O czym jest ta książka dla seniorów?
PRL od kuchni to nie zbiór przepisów kulinarnych ani nudna monografia historyczna. To fascynująca opowieść o codziennym życiu w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej widziana przez pryzmat talerza, zawartości lodówki garmażeryjnej i konwersacji przy stole. Autorzy - Sławomir Koper, pisarz historyczny, oraz Mariusz Mucha, dziennikarz i pasjonat gotowania - stworzyli dzieło, które przemawia do pokoleń, które przeżyły te czasy, ale również fascynuje młodszych czytelników ciekawych przeszłości.
Książka jest podzielona tematycznie, co sprawia, że łatwo można skoczyć do rozdziału, który najbardziej nas interesuje. Czy chcesz wiedzieć, gdzie zrodził się pierwszy bar mleczny? Jak wyglądało żywienie robotnika Nowej Huty? Co sprawia, że gdański klub Maxim wciąż żyje w opowieściach? Odpowiedzi czekają na kartkach tego wydawnictwa.
Dlaczego to idealna lektura dla seniorów?
Dla osób, które pamiętają czasy PRL-u, ta książka dla seniorów jest czystą radością. Każdy rozdział to okazja do stwierdzenia: Oj, pamiętam to! lub Ale się śmiałem/śmiałam! Ton autorów - lekki, rozbawiony, czasem z drażliwością - sprawia, że czytanie staje się nie tylko wędrówką do przeszłości, ale również świetną zabawą.
Najciekawsze tematy w PRL od kuchni:
- Bary mleczne - ich upadek i wznowienie na fali nostalgii
- Bufety i bufetowe - gdzie się ukrywały najlepsze kiełbasy
- Garmażerki - lodówki pełne przysmaczków na każdą okazję
- Żywienie w pociągach WARS-u i początki polskiego fast food'u
- Mrożonki Hortex i pierwsze egzotyczne potrawy w Polsce
Co warto wiedzieć przed przeczytaniem?
Książka liczy około 400 stron i dostępna jest zarówno w wersji tradycyjnej, jak i e-booku. Wydanie jest pięknie oprawne - twarda oprawa i kolorowe fragmenty sprawiają, że to także przyjemny na oko prezent. Recenzje czytających są pełne pochwał, szczególnie dla dokładności faktów i zaangażowania autorów.
Warto wiedzieć, że książka nada się zarówno dla seniorów, którzy chcą cofnąć się w czasie wspomnieniami, jak i dla młodszych czytelników, którzy pragną zrozumieć, o czym rozmawiają starzy przy rodzinnym stole. To świetny pomysł na prezent dla babci czy dziadka, ale również dla każdego, kto ceni dobrze napisaną popularnonaukową literaturę przełamującą stereotypy o PRL-u.
PRL od kuchni to książka dla seniorów, która zasługuje na miano obowiązkowej lektury. Łączy historię z humorem, nostalgia z refleksją, a wszystko to podane w przystępny, wciągający sposób. Czy pamiętasz smak bigosu z dworcowego bufetu? Czy wiesz, jak wyglądało żywienie Twojej rodziny w latach 70.? Ta recenzja zachęca każdego - niezależnie od wieku - do sięgnięcia po tę książkę i odkrycia na nowo świata, w którym kuchnia była oknem na całą epokę. Garkuchnia PRL-u otwiera drzwi - warto ją odwiedzić!
