Porady dnia

Porady dnia

Aktualności Seniora

Aktualności Seniora

Zdrowie Seniora

Zdrowie Seniora

Pasje Seniora

Pasje Seniora

Nałęczów - Leczenie uzdrowiskowe w onkologii, kardiologii.

Instytut Rehabilitacji Uzdrowiskowej w Uzdrowisku Nałęczów stworzy innowacyjne programy rehabilitacyjne dla pacjentów. Dzisiaj w medycynie i rehabilitacji uzdrowiskowej liczą się nie tylko lokalizacja, profesjonalna baza zabiegowa i kadra medyczna. Coraz większą wagę przykłada się do innowacyjności – zarówno w kontekście technologii, bazy zabiegowej i rehabilitacyjnej, jak również w kontekście programów leczniczych i fizjoterapeutycznych. Bo to dzięki temu pacjenci mają możliwość skorzystania z zabiegów szytych na miarę ich potrzeb, a tym samym uzyskiwać szybsze i lepsze efekty w poprawie stanu zdrowia.

Uzdrowisko Nałęczów już w ubiegłym roku poszło o krok dalej w stosunku do innych tego typu ośrodków, otwierając Centrum Diagnostyki i Fizjoterapii „Werandki”, dedykowane nowoczesnej rehabilitacji w czterech różnych obszarach. Natomiast dzisiaj, nałęczowski zdrój dokonał przełomu w rehabilitacji uzdrowiskowej, powołując do życia Radę Naukową Instytutu Rehabilitacji Uzdrowiskowej, której celem przewodnim jest oparcie działalności uzdrowisk na dowodach naukowych.

Jak ważne jest leczenie uzdrowiskowe w onkologii, kardiologii i po zabiegach endoprotezoplastyk stawów biodrowych i kolanowych już dzisiaj przekonują się pacjenci Uzdrowiska Nałęczów. Natomiast badania, prowadzone przez Instytut Rehabilitacji Uzdrowiskowej, będą na to naukowym dowodem, a tym samym wpłyną na postrzeganie uzdrowisk, jako alternatywnych miejsc lecznictwa i rehabilitacji.

- Od lat bowiem borykamy się ze spadkiem uznania dla leczenia uzdrowiskowego. Coraz częściej pobyt w uzdrowisku kojarzy nam się z fitnessem bądź zabawą. Ale musimy pamiętać, że to tylko dodatki do ważnej funkcji, jaką spełnia w leczeniu pacjenta nowoczesna rehabilitacja w uzdrowisku – mówi prof. nadzw. dr hab. n. med. Piotr Majcher, dyrektor Instytutu Rehabilitacji Uzdrowiskowej.

Cały czas trwają dyskusje chociażby na temat pacjentów onkologicznych, czy mogą korzystać z rehabilitacji uzdrowiskowej, co – jak mówi profesor Piotr Majcher, jest tylko mitem.

– Nie ma żadnych dowodów naukowych, że w odpowiednim momencie choroby nowotworowej, pacjent chory na nowotwór, nie może leczyć się w Uzdrowisku – tłumaczy. – Oczywiście ostra faza choroby wyklucza pacjenta z możliwości podjęcia takiego leczenia. Ale to lekarz onkolog decyduje o tym, co dla zdrowia jego pacjenta jest dobre. Bo leczenie uzdrowiskowe to nie jest tylko leczenie bodźcowe. Do zabiegów przynoszących poprawę zdrowia dokładamy dodatkowe elementy, które odgrywają niezwykle ważną rolę pod względem psychiki.

Dlatego też, aby móc podeprzeć się odpowiednimi badaniami i dowodami naukowymi, w Uzdrowisku Nałęczów została powołana do życia Rada Naukowa Instytutu Rehabilitacji Uzdrowiskowej, której głównymi zadaniami są, wśród najważniejszych, inicjowanie kierunków i problemów naukowo-badawczych związanych z rozwojem rehabilitacji, rehabilitacji uzdrowiskowej i balneologii, podejmowanie inicjatyw prowadzenia nowych kierunków badań naukowych w zakresie rehabilitacji, rehabilitacji uzdrowiskowej i balneologii, opiniowanie standardów medycznych i rekomendacji w zakresie interdyscyplinarnych procedur rehabilitacyjnych, rehabilitacji uzdrowiskowej i balneologii w opiece nad osobami niepełnosprawnymi, jak również inicjowanie wdrożenia nowych procedur medycznych w opiece rehabilitacyjnej, rehabilitacji uzdrowiskowej i balneologii.

- Wszystkie nasze działania chcemy oprzeć na dowodach naukowych, by pokazać, że uzdrowiska są doskonałym miejscem do prowadzenia terapii bezpiecznej, a przede wszystkim skutecznej.

Obecnie Instytut Rehabilitacji Uzdrowiskowej koncentruje się na programach rehabilitacyjnych dla pacjentów onkologicznych, jak również tworzone są programy leczenia uzdrowiskowego dla pacjentów po zabiegach endoprotezoplastyk stawów biodrowych i kolanowych, pacjentów z różnymi problemami kardiologicznymi czy po operacjach kardiologicznych.

W Radzie Naukowej Instytutu Rehabilitacji Uzdrowiskowej, zasiada i pracuje wiele znamienitych postaci świata medycyny, a wśród nich prof. nadzw. dr hab. n med. Piotr Majcher, Dyrektor Instytutu Rehabilitacji Uzdrowiskowej, Kierownik Zakładu Rehabilitacji i Fizjoterapii, Katedry Rehabilitacji, Fizjoterapii i Balneoterapii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie; Konsultant Krajowy w dziedzinie Rehabilitacji medycznej, Marcin Trębowicz, kierownik Centrum Diagnostyki Fizjoterapii „Werandki”, dr n med. Jacek Chojnowski, prezes Polskiego Towarzystwa Balneologii i Medycyny Fizykalnej, p.o. kierownika Katedry i Zakładu Balneologii i Medycyny Fizykalnej CM UMK w Toruniu, dr hab. n. med. Krzysztof Gawęda, kierownik Katedry i Kliniki Ortopedii i Traumatologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, konsultant wojewódzki w dziedzinie ortopedii i traumatologii na terenie województwa lubelskiego.

W najbliższą sobotę, 6 lipca br., w Uzdrowisku Nałęczów, odbędzie się pierwsze posiedzenie Rady Naukowej Instytutu Rehabilitacji Uzdrowiskowej, podczas którego ustalone zostanę pierwsze zadania do realizacji w najbliższych miesiącach. O postępach prac nałęczowskiego Instytutu, będziemy na bieżąco informować.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież