Nie taki diabeł straszny ... czyli powszechna cyfryzacja

Już tylko rok dzieli nas od wyłączenia analogowej telewizji naziemnej. Według harmonogramu, najwcześniej (7 listopada 2012 r.) analogowe nadajniki zostaną wyłączone w Zielonej Górze i Żaganiu. Przed końcem tego roku wyłączone mają być także nadajniki w Gdańsku, Iławie i Poznaniu (28 listopada 2012 r.). Co to oznacza? Czym jest powszechna cyfryzacja i jak się do niej przygotować?

Programy telewizyjne można w Polsce odbierać na 4 sposoby: drogą satelitarną, kablową, internetową oraz naziemną. Zagadnienie powszechnej cyfryzacji, o którym mowa w tym artykule, dotyczy przede wszystkim czwartej z tych kategorii – telewizji nadawanej drogą naziemną. - Obecnie mamy dostęp do bezpłatnej telewizji analogowej, w której oglądać można głównie program 1, 2 i 3 Telewizji Polskiej, a także TVN i Polsat. - mówi Roman Hetmański, ekspert firmy Ferguson Sp. z o. o. - Po wyłączeniu nadajników analogowych, kanały te (oraz kilkanaście nowych!) będą nadal dostępne, ale pod warunkiem zaopatrzenia się w stosowny dekoder bądź telewizor z wbudowanym tunerem - wyjaśnia. Znaczy to, że bez dodatkowych opłat uiszczanych na rzecz operatora telewizji satelitarnej czy kablowej, będzie można cieszyć się szeroką ofertą programów nadawanych w doskonałej jakości.

arivaT65-mini-image-1-OK

Cyfrowy znaczy lepszy

Cyfrowa rewolucja ma zasięg globalny. Zmiana sygnału telewizyjnego z analogowego na cyfrowy dotyczy zatem nie tylko Polski, ale i całego świata. Po co to wszystko? Przede wszystkim, by zaoferować odbiorcy lepszą jakość. Telewizja cyfrowa to bowiem:

• aż 19 bezpłatnych programów telewizyjnych: TVP1, TVP1 HD, TVP2, TVP2 HD, TVP INFO (wersja regionalna), Eska TV, TTV, Polo TV, ATM Rozrywka, Polsat, TVN, TVN7, TV4, TV Puls, TV6 i Polsat Sport News, TVP Kultura, TVP Polonia, TVP Historia (dokładny zakres programów, które odbierasz zależy od tego, w jakim regionie kraju mieszkasz);

• lepsza jakość obrazu i dźwięku;

• możliwość odbioru kanałów w wysokiej rozdzielczości HD (High Definition Television);

• równoległe nadawanie kilku ścieżek dźwiękowych (np. dźwięku przestrzennego, różnych wersji językowych);

• nadawanie obrazu w różnych formatach (standardowym 4:3 lub panoramicznym 16:9).

Co więcej, nowoczesna technologia cyfrowa oferuje osobom korzystającym z oferty kanałów naziemnych, możliwości dostępne dotąd jedynie dla abonentów telewizji satelitarnej lub kablowej. Dzięki odpowiedniemu dekoderowi, będzie można np. skorzystać z przewodnika po programach, a także zdecydować, czy film chcemy obejrzeć w wersji z lektorem czy polskimi napisami.

Jak odbierać telewizję cyfrową?

Dostosowanie się do nowego systemu jest proste i stosunkowo mało kosztowne. Istnieją tak naprawdę 2 drogi: należy zaopatrzyć się w nowy telewizor wyposażony w tuner STB lub zakupić sam dekoder. Ta druga opcja jest znacznie tańsza, bowiem dobrej jakości odbiornik można kupić już za 139 zł. Decydując się na tuner telewizyjny, należy zwrócić uwagę, czy proponowane urządzenie spełnia wszelkie wymogi Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji. Jeden z podstawowych warunków, jakim powinien sprostać dekoder jest obsługa standardów MPEG-4 (nie MPEG-2!) oraz Dolby Digital Plus (DD+ inaczej E-AC-3). W niedalekiej przyszłości Dolby Digital Plus stanie się niezbędną funkcją umożliwiającą dekodowanie dźwięku. - Jednym z istotnych, z punktu widzenia użytkownika, elementów jest prostota obsługi: automatyczne wyszukiwanie kanałów oraz listy ulubionych programów na pewno znacznie ułatwią korzystanie z dekodera. - mówi przedstawiciel firmy Ferguson Sp. z o. o. - Bardzo ważne są również tak zwane wejścia i wyjścia – złącza EURO (SCART) i HDMI pozwalają w prosty sposób podłączyć tuner do telewizora. Wbudowany port USB umożliwia nagrywanie kanałów na zewnętrznej pamięci oraz odtwarzanie zdjęć, muzyki, a także filmów z polskimi napisami TXT.– dodaje. Niebagatelne znaczenie ma również jakość wykonania i wygląd dekodera. Bywa, że nagromadzony w domu sprzęt RTV szpeci wnętrza naszych mieszkań. Niektórzy producenci, np. poznański Ferguson, posiadają w ofercie przystawki tak małe, że można je ukryć za telewizorem, unikając tym samym niepotrzebnego zagracania przestrzeni. Istnieją również dekodery (np. Ferguson Ariva 150 i 250 Combo), które dają możliwość odbierania zarówno telewizji naziemnej, jak i satelitarnej. Kupując kilka dodatkowych programów na kartę, mamy wówczas możliwość otrzymania atrakcyjnego pakietu za niewielką cenę.

Jak podłączyć?

Montaż dekodera jest bardzo prosty. Dobry odbiornik, podłączony do zasilania i anteny, sam wyszuka potrzebne programy. Kanały te należy następnie zapisać w pamięci urządzenia, postępując według wskazówek zawartych w załączonej instrukcji. Pamiętajmy również, że jakość odbioru w dużej mierze zależy od właściwego ustawienia anteny telewizyjnej.

A co z anteną?

Podobnie jak w przypadku telewizji analogowej, do odbioru sygnału cyfrowego potrzebna jest antena (najlepiej zewnętrzna, umieszczona na dachu budynku). Jeśli posiadana dotychczas antena dobrze odbiera kanały analogowe, najprawdopodobniej nie trzeba dokonywać zakupu nowej. Naziemną telewizję cyfrową można odbierać również przy pomocy anten przenośnych, dlatego oglądać ją można nawet na campingu (pod warunkiem, że w okolicy znajduje się nadajnik).

Więcej: www.ferguson-digital.eu