Nadciśnienie tętnicze - leczenie

Karina Strachowska Lange

Nadciśnienie tętnicze to podstępna choroba, która dotyka już ponad 11 milionów Polaków! Niestety leczy się tylko 1/3 z nich. Nadciśnienie długo nie boli, nie daje objawów, ale powolnie doprowadza do powikłań w organizmie. A te są poważne: dotyczą mózgu, serca, nerek. Co jeszcze warto wiedzieć o nadciśnieniu?

  1. 1. Nadciśnienie może dotknąć każdego

Jeszcze niedawno uważano, że nadciśnienie to domena osób starszych, schorowanych.

- Dziś nie ma grupy bez ryzyka nadciśnienia, a przekonanie, że jest to choroba osób starszych to nieprawda – tłumaczy lek. Karina Strachowska-Lange, hipertensjolog z Grupy LUX MED.

Przypomnijmy: - W teorii za prawidłowe uznaje się ciśnienie równe lub niższe niż 139/89 mmHg, wyróżniając w tym zakresie ciśnienie tętnicze optymalne poniżej 120/80mmHg, prawidłowe do 129/84mmHg i prawidłowe wysokie do 139/89mmHg.

  1. 2. Nawet 12-latki mogą mieć udary spowodowane nadciśnieniem

Niestety, potwierdzeniem tezy, że nadciśnienie może dotknąć każdego, są przypadki udarów u dzieci, jako powikłania po długotrwałym nadciśnieniu. Już 12-,13-latki miewają takie powikłania nierozpoznanego nadciśnienia tętniczego. - To alarmująca tendencja związana z rosnącą epidemią otyłości wśród dzieci. Nadciśnienie to nie tylko problem dorosłych – zauważa hipertensjolog. Co możemy zrobić jako rodzice? Dbać o dietę i odpowiednią ilość wysiłku fizycznego. A przede wszystkim – świecić przykładem. Samemu się ruszać i zdrowo się odżywiać, gdyż dzieci uczą się przez naśladowanie i chętnie przejmują nawyki i styl życia dorosłych.

  1. 3. Styl życia ma ogromne znaczenie

- Przyczyny nadciśnienia są wielorakie, obejmują zarówno czynniki genetyczne, jak i środowiskowe. Czynniki niemodyfikowalne to wiek, płeć i genetyka – nie mamy na nie wpływu. Ale są też czynniki modyfikowalne, które można zminimalizować poprzez zmianę nawyków. – To pasywny styl życia, dieta wysokosodowa, pełna przetworzonej żywności, brak aktywności fizycznej, zanieczyszczenie powietrza, hałas i urbanizacja – wymienia ekspertka i dodaje: - Nawet higiena jamy ustnej i dobry sen mają znaczenie w profilaktyce nadciśnienia.

  1. 4. Nadciśnienie często przebiega bezobjawowo

- Nadciśnienie często nazywam podkradaczem zdrowia, ponieważ długo nie daje żadnych objawów, ale powolnie prowadzi do powikłań. Dlatego ważne jest regularne mierzenie ciśnienia przynajmniej raz w roku, nawet jeśli czujemy się zdrowi. U osób z wykrytym nadciśnieniem mogą pojawić się nieswoiste objawy, takie jak bóle i zawroty głowy, kłopoty ze snem, dekoncentracja czy zaburzenia libido. Wczesne wykrycie nadciśnienia może zapobiec poważnym powikłaniom, takim jak udar mózgu, zawał serca czy niewydolność nerek.

  1. 5. Postawa pacjenta jest kluczowa dla skutecznego leczenia

- Mamy bardzo skuteczne leki, ale równie ważna jest współpraca pacjenta i modyfikacja stylu życia - podkreśla lek. Strachowska-Lange. Oprócz regularnego przyjmowania leków, kluczowe jest zdrowe odżywianie, regularna aktywność fizyczna i rezygnacja z używek. Tylko w ten sposób możemy skutecznie kontrolować nadciśnienie i uniknąć poważnych powikłań.

Nadciśnienie tętnicze to poważna choroba, która może długo pozostawać niezauważona. Dzięki regularnym badaniom i zdrowemu stylowi życia możemy skutecznie przeciwdziałać jej negatywnym skutkom. Jak podkreśla lek. Karina Strachowska-Lange: - Najważniejsze to mieć świadomość, że my sami mamy wpływ na nasze zdrowie.