Porady dnia

Porady dnia

Aktualności Seniora

Aktualności Seniora

Zdrowie Seniora

Zdrowie Seniora

Pasje Seniora

Pasje Seniora

Borelioza - podstępna choroba

Na boreliozę chorujemy znacznie częściej, niż myślimy

  • W tym roku możemy mieć do czynienia z rekordową liczbą zakażeń boreliozą z powodu wysypu kleszczy.
  • Niestety wiele przypadków pozostaje niewykrytych, bo objawy są czasem nieoczywiste lub ignorowane przez zarażonych.
  • Nie wolno lekceważyć rumieni czy bólów w stawach, tylko niezwłocznie iść do lekarza. Nieleczona borelioza potrafi trwale spustoszyć organizm.

Kardiolodzy z ŚCCS wnioskują do Ministra Zdrowia

Proszą o nadanie Śląskiemu Centrum Chorób Serca w Zabrzu imienia Profesorów Stanisława Pasyka i Zbigniewa Religi.

Grupa kardiologów ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu złożyła wniosek skierowany do ministra zdrowia. W piśmie zespół kardiologów zabrzańskiego szpitala zwrócił się do Łukasza Szumowskiego z prośbą o wdrożenie procedur nadania ŚCCS imienia Profesorów Stanisława Pasyka i Zbigniewa Religi. W uzasadnieniu lekarze powołali się na wybitne osiągnięcia nestorów kardiologii i ich przełomowe osiągnięcia w rozwoju śląskiego ośrodka.

Bez zdrowych obywateli nie ma zdrowego państwa

Anna Sliwinska

W dobie kryzysu zadbajmy szczególnie o ciągłość i optymalne leczenie schorzeń przewlekłych. Inwestycje w zdrowie pacjentów to lokaty o wysokiej stopie zwrotu. Możliwości uniknięcia ciężkich powikłań, takich jak amputacje, udary czy utrata wzroku, opłacają się pacjentowi, jego rodzinie, społeczeństwu i całemu państwu – uważa Anna Śliwińska, prezes Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.

Zachowanie stabilności finansowania systemu ochrony zdrowia ma w dobie kryzysu kluczowe znaczenie.

Pielęgniarka - przyjazna pacjentowi

Pomoże oswoić diagnozę, zmotywuje do podjęcia terapii, pokaże, jak właściwie się sobą zaopiekować. Zdaniem ekspertów Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego pielęgniarka realizująca zadania z zakresu edukacji zdrowotnej pomaga usprawnić cały proces diagnostyczno-terapeutyczny. Jej działania są korzystne dla pacjenta, jego rodziny, ośrodka i całego systemu opieki zdrowotnej, ale aby były skuteczne, konieczna jest właściwa edukacja personelu.

Wiedza pacjenta - rola personelu medycznego

Eksperci Sekcji Rytmu Serca PTK zwracają uwagę, że edukacja pacjenta w dziedzinie profilaktyki i terapii należy do obowiązków zawodowych lekarza, pielęgniarki, rehabilitanta, dietetyka, psychologa oraz każdego innego członka personelu medycznego, zajmującego się pacjentem i jego rodziną.

Światowy Dzień Fenyloketonurii

Poznajmy tych, którym poświęcony jest Światowy Dzień Fenyloketonurii. Wojtek, Weronika, Michał, Tomek i Daria są #Fenymenalni. Oni lub ich bliscy chorują na PKU, czyli fenyloketonurię – rzadką chorobę genetyczną, która wymaga przestrzegania przez całe życie bardzo restrykcyjnej, niskofenyloalaninowej diety. Ale chociaż nie mogą jeść wszystkiego, to mogą wszystko. 28 czerwca obchodzony jest Światowy Dzień Fenyloketonurii – to dobra okazja, by dowiedzieć się, czym jest PKU i poznać tych, dla których choroba na całe życie stanowi siłę napędową do realizacji pasji i życiowych celów, nie przeszkodę.

Rak tarczycy na pomoc radioizotopy

Rafal Czepczynski

Rak tarczycy to najczęściej występujący nowotwór układu dokrewnego. Stanowi około 90 procent nowotworów gruczołów wydzielających hormony. Mimo częstości występowania, choroba jest podatna na terapię i z reguły bardzo dobrze rokuje. O możliwościach leczenia zróżnicowanych nowotworów tarczycy mówi prof. Rafał Czepczyński, ekspert Polskiego Towarzystwa Medycyny Nuklearnej.

Kilkukrotnie częściej wykrywany

Rak tarczycy jest diagnozowany coraz częściej. Jak zaznacza prof. Rafał Czepczyński, prawdopodobnym powodem zwiększonej wykrywalności jest jednak nie tyle drastycznie rosnąca zapadalność, co coraz lepszy dostęp do diagnostyki.

Rezonans magnetyczny - pięć mitów

Pomimo tego, że nie każdy z nas został przebadany rezonansem magnetycznym, większość kojarzy, jak wygląda charakterystyczna tuba stojąca w pracowniach diagnostycznych. Dzięki niej można bezinwazyjnie i bardzo dokładnie sprawdzić stan wszystkich wewnętrznych struktur naszego organizmu. Wokół tego badania narosło jednak sporo mitów. Rozprawiamy się z nimi wraz ze specjalistą.

Mit 1. W trakcie badania jesteśmy narażeni na szkodliwe promieniowanie

Zdrowie ma kolosalny wymiar ekonomiczny

Boleslaw Samolinski

Epidemia SARS-CoV-2 zmieniła organizację polskiego systemu ochrony zdrowia, odsłaniając przy okazji wszystkie jego niedoskonałości. Zauważyliśmy, że opieka nad pacjentem powinna być zintegrowana, wynagradzana za efekt i doinwestowana - nie tylko w teorii. Chore społeczeństwo to biedne społeczeństwo, dlatego obszar ochrony zdrowia jest z gospodarczego punktu widzenia strategiczny - uważa prof. Bolesław Samoliński, specjalista zdrowia publicznego, kierownik Katedry Zdrowia Publicznego i Środowiskowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, przewodniczący Rady Ekspertów Rzecznika Praw Pacjenta.

Niewydolność serca - sprawdź, czy może dotyczyć Ciebie!

Marta Kaluzna Oleksy

Co Polacy wiedzą o niewydolności serca? Czy znają czynniki ryzyka oraz objawy śmiertelnie groźnego schorzenia? Sprawdza to Polskie Stowarzyszenie Osób z Niewydolnością Serca, które zaprasza do wspólnego wypełnienia anonimowych i bezpłatnych testów wiedzy.

Co wiemy?

Zdaniem dr n. med. Marty Kałużny-Oleksy, członkini Zarządu Sekcji Niewydolności Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego i prezes Polskiego Stowarzyszenia Osób z Niewydolnością Serca, niewydolność serca to dla wielu Polaków schorzenie tajemnicze i niezrozumiałe.

Całe życie zapisane w zębach? Tak wynika z badań amerykańskich naukowców

Monika Stachowicz

Zęby mogą stanowić wierny zapis ludzkiego życia, podobnie jak słoje drzewa – wynika z badań New York University. Przełomowe odkrycie amerykańskich naukowców oznacza, że szkielet ludzki, w tym także zęby, nie jest organem statycznym, ale takim, na którym trwały ślad pozostawiają upływ czasu czy ważne etapy życia.

Zęby jak „archiwum życia”

Mówi się, że doświadczenia życiowe znajdą odzwierciedlenie w naszym wyglądzie, a „mapę” naszego życia stanowią zmarszczki czy spojrzenie.

System ochrony zdrowia powinien być bardziej elastyczny

Anna Kupiecka 2

Jako organizacja działająca na rzecz pacjentów na co dzień wspieramy chorych i ich bliskich, mierzących się z wyzwaniami w zakresie opieki nad pacjentami onkologicznymi. Najważniejsze z nich to: poczucie zagubienia pacjenta w systemie, czyli nie zawsze jasna i zrozumiała ścieżka diagnostyczno-terapeutyczna, trudności w dostępnie do wizyt specjalistycznych, niewystarczający dostęp do terapii zgodnych z aktualną wiedzą medyczną. Ostatnie lata to okres wielu gorących debat o zdrowiu. Znamienne, że pomimo podejmowanych dyskusji pacjenci zgłaszają się do nas wciąż z tymi samymi problemami.

Złamania kręgosłupa: jak się je leczy?

Jurij Kseniuk

Gdy mówimy o złamaniach kręgosłupa, na myśl przychodzą najczęściej skoki „na główkę” do wody – plaga każdych wakacji. Jednak ta poważna kontuzja może nas dotknąć podczas prozaicznych czynności, takich jak niefortunny ruch czy potknięcie. Co oznacza złamanie kręgosłupa, kiedy do niego dochodzi, jak się je leczy

Złamaniem kręgosłupa jest naruszenie struktury kostnej lub kostnej i więzadłowej kręgu. Złamania dzielą się na nisko– oraz wysokoenergetyczne.