header short                       porady1
Porady dnia
aktualnosci2
Aktualności
zdrowie2
Zdrowie Seniora
 pasje1
Pasje Seniora

O Centrum Kultury Jidysz

Teatr Zydowski Duza scena fot.A .Wencel

Dla dzieci, seniorów i studentów - rusza nowy sezon działalności Centrum Kultury Jidysz w Warszawie

Jak co roku jesienią Centrum Kultury Jidysz rozpoczyna nowy sezon, który przynosi bogatą ofertę zajęć i warsztatów przybliżających kulturę i język jidysz. Zajęcia z języka jidysz 

i hebrajskiego, cykl spotkań z literaturą jidysz, warsztaty piosenki i kulinarne, Uniwersytet Trzeciego Wieku oraz Żydowski Uniwersytet Otwarty – te i więcej zajęć na co dzień oferuje CKJ przy ul. Andersa 15 w Warszawie.

 

Żydowski Uniwersytet Otwarty Rok akademicki 2018/2019

 

Żydowski Uniwersytet Otwarty to interdyscyplinarne zajęcia z kultury żydowskiej,

obejmujące wykłady i warsztaty skierowane do wszystkich, którzy zainteresowani są historią
i kulturą żydowską i chcieliby pogłębić swoją wiedzę w zakresie filozofii, teatru, literatury czy sztuk wizualnych. Zajęcia prowadzone są przez wybitnych specjalistów z całej Polski i zza granicy, a grono współpracujących z uniwersytetem wykładowców jest regularnie poszerzane. Wśród nich znaleźli się już m.in: dr hab. Adam Lipszyc (PAN), prof. Jacek Leociak (PAN), dr hab. Roma Sendyka (UJ), dr hab. Agata Bielik (Uniwersytet w Nottingham), prof. Paweł Śpiewak (UW), dr Elżbieta Janicka (PAN), dr Natalia Krynicka (Sorbona), prof. Hanna Zaremska (PAN), prof. dr hab. Wojciech Burszta (Uniwersytet SWPS). Na zajęcia składa się kilka bloków tematycznych prowadzonych przez różnych wykładowców i skupionych wokół tematu przewodniego, który zmieniany jest co semestr. Program obejmuje 70 godzin akademickich zajęć uzupełnionych o spotkania z ważnymi postaciami, dyskusje, pokazy filmów oraz wizyty w instytucjach kultury i spacery tematyczne. Tematem przewodnim semestru zimowego 2018/2019 jest etnografia żydowska - zbliżenia i punkty przecięcia antropologii i studiów żydowskich. Studenci przyglądać się będą zarówno folklorowi żydowskiemu w badaniach muzyki, wierzeń czy historii ludowych, jak i obrazowi życia żydowskiego w tradycyjnych kulturach sąsiednich oraz w kulturze współczesnej. Poznają biografie badaczek i badaczy zajmujących się kulturą żydowską, a także tradycje żydowskiej etnografii i jej wielorakie związki z etnografią polską. Wśród wykładowców znajdą się m.in.: Alina Cała, Joanna Ostrowska, Olga Linkiewicz, Ewa Klekot, Bella Szwarcman-Czarnota

a wykład inauguracyjny wygłosi profesor Joanna Tokarska-Bakir. Zgłoszenia przyjmowane są do 28 września 2018 lub do wyczerpania limitu wolnych miejsc.

Uniwersytet Trzeciego Wieku

Uniwersytet Trzeciego Wieku to szczególna uczelnia, stworzona przez Fundację Shalom a dziś działająca w ramach Teatru Żydowskiego Centrum Kultury Jidysz. UTW prowadzony jest
w duchu tolerancji i wzajemnego poszanowania. Już od dziesięciu lat jest miejscem nauki
i spotkań ponad 100 słuchaczy od 55 roku życia wzwyż. Stawia na wszechstronną edukację seniorów, ich rozwój duchowy i intelektualny, aktywizację umysłową i ruchową. Jego ideą jest poprawa jakości życia starszych mieszkańców Warszawy i okolic. UTW prowadzi różne formy kształcenia osób starszych, bez względu na ich dotychczasowe wykształcenie oraz pochodzenie etniczne. Specyfiką UTW jest ukierunkowanie na zajęcia o tematyce żydowskiej (dotyczące historii, kultury, tradycji i obyczajowości). 

Ponadto oferowane są kursy komputerowe, zajęcia ruchowe, warsztaty teatralne, wycinanki żydowskiej, malarstwa, pantomimy, teatr lalkowy, warsztaty genealogiczne. Można też tutaj uczyć się języków: hebrajskiego, jidysz oraz angielskiego. Program zajęć został tak skonstruowany, aby każdy z uczestników miał możliwość wyboru najciekawszych dla siebie przedmiotów, a tym samym mógł pogłębiać swoją wiedzę, rozwijać hobby oraz talenty artystyczne, a przede wszystkim wykorzystać swój potencjał. Wszystkie spotkania prowadzone są przez wyspecjalizowaną kadrę nauczycielską, którą tworzą wybitne, naukowe autorytety. 

Lektoraty jidysz i hebrajskiego

Kursy języka jidysz prowadzone są na czterech poziomach zaawansowania. Co roku można zapisać się do grupy początkującej lub kontynuować naukę na wyższym poziomie. Studenci pracują na materiałach przygotowanych przez lektorów. To nie jedyna forma nauki jidysz. Dla wszystkich tych, którzy nie mogą uczestniczyć w zajęciach stacjonarnych, jest możliwość nauki języka online – poprzez interaktywną platformę Google Hangouts. W Cenrum Kultury Jidysz można też uczyć się języka hebrajskiego. Zajęcia prowadzi Regina Gromacka, która jest wieloletnią lektorką języka hebrajskiego w Instytucie Historycznym UW, oraz doświadczoną i cenioną przez studentów nauczycielką. Zajęcia prowadzone są na trzech poziomach zaawansowania.

                                                                                       

 

Warsztaty w CKJ

 

Poza zajęciami Żydowskiego Uniwersytetu Otwartego oraz Uniwersytetu Trzeciego Wieku, CKJ oferuje wiele rodzajów warsztatów dla wszystkich grup wiekowych.

Warsztaty kulinarne

W ramach warsztatów kulinarnych, w najbliższy piątek o godz. 17.30 na wspólne gotowanie zaprosi Machał Lachur, szef kuchni Organic Corner. Warsztaty wegetariańskiej kuchni żydowskiej pokażą tradycyjne potrawy w zaskakujących odsłonach. Przy tym można będzie się dowiedzieć, jak gotować smacznie i zdrowo.  W menu: wytrawna chała z rozmarynem i solą morską oraz hummus rozmarynowy. Warsztaty są wydarzeniem towarzyszącym TISZ Festiwalowi Żydowskiego Jedzenia / TISH Jewish Food Festival. W dniach 26-30 września w Warszawie odbędzie się I edycja TISZ, Festiwalu Żydowskiego Jedzenia. W trakcie wydarzenia organizowanego przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zaplanowano m.in. spacery, warsztaty, debaty, kolacje. A wszystko po to, by się spotykać, rozmawiać i wspólnie próbować żydowskiej kuchni, która nie przestaje fascynować.

Warsztaty piosenki jidysz

Warsztaty piosenki jidysz odbywają się pod okiem Teresy Wrońskiej  - kierowniczki muzycznej Teatru Żydowskiego - raz w miesiącu. Zapraszamy serdecznie zarówno tych, którzy pragną poćwiczyć jidysz, jak i tych, którzy go nie znają, ale zachwyca ich melodia tego języka.

Warsztaty dla dzieci z trenerkami dawnej Fundacji MaMa

W niedziele w CJK spotykają się dzieci w wieku lat 3-8, które pod okiem trenerek z dawnej Fundacji MaMa (Anny Pietruszki-Dróżdż i Patrycji Dołowy), zapoznają się z zagadnieniem wielokulturowości. W poprzednich latach rozmawiały na temat żydowskich legend oraz świąt, tworzyły wspólną wystawę prac plastycznych czy poznawały różne alfabety. Przybliżamy również dzieciom utwory pisane po polsku i w jidysz w formie warsztatów teatralnych prowadzonych przez artystów i aktorów.

Centrum Kultury Jidysz – informacje i zapisy

 1. ul. Andersa 15 Warszawa, Czynne od poniedziałku do piątku 9.00-17.00 lub do zakończenia ostatnich zajęć oraz w  wybrane niedziele

Zapisy i kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 22 409 91 00

O Centrum Kultury Jidysz

Centrum Kultury Jidysz powstało z inicjatywy Gołdy Tencer i działa dziś w ramach Teatru Żydowskiego - Centrum Kultury Jidysz.  To inicjatywa, której działania skupiają się przede wszystkim na kulturze i języku Żydów aszkenazyjskich. Chcemy o nich mówić i uczyć w sposób ciekawy, współczesny – po to, by ta ogromna i bogata spuścizna miała szansę lepiej zaistnieć we współczesnej kulturze polskiej. Pragniemy pokazać, że kultura jidysz to coś więcej niż nostalgiczne obrazki sztetl – to żywe dziedzictwo, które trzeba podjąć, z którym trzeba się zmierzyć w różnych projektach społecznych i artystycznych oraz inicjatywach naukowych. Czas, by polscy twórcy podjęli z dziedzictwem jidysz prawdziwy dialog. Wiele mówi się i pisze o pustce i stracie. My chcemy tę pustkę wypełnić treścią. Pokazać, ile (nie)obecne ma do zaoferowania teraźniejszości. To nasze największe wyzwanie CKJ. 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Zdrowie Seniora

 • Woda z szałwii i aloesu

  Woda z liści szałwii lekarskiej czy aloesu zwyczajnego jest alternatywą dla tradycyjnych toników do twarzy, które mogą zawierać sztuczne składniki i zatykać pory. Nasza cera po ich użyciu jest oczyszczona, odświeżona i nawilżona. Poza tym szałwia i aloes łagodzą podrażnienia i stany zapalne, a także zwalczają bakterie i wolne rodniki.

  Szałwia lekarska.

  Jej nazwa pochodzi od łacińskiego słowa salvere, czyli leczyć.

  Więcej…  
 • Zespół przewlekłego zmęczenia

  Joanna PietronIdziesz wcześnie spać, przesypiasz 7-8 godzin, a mimo to rano wstajesz zmęczony, niewyspany i rozdrażniony? W ciągu dnia nie masz energii, złe samopoczucie utrudnia ci normalne funkcjonowanie, a bezsilność i frustracja narastają… Znasz to? Nie ignoruj problemu – to może być zespół chronicznego zmęczenia. Co to jest i skąd się bierze – na te pytania odpowiada lek. med. Joanna Pietroń, internista z Centrum Medycznego Damiana.

  Więcej…  
 • Cukrzyca - Uwaga na serce

  Krzysztof StrojekDlaczego osoby z cukrzycą typu 2 częściej chorują na serce? Jak diabetyk może chronić się przed zawałem serca, udarem mózgu i niewydolnością serca? Co nowego w badaniach i wytycznych naukowych? Odpowiada prof. Krzysztof Strojek, Kierownik Oddziału Chorób Wewnętrznych
  i Diabetologii w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu, Konsultant Krajowy w dziedzinie Diabetologii.

  Nie tylko poziom insuliny

  Więcej…  
 • Bezpłatne badania anty-HCV

  W Polsce na przewlekłe choroby wątroby choruje ponad 400-500 tys. osób. Z czego jedną z najczęściej występujących jest alkoholowa choroba wątroby. Drugą co do częstości przyczyną przewlekłych chorób wątroby jest zakażenie wirusem HCV (hepatitis C virus) i wirusem HBV (hepatitis B virus). Samo zakażenie wirusem WZW typu C może dotyczyć w Polsce ponad 200 tys. osób. Każdego roku z powodu chorób wątroby umiera ok. 6-7 tys. osób, a śmiertelność w Polsce jest ponad dwukrotnie wyższa wśród mężczyzn niż wśród kobiet.

  Więcej…  
 • Aparat ortodontyczny po 40+

  Magdalena Szela SlowikCoraz więcej osób po 40 roku życia decyduje się na spełnienie swojego marzenia o pięknym uśmiechu. 30 lat temu założenie aparatu ortodontycznego nie było takie proste. Nawet jeśli braliśmy pod uwagę tego rodzaju leczenie, często nie mogliśmy sobie na nie pozwolić z uwagi na brak środków finansowych, czy dostępu do odpowiednich specjalistów.

  Więcej…  
 • Krzywe zęby - co robić

  Nierówne zęby to coś więcej niż tylko kwestia estetyki. Ma to wpływ na wiele innych aspektów m.in. zdrowotnych, z których możesz nie zdawać sobie sprawy! Stomatolog przypomina, dlaczego prosty zgryz jest tak istotny.

  Łatwiejsza higiena zębów

  Dokładna higiena jamy ustnej u osób z nieprawidłowym zgryzem to wyzwanie. Wady takie jak np. stłoczenia zębów powodują, że trudniej dotrzeć szczoteczką, a nawet nicią do zakamarków, usunąć resztki jedzenia i gromadzącą się na zębach płytkę nazębną.

  Więcej…  

Aktualności seniora

Test Amslera

Test Amslera- służy do samodzielnego zdiagnozowania zwyrodnienia plamki żółtej. W celu przystąpienia do testu należy na gładkiej kartce papieru narysować kwadrat o bokach 10 cm i podzielić go na małe kwadraciki o bokach 5 milimetrów, a następnie narysować dużą, czarną kropkę w środku kwadratu.

Więcej…

Reumatoidalne zapalenie stawów

Reumatoidalne zapalenie stawów- jest to przewlekła choroba stawów powodująca ból oraz zaburzenie ich funkcji. Przebiega ona z okresami zaostrzeń i remisji, finalnie może prowadzić do niepełnosprawności.

Więcej…

Choroba zwyrodnieniowa stawów

Choroba zwyrodnieniowa stawów- występuje z reguły po 40 roku życia. W jej wyniku dochodzi do niszczenia chrząstki stawowej i przebudowy tkanki kostnej. Obejmuje od jednego do kilku stawów.

Więcej…

Pasje Seniora

CZATeria

seniorzy gotowe fb

Wyszukiwanie