Ćwicz pamięć ...

... i znajdź rozwiązanie na zapominanie

Pamięć jest zjawiskiem, które zmienia się w ciągu życia i wraz z wiekiem ulega osłabieniu. Po sześćdziesiątym roku życia mogą występować zaburzenia pamięci, często określane łagodnymi zaburzeniami poznawczymi, to znaczy lekkimi deficytami pamięci, dotyczącymi zwłaszcza zapamiętywania rzeczy świeżych oraz kojarzeniu, rzadziej przypominania sobie epizodów z dni poprzednich (pamięć trwała nazywana też starą, zachowana jest do później starości). Wśród osób po siedemdziesiątym, a zwłaszcza po osiemdziesiątym roku życia, deficyty pamięci występują u znacznego odsetka badanych.

zapamietywanie

Łagodne zaburzenia poznawcze są stanem wymagającym konsultacji lekarskiej.
U ich podłoża mogą bowiem leżeć m.in. zaburzenia krążenia mózgowego, wynikające z istniejących i nieleczonych modyfikowalnych czynników chorób sercowo-naczyniowych (np. nadciśnienia tętniczego, hypercholesterolemii, zaburzeń czynności serca i innych). Wczesne ich leczenie zapobiega groźnym następstwom oraz poprawia jakość życia i aktywność życiową – mówi prof. dr hab. n. med. Adam Stępień, Kierownik Kliniki Neurologii Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie. Tymczasem w społeczeństwie funkcjonuje rozpowszechniony pogląd, że wraz z wiekiem rośnie ryzyko powstawania zaburzeń pamięci na tle zmian patologicznych mózgu i otępienia. Jest to o tyle niebezpieczne, że problemy z pamięcią osób starszych zrzuca się na karb wieku i nie podejmuje się próby ich diagnozowania i leczenia, a tym samym znalezienia rozwiązania na zapominanie. Często szukamy pomocy lekarza wówczas, kiedy problemy z pamięcią stają się na tyle uciążliwe, że uniemożliwiają samodzielną egzystencję – dodaje prof. Adam Stępień.

W leczeniu łagodnych zaburzeń poznawczych pomocne są leki usprawniające krążenie mózgowe. Istotna jest też walka z bezczynnością i ograniczoną czynnością ruchową oraz właściwa dieta. Można podjąć również proste kroki, aby nasz umysł starzał się wolniej.

Poniżej przedstawiamy propozycję kilku prostych zadań pozwalających doskonalić umysł. Regularne ćwiczenie pamięci sprawią, że umysł na długo zachowa sprawność.


Ćwiczenie 1
Proszę przerysować poniższą figurę.

 
 

figura1

Ćwiczenie 2
W poniższym ciągu liter proszę odnaleźć ukryte wyrazy, np. TRUSWPIESASDOIAJSD.

 

figura2

Ćwiczenie 3
Z podanych poniżej liter proszę ułożyć nazwy zawodów:

 

figura3

Ćwiczenie 4
Proszę policzyć prostokąty na poniższym rysunku.

 

figura4

 

Zaprezentowane ćwiczenia opracowane zostały na potrzeby kampanii Rozwiązanie
na zapominanie i dostępne są na stronie www.memo.pl. Tam też znajdują się inne propozycje zadań, pozwalające ocenić stan pamięci.

* * *
Rozwiązanie na zapominanie to kampania społeczna, której celem jest zwrócenie uwagi
na rolę jaką odgrywa najbliższa rodzina w rozpoznawaniu pierwszych objawów zaburzeń pamięci u osób starszych. Ambasadorem kampanii jest Beata Tyszkiewicz,
zaś merytorycznie działania wspierają neurolog prof. Adam Stępień oraz psycholog
prof. Anna Izabela Brzezińska. Inicjatorem kampanii jest największa polska firma farmaceutyczna Polpharma.


Dodatkowe informacje:
Emilia Mitura-Rudzka
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. +48 022 812 69 35
Joanna Kukla
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. +48 022 812 71 03