Porady dnia

Porady dnia

Aktualności Seniora

Aktualności Seniora

Zdrowie Seniora

Zdrowie Seniora

Pasje Seniora

Pasje Seniora

Rak piersi. Podstawowe wiadomości

Rak piersi? Nie daj się zaskoczyć! Wszystko, co powinnaś wiedzieć o tej chorobie. Kiedy ostatnio się badałaś? Czy na co dzień pamiętasz o swoim zdrowiu? Październik to dobry czas, by o nim pomyśleć. To bowiem miesiąc świadomości raka piersi, czyli najczęściej występującego u kobiet nowotworu. Tylko w 2018 r. stwierdzono go u ponad 20 tys. Polek. Co warto wiedzieć o tej chorobie, by nie dać się jej zaskoczyć?

Jakie są objawy raka piersi?

Usunąłeś u dentysty ząb, co później?

Waldemar Stachowicz

Usunięcie zęba u dentysty to czasami konieczność, na którą wpływ może mieć wiele powodów, poczynając od zaawansowanej próchnicy, a kończąc na przygotowaniu pod aparat ortodontyczny. Jak po każdym zabiegu może dojść do bolesnych komplikacji z tzw. suchym zębodołem na czele. Jak ich uniknąć?

Poekstrakcyjna szkoła przetrwania

Zalecenia pozabiegowe po usunięciu zęba w dużej mierze zależą od tego, który ząb został usunięty.

Jak najdłużej zachować młodość

Joanna Sikorska

Lekarze oraz fizjoterapeuci zalecają seniorom aktywność fizyczną. Codzienny ruch pozwala zachować sprawność psychofizyczną, poprawia elastyczność mięśni, chroni przed otyłością oraz pozytywnie wpływa na samopoczucie. Niemniej ważne jest codzienne ćwiczenie mózgu, dzięki któremu można uniknąć kłopotów z pamięcią, a także zachorowania na poważne choroby neurodegeneracyjne takie jak demencja czy Alzheimer.

Zmiany w piersiach to nie zawsze nowotwór!

Krzysztof Kucharski

Wiele kobiet, które zauważyły zmiany w wyglądzie swoich piersi, wyczuły zgrubienia, często z góry zakłada najgorszy scenariusz, myśląc że to nowotwór. Paradoksalnie, część z nich zamiast szybko wybrać się do specjalisty, odkłada tę wizytę – głównie w obawie przed potwierdzeniem przypuszczeń. Niestety jest to wielki błąd. Przede wszystkim dlatego, że im wcześniej wykryjemy nowotwór, tym większa jest szansa jego pełnego wyleczenia, a poza tym pamiętajmy – większość wykrywanych zgrubień czy guzków nie jest zmianą złośliwą.

Jak obuwie wpływa na nasz kręgosłup?

Wiele osób wybierając obuwie kieruje się przede wszystkim modnym wyglądem i później często płaci za to wysoką cenę. Powinniśmy wybierać buty, które nie tylko prezentują się atrakcyjnie, ale przede wszystkim minimalizują ryzyko dolegliwości zdrowotnych. Warto postawić na obuwie zdrowotne, które pozwoli uniknąć nie tylko problemów ze stopami, ale także z kręgosłupem.

Skutki dla kręgosłupa.

Światowy Dzień Wzroku. Wzrok przede wszystkim.

Justyna Krowicka

Krótkowzroczność to epidemia naszych czasów. Wzrok przede wszystkim” - pod takimi hasłem przebiega tegoroczny, przypadający zawsze w drugi czwartek października, Światowy Dzień Wzroku. Inicjatywa ma na celu promowanie wiedzy na temat wad wzroku i znaczenia profilaktyki. - Największym zagrożeniem, które jest związane z naszym stylem życia, jest epidemia krótkowzroczności.

Zaburzenia metabolizmu węglowodanów

Na cukrzycę i inne choroby cywilizacyjne „pracujemy” całe życie. Na szczęście mamy wpływ na niekorzystne zmiany i możemy je powstrzymać - jeśli odpowiednio wcześnie zareagujemy. Jakie badania należy wykonać, aby wykryć problemy z metabolizmem węglowodanów?

Jaki lek?

Na choroby cywilizacyjne nie ma cudownego lekarstwa. Nie istnieje jeden lek czy suplement, który raz zastosowany pozwoli nam o nich zapomnieć na zawsze.

Dzień otwarty w Centrum Psychoterapii

Od dawna masz obniżony nastrój? Nie możesz porozumieć się ze swoim dzieckiem? Nie radzisz sobie ze stresem? Nie musisz być sam ze swoimi problemami! Już 10 października (czwartek) Centrum Medyczne Damiana zaprasza na dzień otwarty „Ponad Problemami”, podczas którego otrzymasz możliwość skorzystania z bezpłatnej pomocy psychologicznej. Konsultacje odbędą się w placówce Centrum Medycznego Damiana przy ul. Nowolipie 18 w Warszawie.

American Heart of Poland

Dane potwierdzają, że KOS-zawał to olbrzymi sukces. Podczas XXIII Międzynarodowego Kongresu Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego jednym z wiodących tematów dyskusji ekspertów była ocena efektów wdrożenia Programu Kompleksowej Opieki dla pacjentów po zawale mięśnia sercowego (KOS-zawał).

Piękny uśmiech podczas ciąży

Romana Markiewicz Piotrowska 2

Ciąża to szczególny okres dla każdej kobiety. Narosło wokół niego wiele mitów i legend, nakazających lub odradzających wykonywania przez przyszłe mamy różnych czynności i aktywności. Jeden z nich mówi, że czasie ciąży należy unikać wizyt u dentysty i zabiegów stomatologicznych.

Powyższe stwierdzenie to oczywiście mit. W tym okresie ciąży nie należy rezygnować z regularnych wizyt u dentysty, niemniej jednak warto zachować ostrożność i szczególnie dbać o uzębienie. -

Choroby serca - jak zmniejszyć ryzyko

29 września przypada Światowy Dzień Serca – to świetna okazja, żeby pomyśleć o własnym zdrowiu i zadbać o jeden z najważniejszych narządów w naszym ciele. Aktywność fizyczna, rzucenie palenia czy badania profilaktyczne to tylko niektóre ze sposobów na zmniejszenie ryzyka wystąpienia chorób układu krążenia. Co jeszcze możesz zrobić, by poprawić stan swojego serca?

  1. Zmień nawyki żywieniowe

Zdrowa dieta to podstawa w profilaktyce chorób serca. Powinno się jeść jak najwięcej produktów pełnoziarnistych takich jak ciemne pieczywo czy makarony.

Szczoteczka do zębów - jaka wybrać?

Monika Stachowicz

Cała prawda o szczoteczce do zębów. Jakie mikroorganizmy na niej żyją? Choć szczoteczka do zębów stojąc w kubku na umywalce wygląda całkiem niewinnie, to tylko pozory. Jak się okazuje średnio zamieszkuje ją ponad 10 mln bakterii – w tym E. coli i Staphylococcus - wynika z badań University of Manchester w Anglii.

Toaleta a szczoteczka

Co zawierają peelingi do ciała?

Naturalne peelingi złuszczają naskórek, dzięki obecności kryształów cukru, drobin kawy i zmielonego ryżu czy makucha dyniowego. Możemy wybrać kompozycje, które zawierają takie składniki jak olej z pestek arbuza i otrąb ryżu, sproszkowany kwiat hibiskusa, zielona herbata, glinka fioletowa czy cynamon.

Jakie składniki peelingujące?

W peelingach możemy znaleźć takie składniki o działaniu peelingującym, jak:

  1. 1. Kryształy cukru.

Czego nie lubią nasze kolana?

Karolina Hertman

Pozycja siedząca, chodzenie, uprawienie sportu – niemal każde działanie „aktywuje” do pracy nasze kolana. Niestety często również nasz styl życia (np. brak ruchu, siedząca pozycja w pracy) nie sprzyja zdrowiu kolan, a to w konsekwencji może prowadzić do pojawienia się bólu lub innych dolegliwości, które skutecznie utrudniają nam wykonywanie nawet najprostszych, codziennych czynności. Jakie czynniki negatywnie wpływają na kondycję kolan?