Kandydoza - skuteczne leczenie dietą i ziołami

Kandydoza to choroba wywoływana przez grzyby z rodzaju Candida. W warunkach fizjologicznych Candida zasiedla błony śluzowe i skórę. W jelitach wraz z bakteriami stanowi fizjologiczną mikroflorę układu pokarmowego. Niestety w przypadku zakłócenia naturalnego środowiska, na przykład w wyniku wyniszczenia naturalnej mikroflory bakteryjnej przy antybiotykoterapii lub niewłaściwej diecie, w jednej chwili Candida może zmienić się groźnego grzyba, który potrafi zaatakować i zakazić cały organizmi i stać się przyczyną niebezpiecznej i niestety najczęściej źle diagnozowanej choroby – kandydozy.

Grzyb Candida może wywoływać grzybicze infekcje skóry, paznokci, pochwy i sromu, błon śluzowych przewodu pokarmowego. Grzyby te mogą wywołać także głęboką kandydozę, w wyniku której dochodzi do zakażenia układów wewnętrznych, w tym zakażenia otrzewnej, układów wewnętrznych, infekcji oka, zapalenia płuc, zapaleń osierdzia, wsierdzia, i mięśnia sercowego czy pęcherzyka żółciowego.

Rozpoznanie a następnie leczenie kandydozy sprawia wiele trudności. Dodatkową trudnością w leczeniu kandydozy, jest fakt, iż zarodniki Candidy, potrafią krążyć w organizmie człowieka nawet przez okres 2-3 lat i czekać na odpowiedni moment, by znowu zaatakować. Leczenie kandydozy powinno więc odbywać się wielowymiarowo.

Tradycyjną farmakoterapię warto wesprzeć dobrze zbilansowaną dietą oraz poprawić pracę układu immunologicznego. Bardzo ważne jest stosowanie przy kuracji antygrzybiczej odpowiednio dobranych probiotyków. Udowodniono, że szczepy bakterii Lactobacillus helveticus wykazują właściwości hamujące namnażanie gdzybów z rodzaju Candida oraz ich przyleganie  do nabłonka jelitowego, zmniejszają również wydzielanie śluzu przez komórki Candida, co czyni je mniej oporne. Bakterie probiotyczne wywierają również korzystny wpływ na układ odpornościowy, wspierając mechanizmy obronne.

Przy leczeniu grzybicy warto jest wspomagać się ziołami i naturalnymi produktami, które są efektywne w zwalczaniu grzybów Candida, przy jednoczesnej eliminacji skutków ubocznych. Najbardziej znane protokoły ziołowe to:

 • ü Protokół Janusa
 • ü Protokół Buhnera
 • ü Protokół Christine Weil
 • ü Protokół Dr. Eric Bakker
 • ü Protokół o. A. Cz. Klimuszki

Kluczem do wyleczenia kandydozy jest więc działanie na wielu poziomach, za pomocą dostępnych zarówno medycynie klasycznej, jak i alternatywnej, kuracjom. Optymalne i holistyczne leczenie grzybicy powinno przebiegać, z zachowaniem poniższych wytycznych:

 • Należy unikać niezasadnego stosowania antybiotyków i innych leków sprzyjających dysbiozie.
 • Stosować odpowiednią dietę przeciwgrzybiczą.
 • Stosować odpiwiednio dobrane probiotyki.
 • Regenerować i uszczelniać barierę jelitową.
 • Poprawić funkcje układu immunologicznego np.: stosując preparaty na bazie czosnku, suplementując dietę witaminami: C, D, E, zażywając ekstrakt z jeżówki wąskolistnej, przyjmując kompozycję witamin i minerałów.
 • Stosować preparaty roślinne, o działaniu przeciwpasożytniczym i przeciwgrzybicznym np.: vilkacora/koci pazur, kwas kaprylowy, gorzknik kanadyjski, ekstrakt z pestek grejpfruta, olejek z oregano, Chaparro amargosa i Chilopsis (desert willow) i inne cenne w walce z grzybicą są protokoły ziołowe.

Materiały prasowe sklepu Candidaherbs.pl