Naturalne terapie wspomagające w stwardnieniu rozsianym

Liczne badania prowadzone w kierunku poznania przyczyn i metod leczenia stwardnienia rozsianego nadal nie są w stanie dać jednoznacznych kierunków podążania ku wyzdrowieniu lub lepszemu samopoczuciu. W poszukiwaniu skutecznych terapii warto przyjrzeć się co oferują nam pionierzy medycyny naturalnej i funkcjonalnej. Ze względu na odkrycia naukowe, iż SM ma swoje podstawy w mitochondriach należy zadbać o swój organizm już na poziomie komórkowym, aby w móc panować nad rozwojem choroby.

Stwardnienie rozsiane łac. sclerosis muliplex -SM- ang. Multiple Sclerosis -  choroba została po raz pierwszy opisana w 1868 roku przez francuskiego lekarza Jean-Martin Charcot’a.

Stwardnienie rozsiane należy do grupy chorób autoimmunologicznych jest  to zapalno-demielinizacyjna choroba charakteryzująca się upośledzeniem w przewodnictwie nerwowym, spowodowanym ogniskowym uszkodzeniem oligodendrocytów oraz degeneracji aksonów i neuronów w obrębie ośrodkowego układu nerwowego (OUN). W przebiegu choroby obserwuje się uszkodzenia osłonki mielinowej okalającej i osłaniającej połączenia nerwowe. Choroba atakuje młodych dorosłych, ale tak naprawdę jej pierwsze zaczątki mogą pojawiać się już w okolicy 14 roku życia. Diagnoza jest często stawiana bardzo późno ze względu na bardzo kapryśny przebieg choroby. Choroba nieleczona lub nieskutecznie leczona szybko prowadzi do niepełnosprawności. W rozpoznaniu wyróżnia się cztery postacie choroby: postać rzutowo-remisyjną (relapsing-remitting); postać wtórnie postępującą (secondary progressive); postać pierwotnie postępującą (primary progressive); postać postępująco-remisyjną (progressive relapsing) U większości pacjentów pierwszą diagnozą jest postać rzutowo-remisyjną, jednak wraz z postępem choroby, w przeciągu 15 lat u 80% chorych choroba przeistacza się w postać wtórnie postępującego stwardnienia rozsianego. Na tym etapie chory wręcz skazany jest na inwalidztwo. Jednak dzięki naturalnym metodom w tym odpowiedniej diecie i stylowi życia chory jest w stanie zapanować w pewnym stopniu nad objawami, samopoczuciem a niektóre uszkodzenia nawet cofnąć. Jest to wszystko możliwe dzięki badaniom naukowym, które odkrywają powoli mechanizmy uszkodzeń. Z odpowiedziami przychodzą nam medycyna funkcjonalna, genetyka i epigenetyka oraz zwrócenie naszej uwagi w kierunku zdrowia na poziome komórkowym. Analizując liczne badania naukowe można zauważyć, że istnieje kilka teorii dotyczących przyczyn powstawania choroby, jednak szczególnie interesującą i godną uwagi jest teoria wiążąca genetyczne uwarunkowania podatności na tą chorobę w powiązaniu z nieznanymi jeszcze czynnikami środowiskowymi. Leczenie farmakologiczne opiera się głównie na tłumieniu odpowiedzi immunologicznej organizmu jest to podstawowa ścieżka, która poznał każdy z pacjentów. Leczenia ma przywracać sprawności i witalność jednak
w niewielu przypadkach daje pożądany efekt terapeutyczny a ilość skutków ubocznych
w dużym stopniu obniża jakość życia. Z pomocom w tym błędnym kole przychodzi medycyna funkcjonalna, która na stwardnienie rozsiane patrzy z nowej, świeżej i bardziej naturalnej dla organizmu strony.

Medycyna funkcjonalna zwraca uwagę, iż wszystkie objawy towarzyszące stwardnieniu rozsianemu mają swój początek na poziomie komórkowym:

  • mitochondria są przeciążone a wytwarzanie ATP jest upośledzone;
  • u chorych obserwuje się obniżony poziom witaminy D i podwyższony poziom koryzolu- hormonu stresu;
  • przeciwciała są nadpobudliwe i powodują powstawanie stanów zapalnych w różnych częściach organizmu oraz atakują własne komórki ciała;
  • występują niedobory witamin, minerałów, kwasów tłuszczowych oraz przeciwutleniaczy;
  • organizm jest przeciążony toksynami i metalami ciężkimi.

Według tej koncepcji należy odciążyć mitochondria, obniżyć nadwrażliwość przeciwciał, uzupełnić niedobory, przywrócić równowagę hormonalną oraz wyleczyć infekcje, aby objawy choroby przestały być tak intensywne a dotychczasowe zmiany uległy odwróceniu. Podsumowując stwardnienie rozsiane postrzegane jest jako zaburzenie pracy organizmu a jego uregulowanie może być remedium. Kilku światowej sławy naukowców opracowało protokoły zmian jakie możemy zastosować, aby wspomóc nasz organizm w walce z tocząca go chorobą. Aby protokoły przyniosły rezultaty należy w świadomy sposób zmienić dotychczasowe nawyki żywieniowe, rozpocząć odpowiednia suplementację witaminami, minerałami oraz ziołami, ale również zadbać o odpowiednią aktywność fizyczną jak również zbilansować zdrowie psychiczne.

Jednym z twórców takiego protokołu jest doktor Asthon Embry. Jego droga do poznania stwardnienia rozsianego rozpoczęła się po diagnozie swojego syna. Godnym uwagi jest fakt, że stosowanie się do jego zaleceń pozwala odnieść znaczne sukcesy w powstrzymywaniu i spowalnianiu choroby. Jego syn pozostaje w doskonałym stanie bez objawów stwardnienia rozsianego. Dr Embry w trakcie poszukiwań odkrył bogate dowody naukowe wskazujące, że różne czynniki żywieniowe potencjalnie odgrywają ważna rolę
w rozwoju SM. Opracował on pełna listę suplementacji wraz z podanymi dawkami. Jest on zwolennikiem metod dr Terry Wahls, która sama walczy z sukcesami z ta chorobą. Oba programy opierają się na wspomaganiu organizmu już na poziomie komórkowym.

Kolejnym godnym uwagi protokołem jest ten zaprezentowany przez Sidnay J.Kurm M.D. i Sheryl Shook , Ph.D. W swojej książce  „Herbs and Nutrients fot Neurologic Disorders, Treatment Strategies for Alzheimer’s, Parkinson’s, Stroke, Multiple Sclerosis, Migrne and Seizures”. Autorzy szeroko opisują problem niedoborów jakie występują w naszych organizmach i mogą się przyczyniać do rozwoju choroby. Zauważają, że liczne badania naukowe wskazują na jej podobieństwo do chorób neurodegeneracyjnych i proponują odpowiednią suplementację w celu zapobiegania objawom i postępowi choroby. Zwracają uwagę, że żywność jaka jest nam oferowana w dzisiejszych czasach nie odpowiada temu co jedli nasi przodkowie, a zła jakość żywności przekłada się na niedobory w naszym organizmie.

Również protokół Dr Mouton’a międzynarodowego lidera medycyny funkcjonalnej wskazuje na uzupełnianie niedoborów witamin, minerałów, kwasów tłuszczowych

 

i antyoksydantów. Jest również wielkim zwolennikiem regulacji układu pokarmowego pop przez stosowanie probiotyków. Ich systematyczne zażywanie sprzyja prawidłowemu funkcjonowaniu organizmu  w szczególności jelit co sprzyja lepszemu wchłanianiu wszystkich substancji, a co za tym idzie ograniczane są niedobory. Problem jakim jest nieszczelność jelita oraz alergii pokarmowych jest czynnikiem SM ,który porusza każdy z autorów.  

Należy jednak pamiętać, aby nie odstawiać leczenia farmakologicznego bez konsultacji lekarskiej. Z czasem nadejdzie moment, w którym stan zdrowia będzie pozwalał na zmniejszenie dawek lub rezygnacji z medykamentów, jednak każda taka decyzja powinna być podjęta świadomie i poprzedzona badaniami. 

Materiały prasowe sklepu SMherbs