazowieckim

W 1942 roku władze III Rzeszy Niemieckiej podjęły decyzję o zamordowaniu polskich Żydów. W tym roku obchodzimy 70. rocznicę tzw. Akcji Reinhard, w wyniku której zostali zamordowani mieszkańcy gett na terenie Polski. W sierpniu pragniemy wspólnie upamiętnić zagładę społeczności żydowskich w Mińsku Mazowieckim, Otwocku i w Falenicy.

21 sierpnia pod patronatem Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie oraz honorowym patronatem burmistrza Marcina Jakubowskiego odbędą się obchody rocznicowe w Mińsku Mazowieckim, na które zapraszamy wszystkich mieszkańców i osoby zainteresowane:

• godz. 15.00: Minuta Pamięci

• godz. 17.00: Odsłonięcie po renowacji pomnika nagrobnego Juliana Grobelnego na cmentarzu parafialnym w Mińsku Mazowieckim

• godz. 18.30: Uroczystości przy pomniku upamiętniającym likwidację getta w Mińsku Mazowieckim (ul. Nadrzeczna)

• godz. 19.30: "Marsz Pamięci Mińskich Żydów" – trasa ulicami: Nadrzeczną, Mireckiego, Piłsudskiego, Placem Dworcowym i 1 Maja. Przemarsz zakończy się w pobliżu pomnika upamiętniającego tragiczny los, który spotkał jeńców radzieckich, zamordowanych na rampie kolejowej w Mińsku Mazowieckim.

Dzień wcześniej (20 sierpnia) w amfiteatrze Miejskiego Domu Kultury o godzinie 20.00 będzie można obejrzeć film dokumentalny "Po-lin. Okruchy pamięci".

W dniach 17-19 sierpnia Polska Rada Chrześcijan i Żydów oraz Społeczny Komitet Pamięci Żydów Otwockich i Karczewskich zaprasza na obchody 70. rocznicy zagłady otwockich Żydów:

17 sierpnia 2012 r., piątek, godz. 20.00

Spacer po nieistniejącym mieście – Nocna wędrówka śladami otwockich Żydów. Rozpoczęcie na stacji kolejowej. Prowadzi Sebastian Rakowski, prezes Towarzystwa Przyjaciół Otwocka, kierownik Muzeum Ziemi Otwockiej.

18 sierpnia 2012 r., sobota, godz. 19.00

Powiatowy Młodzieżowy Dom Kultury, Otwock, ul. Poniatowskiego 10, wernisaż wystawy: Menachem Kipnis, Yidishland. Fotografie z lat 1930-1939. Po wernisażu: Koncert pieśni

w języku jidysz – gra i śpiewa zespół Sholem. Wstęp wolny.

19 sierpnia 2012 r., niedziela, godz. 19.00

Marsz pamięci i modlitwy - w 70. rocznicę zagłady otwockich Żydów. Rozpoczęcie marszu na bocznicy kolejowej, przy przejściu przez tory, od strony ul. Górnej. Po marszu, ok. godz. 20.15, w Klubie O.C.K. „Smok", ul. Warszawska 11/13: Leszek Kasprzak

Tylko kamienie? Wernisaż wystawy fotografii z cmentarzy żydowskich w Karczewie

i Anielinie oraz promocja nowości wydawniczych: książki Sebastiana Rakowskiego

„Aby ślad nie pozostał. Żydzi otwoccy – zagłada i pamięć" i specjalnych zeszytów „Gazety Otwockiej", a także „Otwoccy Sprawiedliwi wśród Narodów Świata" oraz „Losy otwockich Żydów".

20 sierpnia 2012 r., poniedziałek, godz. 10.00

Wyjazd do Treblinki – zbiórka przed Liceum im. Gałczyńskiego w Otwocku, ul. Filipowicza. Wspólny wyjazd dawnych i dzisiejszych otwocczan do obozu zagłady w Treblince, miejsca śmierci ok. ośmiu tysięcy Żydów z Otwocka i Karczewa.

Także 20 sierpnia Komitet Upamiętnienia Zagłady Gett w Falenicy i Rembertowie zaprasza na uroczyste obchody 70. rocznicy zagłady getta w Falenicy, które odbędą się o godzinie 18.00, przy pomniku upamiętniającym zagładę Żydów Falenicy.

70 lat temu, 20 sierpnia 1942 r., z falenickiej rampy kolejowej hitlerowcy wywieźli do obozu zagłady w Treblince 7 500 Żydów z gett w Falenicy i Rembertowie. W rocznicę tej tragedii zapraszamy wszystkich, którzy chcą uczcić jej ofiary, na uroczyste spotkanie, połączone

z modlitwą ekumeniczną.

Po spotkaniu, w Kinokawiarni Stacja Falenica, otwarta zostanie wystawa historyczna, a także odbędzie się koncert "Sztetl Falenica" z udziałem aktorów Teatru Żydowskiego.