Nowotwór prostaty

Beata Tylke

Przy okazji Movember warto zadbać nie tylko o profilaktykę nowotworową

 • Listopad to od lat Movember, czyli miesiąc świadomości profilaktyki nowotworów prostaty i jąder. To czas szeroko prowadzonych akcji edukacyjnych.
 • Mimo, że rak prostaty to najczęściej diagnozowany rodzaj nowotworu u mężczyzn, to panowie nie chcą na bieżąco badać swojego stanu zdrowia. A to szczególnie ważne po 40 roku życia i to nie tylko pod kątem nowotworów (lista najważniejszych badań poniżej).
 • Ubezpieczenia zdrowotne ułatwiają dostęp do badań profilaktycznych i leczenia, polisy na życie – wsparcie finansowe w przypadku poważnej choroby.

Nowotwór prostaty jest numerem 1 na liście najczęściej diagnozowanych nowotworów u mężczyzn. Stanowił 23% wszystkich diagnoz przeprowadzonych w Europie w 2020 roku 1*. Niestety, statystyki najwyraźniej nie przerażają mężczyzn, bo ci nadal nie chcą się badać i to nie tylko pod kątem nowotworów. Badanie profilaktyczne pod kątem raka prostaty (PSA całkowite) znajduje się dopiero na 32. miejscu najczęściej wykonywanych przez nich badań.

Szkoda, że tak się dzieje. To proste i bezbolesne badanie polega tylko na pobraniu krwi – mówi Beata Tylke, Dyrektor Sprzedaży Ubezpieczeń Zdrowotnych w SALTUS Ubezpieczenia. – Podstawowe badanie, czyli analizę poziomu PSA, można wykonać praktycznie od ręki. Panowie po 40. powinni wykonywać je raz w roku, do czego zachęcamy. Im wcześniej nowotwór zostanie wykryty, tym większe szanse na jego całkowite wyleczenie.

Badanie poziomu PSA znajduje się w grupie tzw. markerów nowotworowych. To najprostsze do wykonania testy z krwi. Za ich pomocą można wykryć różne rodzaje nowotworów. Przykładowo, marker CEA pozwala wykryć raka jelit i odbytu, a antygen CA 19-9 stosuje się w przypadku diagnostyki trzustki. 

Czy mężczyźni chcą się badać?

Regularnie przeprowadzanie badań po 40. roku życia jest bardzo ważne dla monitorowania ogólnego stanu zdrowia, również pod kątem innych rodzajów chorób, np. układu krążenia. Niestety, mężczyźni niechętnie chodzą do lekarza, nie mówiąc już o regularnej profilaktyce. Większość z nich nie dba o swoje zdrowie i w dodatku bagatelizuje większość dolegliwości. Widać to w statystykach. Według danych SALTUS Ubezpieczenia, panowie w średnim wieku 2 razy rzadziej niż kobiety korzystają ze świadczeń medycznych. Jeśli zdecydują się na wizytę u lekarza, to najczęściej zjawiają się w gabinecie internisty, ortopedy, dermatologa, okulisty i laryngologa. Wśród najczęściej wykonywanych przez panów badań znajdują się z kolei:

 • kreatyniny i hormonu TSH enzymy wątrobowe,
 • poziomy glukozy,
 • enzymy wątrobowe.

Jakie badania powinien wykonywać mężczyzna po 40.?

Tymczasem lista rekomendowanych badań jest niezmienna i większości przypadków, dotyczy obu płci. Zatem mężczyzna po 40. raz w roku powinien poddać się następującym badaniom:

 • pomiar ciśnienia tętniczego,
 • ocena miarowości rytmu serca,
 • pomiar masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie,
 • obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI)
 • oraz wspomniane wcześniej sprawdzenie poziom PSA.

W jaki sposób mogą pomóc ubezpieczenia?

Jedną z przyczyn, dla których mężczyźni niechętnie odwiedzają gabinety lekarskie, są długie kolejki. Każdy pacjent, niezależnie od płci, oczekuje szybkiej i sprawnej pomocy. Dlatego coraz więcej osób korzysta z prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych lub abonamentu w jednej z sieci medycznych.

Na popularności zyskują zarówno ubezpieczenia zdrowotne, jak i polisy na życie. Uzupełniają się one nawzajem i gwarantują kompleksową ochronę. Polisy zdrowotne umożliwiają szybki dostęp do profilaktyki oraz pomagają zapobiec problemom lub rozwiązać je w bardzo wczesnym stadium. Z kolei ubezpieczenia na życie służą wsparciem, gdy dojdzie do najgorszego i przyjdzie nam stawić czoła poważnej chorobie. Gwarantują pomoc finansową w razie hospitalizacji, operacji czy utraty zdolności do pracy – dodaje Beata Tylke z SALTUS Ubezpieczenia.

Źródło: SALTUS Ubezpieczenia

 

*1  Źródło: Health at a Glance: Europe 2020. State in the health in the EU cycle.