Centrum Seniora - prelekcja o żylakach

Nogi do góry!

O ZYLAKACH

Tak brzmiała główna recepta na profilaktyczne działanie, najlepsze w zapobieganiu, a z pewnością w uśmierzaniu, anomalii naczyniowych naszych żył, czyli… żylaków. One były bowiem przedmiotem prelekcji, która odbyła się  we wtorek 20

października we Wrocławskim Centrum Seniora. Wykład, dotyczący przyczyn powstawania, objawów, sposobów zapobiegania i leczenia, dla zainteresowanych problematyką seniorów, wygłosiła Liliana Michalska, specjalistka profilaktyki przeciwżylakowej.  Podczas spotkania omówiona została budowa i rodzaje naczyń oraz wskazana podstawowa przyczyna ich zbyt małej sprężystości, czyli genetyczne skłonności. Obecni seniorzy dowiedzieli się między innymi, że nie należy lekceważyć pierwszych, nawet mało bolesnych symptomów, wśród których prowadząca wskazała na pieczenie, swędzenie, drżenie nóg, ich opuchliznę oraz obrzęki. Specjalistka podkreśliła także, że tradycyjne domowe sposoby radzenia sobie z  tymi dolegliwościami, a dokładniej nawyki, nie do końca są prawidłowe, przede  wszystkim dlatego, że naczynia żylne nie lubią ciepła i rozgrzewających kąpieli. Wśród właściwych sposobów na pozbycie się przykrych dolegliwości, polecanych przez prelegentkę, znalazły się taniec, jazda na rowerze i spacery, a nade wszystko trzymanie nóg wyżej od reszty ciała, na poduszce czy przy ścianie. Uczestnicy spotkania poznali także tajniki kompresjoterapii, czyli stosowania leczniczej odzieży, podział na uciskowe i bezuciskowe skarpety, podkolanówki i pończochy, trzy klasy kompresji, różne siły ucisku i grubości włókna oraz sposoby właściwego ich doboru. Na zakończenie przedstawiony został dekalog zdrowych nóg, dzięki któremu można uniknąć powstawania żylaków, albo ograniczyć już istniejące stany zapalne i dolegliwości.  Prezentowana w niezwykle przystępny sposób problematyka na tyle zaciekawiła obecnych seniorów, że po części oficjalnej  wielu z nich skorzystało jeszcze z indywidualnych porad pani Liliany.

Po raz kolejny okazało się, że zdrowy tryb życia, zbilansowana dieta, a przede wszystkim ruch, sport i aktywna zabawa, w każdym wieku i niemal w każdym schorzeniu są odpowiednie, bo sprzyjają zachowaniu dobrego stanu zdrowia i lepszego samopoczucia.

Joanna Ryłko, WCS