Kino Przytulne FILMY Z RICHARDEM GERE

Richard Gere

Kino Przytulne zaprasza w dniach 26 maja - 6 czerwca 2017 na przegląd filmów z amerykańskim aktorem Richardem Gere.

Program przeglądu:

26, 29 V    DNI NIEBIOS  (1978; REŻ. TERRENCE MALICK)

27, 30 V    AMERYKAŃSKI ŻIGOLAK  (1980; REŻ. PAUL SCHRADER)

28, 31 V    SOMMERSBY   (1993; REŻ. JON AMIEL)

2, 5 VI     PRZEPOWIEDNIA  (2002; REŻ. MARK PELLINGTON)

4, 6 VI     MÓJ PRZYJACIEL HACHIKO   (2009; REŻ. LASSE HALLSTROM)

RICHARD GERE (właśc. Richard Tiffany Gere) urodził się w Filadelfii w irlandzkiej rodzinie metodystów 31 sierpnia 1949 roku, jako drugie z pięciorga dzieci farmera i agenta ubezpieczeniowego Homera Gere i Doris Anny Tiffany Gere. Aktorstwem zainteresował się podczas studiów filozoficznych na Uniwersytecie Stanowym w Massachusetts. Po występach w teatrach Provincetown Playhouse i Seattle Repertory Theater, w 1973 roku przyszedł punkt zwrotny w jego karierze aktorskiej. Było nim wcielenie się w postać Danny'ego Zuko w broadwayowskim musicalu "Grease". Po udanym debiucie w filmie „Szukając idealnego kochanka” (1977), w 1978 roku stworzył znakomitą kreację w dramacie obyczajowym "Dni niebios".

Dzięki prowokacyjnym rolom w „Amerykańskim żigolaku” (1980), „Oficerze i

dżentelmenie”(1982) i „Do utraty tchu” (1983) został okrzyknięty symbolem seksu lat 80. Ma na swoim koncie wiele kasowych filmów, współpracuje także z wybitnymi reżyserami – m.in. z Francisem Fordem Coppolą („Cotton Club”, 1984), Sidneyem Lumetem („Żądza władzy”, 1986), Akirą Kurosawą („Sierpniowa rapsodia”, 1991), Robertem Altmanem („Doktor T. i kobiety”, 2000). Równolegle z filmem kontynuuje z powodzeniem karierę w teatrach na Broadwayu. Prywatnie jest zaangażowanym obrońcą praw człowieka, podjął wiele działań, których celem było i jest zwrócenie uwagi opinii publicznej na tragedię okupowanego przez Chiny Tybetu. W 1991 roku założył The Gere Foundation, która zajmuje się pomocą humanitarną, ze szczególnym uwzględnieniem kwestii tybetańskiej.

DNI NIEBIOS (USA; 1978; 95 minut; od 12 lat) – nastrojowa historia miłosna, rozgrywająca się na początku XX wieku. Bill, jego siostra Linda i jego narzeczona Abby w poszukiwaniu pracy udają się do Teksasu, gdzie zatrudniają się przy żniwach u młodego, majętnego farmera. Cała trójka podaje się za rodzeństwo. Z czasem ich pracodawca zakochuje się w Abby.

Billy przypadkiem dowiaduje się, że farmer cierpi na śmiertelną chorobę i niebawem umrze. Namawia więc swoją narzeczoną, by poślubiła go dla pieniędzy. Okazuje się jednak, że małżeństwo posiada siłę uzdrawiania, a farmer więcej uroku, niż Bill przewidywał. REŻYSERIA: Terrence Malick.

WYKONAWCY: Richard Gere, Brooke Adams, Sam Shepard, Linda Manz. (26 V godz.15.00 i 29 V godz.18.30)

AMERYKAŃSKI ŻIGOLAK (USA; 1980; 115 minut; od 18 lat) – prowokacyjny dramat obyczajowy. Julian Kaye jest przystojnym, młodym mężczyzną, który za pieniądze dotrzymuje towarzystwa samotnym, znudzonym i spragnionym wrażeń bogatym i wpływowym kobietom w Los Angeles. Nieoczekiwanie zachowuje się bardzo nieprofesjonalnie, bowiem zakochuje się w jednej ze swoich nowych klientek. REŻYSERIA: Paul Schrader. WYKONAWCY: Richard Gere, Lauren Hutton, Hector Elizondo, Nina van Pallandt, Bill Duke. (27 V godz.15.00 i 30 V godz.18.30)

SOMMERSBY (USA-Francja; 1993; 110 minut; od 12 lat) – melodramat. Jest rok 1867, koniec wojny secesyjnej. Po siedmiu latach nieobecności do domu powraca Jack Sommersby. Jego pojawienie się jest dla wszystkich dużym zaskoczeniem, ponieważ od lat był uznawany za zmarłego. Jego żona Laurel oraz wszyscy sąsiedzi niemal natychmiast zauważają ogromną zmianę w zachowaniu mężczyzny. Wcześniej Sommersby był powszechnie znany z porywczości i brutalności, a teraz jest uosobieniem spokoju, delikatności i wrażliwości. Laurel przyjmuje go z dużą rezerwą, jednak z każdym dniem odmieniony Jack zaczyna ją coraz bardziej fascynować.

REŻYSERIA: John Amiel. WYKONAWCY: Richard Gere, Jodie Foster, Bill Pullman, Lanny Flaherty. (28 V godz.18.00 i 31 V godz.15.45)

PRZEPOWIEDNIA (USA; 2002; 110 minut; od 12 lat) – opowiedziana w filmie tajemnicza historia wydarzyła się naprawdę w małym miasteczku Point Pleasant w Zachodniej Wirginii. Miejscowa policjantka Connie Mills pomaga w kłopotach dziennikarzowi Johnowi Kleinowi. Mężczyzna nie wie, w jaki sposób dotarł tu z Waszyngtonu, jadąc samochodem 400 mil w 1,5 godziny. Od niedawna mieszkańcy doświadczają dziwnych wypadków i przywidzeń, więc John postanawia zostać dłużej i opisać te niezwykle zdarzenia. Wkrótce okazuje się, że jego obecność nie była tu przypadkowa. REŻYSERIA: Mark Pellington. WYKONAWCY: Richard Gere, Laura Linney, Will Patton, Alan Bates, Debra Messing, David Eigenberg. (2 VI

godz.15.15 i 5 VI godz.18.30)

MÓJ PRZYJACIEL HACHIKO (USA; 2009; 95 minut; od 12 lat) – inspirowana autentyczną historią, wzruszająca opowieść o przyjaźni, wierności, lojalności i tęsknocie. Profesor Parker Wilson poszukuje domu dla bezdomnego psa. Wkrótce między nim a zwierzęciem rodzi się niezwykła więź. REŻYSERIA: Lasse Halstrom. WYKONAWCY: Richard Gere, Joan Allen, Cary-Hiroyuki Tagawa, Sarah Roemer, Jason Alexander, Erick Avari. (4 VI godz.18.00 i 6 VI godz.17.00)

Wstęp - 10 złotych.