Rusza trzeci etap kampanii edukacyjnej „Mam SM"

logo_mam_smW kwietniu rozpoczyna się kolejny etap ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej „Mam SM" poświęconej stwardnieniu rozsianemu, która skierowana jest bezpośrednio do studentów kierunków medycznych. W ramach kampanii przyszli lekarze i pielęgniarki mogą „poczuć", jak wygląda codzienne życie osób chorych na SM.

Duże zainteresowanie kampanią „Mam SM" prowadzoną wśród studentów medycynyw 2010 r. zadecydowało o kontynuacji akcji na kolejnych uczelniach. „Symulacja MamSM.pl, która jest nieodłącznym elementem kampanii, umożliwia przyszłym lekarzom lepsze zrozumienie objawów choroby jaką jest stwardnienie rozsiane. W tym roku akcje kierujemy również do studentów pielęgniarstwa. Dzięki symulacji mogą wczuć się w codzienne problemy swoich pacjentów, co zaowocuje ich skutecznym leczeniem i rehabilitacją w przyszłości" – informuje Magdalena Bober z firmy Gedeon Richter Marketing Polska Sp. z o.o., która jest inicjatorem kampanii.

Podczas dwudniowych akcji na uczelniach medycznych w najczęściej odwiedzanych przez studentów miejscach zostaną ustawione specjalne stoiska komputerowe, przy których będzie można zapoznać się z symulacją MamSM.pl, a także otrzymać materiały edukacyjne na temat stwardnienia rozsianego.

Akcje edukacyjne w ramach wiosennej edycji odbędą się w:

• Rzeszowie (5-6.04), hol na parterze Wydziału Medycznego Uniwersytetu Rzeszowskiego (ul. Warszawska 26),

• Opolu (13-14.04), hol główny Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej (ul. Katowicka 68),

• Legnicy (15-16.04), hol główny Wyższej Szkoły Medycznej (ul. Powstańców Śląskich 3),

• Łodzi (18-19.04), parter budynku nr 1 Uniwersytetu Medycznego (Plac Hallera 1),

• Olsztynie (29.04), Filharmonia Warmińsko-Mazurska im. F. Nowowiejskiego (ul. Kościuszki 39).

Akcja_MamSM_w_Krakowie

„Symulacja MamSM.pl jest doskonałym narzędziem edukacyjnym dotyczącym stwardnienia rozsianego. Jestem przekonana, że poznanie objawów SM przez zmierzenie się z symulacją wpłynie na lepsze zrozumienie pacjentów przez przyszłych lekarzy, neurologów i pielęgniarki, którzy mają styczność z chorymi" – mówi Anna Gryżewska, Sekretarz Generalna Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego, które wspiera kampanię.

Akcję po raz kolejny będzie wspomagać Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA – Poland. „Cieszę się, że jesteśmy zaangażowani w akcję „Mam SM" dedykowaną właśnie nam, studentom medycyny. Bardzo ważne jest, aby przyszli lekarze podczas kontaktu z pacjentami chorymi na SM potrafili „wczuć się" w ich problemy i spojrzeć na chorobę z ich perspektywy, a symulacja MamSM.pl właśnie to im umożliwia" – informuje Łukasz Durajski z IFMSA – Poland.

O serwisie www.MamSM.pl

Serwis powstał w lipcu 2009 r. Jest pierwszym w Polsce i na świecie serwisem, który zawiera symulację objawów stwardnienia rozsianego. Jego celem jest zwrócenie uwagi na problemy, z jakimi borykają się chorzy na SM oraz pokazanie osobom zdrowym, że życie z tą chorobą jest naznaczone ogromnym cierpieniem. Internauci odwiedzający serwis mogą zmierzyć się z ośmioma zadaniami, które zostały przygotowane w taki sposób, by można było poczuć, jak poszczególne objawy choroby wpływają na codzienne życie. Są to proste czynności, które zdrowym osobom nie sprawiają kłopotu, takie jak: pomoc dziecku w pokolorowaniu obrazka, odpowiedzenie na SMSa, odpisanie na maila, pokrojenie chleba. W przypadku chorych na stwardnienie rozsiane okazuje się, że ich wykonanie nie jest wcale tak proste. Symulacja dostępna na www.mamsm.pl została przygotowana pod opieką merytoryczną specjalisty neurologa dr n. med. Macieja Maciejowskiego. Pomysł opracowała agencja PR Hill and Knowlton Poland. Za wykonanie serwisu, grafikę, rozwiązania techniczne oraz narzędzia interaktywne odpowiedzialna była agencja interaktywna Artflash Interactive. Serwis ma charakter edukacyjny. Zamieszczono w nim informacje na temat przebiegu choroby i leczenia SM. Dodatkowym elementem jest film „Eksperyment", w którym w role chorych wcieliła się trójka polityków (Małgorzata Gosiewska, Jarosław Wałęsa i Cezary Grabarczyk). W Internecie istnieje także anglojęzyczna wersja symulacji www.havingms.com

O SM (sclerosis multiplex, stwardnienie rozsiane)

SM powstaje, kiedy dochodzi do uszkodzenia materiału ochronnego czyli mieliny wokół nerwów w centralnym układzie nerwowym (na centralny układ nerwowy składa się mózg i rdzeń kręgowy). Uszkodzenie mieliny spowalnia, zniekształca lub nawet hamuje przekazy informacji z mózgu do innych części ciała, które w wyniku przestają prawidłowo funkcjonować. SM atakuje najczęściej osoby młode, ze szczytem występowania między

20. a 40. rokiem życia, i nieznaczną przewagą zachorowań u kobiet niż mężczyzn.

Więcej informacji na www.ptsr.org.pl i www.mamsm.pl.