Wysokość zasiłku chorobowego

Zasiłek chorobowy z ubezpieczenia chorobowego –  przysługuje osobom objętym ubezpieczeniem chorobowym. Ubezpieczony – co do zasady - nabywa prawo do zasiłku po upływie 30 dni (ubezpieczenie obowiązkowe) lub 90 dni (ubezpieczenie dobrowolne) nieprzerwanego ubezpieczenia.

Za czas niezdolności do pracy trwającej łącznie do 33 dni w ciągu roku kalendarzowego wynagrodzenie opłaca pracodawca, od 34 dnia – wynagrodzenie jest płacone ze środków Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS).
W przypadku osób w wieku 50+ czas wypłacania wynagrodzenia przez pracodawcę ulega skróceniu do 14 dni, od 15 dnia niezdolności do pracy spowodowanej chorobą wynagrodzenie jest wypłacane ze środków FUS. Zasiłek chorobowy przysługuje przez okres niezdolności do pracy, nie dłużej niż 182 dni, a w przypadku gdy niezdolność do pracy przypada w okresie ciąży lub jest spowodowana gruźlicą – 270 dni. Wysokość zasiłku chorobowego wynosi 80% podstawy wymiaru (w przypadku pracowników podstawa wymiaru to przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy poprzedzających powstanie niezdolności do pracy lub w przypadku zatrudnienia krótszego niż 12 miesięcy – uwzględnia się przeciętne miesięczne wynagrodzenie za pełne miesiące podlegania ubezpieczeniu ). W przypadku pobytu w szpitalu jest to 70% podstawy wymiaru, zaś w przypadku pobytu w szpitalu w sytuacji gdy niezdolność do pracy powstała na skutek wypadku w drodze „do” lub „z” pracy lub przypada w czasie ciąży – 100% podstawy wymiaru. Dokumentem, który stanowi podstawę do wypłaty zasiłku chorobowego z ubezpieczenia chorobowego jest zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby wystawione na druku ZUS ZLA.

seniorzy.PL