Okulary progresywne – jak działają i kto powinien ich używać?

Maciej Ciebiera

Wraz z upływem lat, komfortowe widzenie obiektów znajdujących się w różnych odległościach dla wielu osób stanowi spore wyzwanie. Posiadanie dwóch par okularów – do bliży i do dali – jest jednak uciążliwe zarówno dla samego użytkownika, jak i dla jego portfela. Optymalnym rozwiązaniem może być więc wybór soczewek progresywnych, oferujących wygodę i wszechstronność. Jak dokładnie działają takie soczewki i czy każdy może ich używać?

Okulary progresywne – jak działają?

Okulary progresywne, posiadają specjalnie zaprojektowane soczewki, które umożliwiają korekcję wzroku na różne odległości w jednej parze. Działają poprzez płynną zmianę mocy optycznej, co zapewnia komfortowe widzenie na bliskie, pośrednie i dalekie odległości.

Z perspektywy technicznej, soczewki progresywne oferują użytkownikom wyjątkowe doświadczenia wizualne, zapewniając najlepsze odwzorowanie obrazu oraz szerokie, naturalne pola widzenia w każdym kierunku i na każdą odległość. Innowacyjne technologie gwarantują niezrównaną głębię ostrości, nawet przy różnicy korekcji między prawym a lewym okiem, oraz redukcję zniekształceń w peryferyjnych obszarach. To sprawia, że soczewki progresywne są idealnym rozwiązaniem dla osób ceniących sobie klarowność widzenia i swobodę w codziennym życiu, zapewniając wygodę noszenia i łatwą adaptację – komentuje Maciej Ciebiera, optometrysta, ekspert Hoya Lens Poland.

Sam mechanizm działania okularów progresywnych opiera się na zasadzie stopniowej zmiany mocy soczewki. Jej górna część koryguje widzenie na dalekie odległości, środkowa część na odległości pośrednie, a dolna na bliskie. Dzięki temu użytkownik może swobodnie patrzeć na różne kierunki i dystanse, bez konieczności zmiany okularów.

Kto powinien nosić okulary progresywne?

Okulary progresywne stanowią doskonałe rozwiązanie dla osób, które doświadczają trudności z widzeniem zarówno na bliskie, jak i dalekie odległości. Zazwyczaj na taki stan wzroku wpływ może mieć proces starzenia się soczewki oka. Im starsi jesteśmy, tym nasze oczy potrzebują coraz więcej wsparcia.

Często, gdy zbliżamy się do wieku od 40 do 55 lat, zaczynamy dostrzegać zmiany w naszym widzeniu, które mogą stanowić wyzwanie. Trudności z czytaniem tekstów z bliska, rozmazane menu w restauracji czy niewyraźne SMS-y – to tylko niektóre z objawów. Prezbiopia, czyli starczowzroczność, dotyka wszystkich osób i jest wynikiem naturalnego procesu starzenia się soczewki oka, którego niestety nie zatrzymamy, ale możemy skorygować.

Okulary progresywne świetnie sprawdzają się dla osób dojrzałych, aktywnych zawodowo. Pracownicy, którzy spędzają wiele czasu w biurze, uczestniczą w spotkaniach biznesowych lub prezentacjach, potrzebują wyraźnego widzenia zarówno na bliskie, jak i dalekie odległości. Dla nich soczewki progresywne są niezastąpionym narzędziem, umożliwiającym płynne przejście między różnymi zakresami widzenia, bez konieczności noszenia dwóch par okularów.

Dodatkowo, soczewki progresywne są także idealną opcją dla osób, które prowadzą aktywny tryb życia i często wyjeżdżają. Bez względu na to, czy są w podróży służbowej, czy prywatnej, potrzebują wygodnego i ostrego widzenia w każdej sytuacji. Dzięki okularom progresywnym mogą komfortowo korzystać z różnych środków transportu, czytać mapy, wyraźnie dostrzegać oznaczenia na lotniskach czy na stacjach kolejowych.

Jak przyzwyczaić się do okularów progresywnych?

Profesjonalne dopasowanie soczewek do indywidualnych potrzeb danej osoby jest kluczowe dla osiągnięcia optymalnego komfortu widzenia. Adaptacja do okularów progresywnych wymaga nauczenia się korzystania z takich soczewek, lecz wprowadzając odpowiednie kroki można ten proces ułatwić.

Podczas pierwszych dni użytkowania okularów progresywnych, istotne jest nauczenie się korzystania z różnych stref soczewki w zależności od odległości obserwowanego obiektu. Kiedy patrzymy w dal, głowę należy trzymać prosto. Natomiast jeśli skupiamy się na bliskich przedmiotach, opuśćmy nieco wzrok. W przypadku pracy np. z komputerem konieczne jest także patrzenie przez centralną część strefy progresji, aby uniknąć zniekształceń obrazu, które mogą wystąpić na peryferiach soczewki. Warto zwrócić uwagę na odpowiednie ruchy głową, aby skorygować aberracje i utrzymać ostrość widzenia. Szczególne sytuacje, takie jak schodzenie po schodach czy prowadzenie samochodu, wymagają specyficznych technik. Pochylenie ciała podczas schodzenia oraz trzymanie głowy w naturalnej pozycji podczas jazdy autem są kluczowe dla zachowania ostrości obrazu i bezpieczeństwa.

Samo przyzwyczajenie się do okularów progresywnych może trwać od kilku godzin do kilku dni, a ich regularne noszenie przez cały dzień przyspieszy ten proces.

Dobór odpowiednich soczewek progresywnych

Dopasowanie odpowiednich okularów progresywnych to kluczowy krok w dbaniu o wzrok. Aby dokonać właściwego wyboru, niezbędna jest konsultacja z okulistą, optometrystą lub ortoptystą. Podczas wizyty, specjalista dokładnie zmierzy refrakcję oka i zarekomenduje soczewki oraz oprawki, gwarantujące wygodę i funkcjonalność użytkowania.

Podczas konsultacji warto również uwzględnić swój styl życia. Osoby aktywne, które często podróżują lub pracują na zewnątrz, mogą potrzebować soczewek zoptymalizowanych do widzenia na odległość. Z kolei dla osób spędzających dużo czasu przed komputerem, lepsze mogą okazać się soczewki bardziej dostosowane do patrzenia na odległości bliskie i pośrednie, zapewniające wygodne czytanie z bliska i korzystanie z monitora.

Wybór salonu optycznego również ma znaczenie. Ważne jest, żeby korzystać z usług zaufanych specjalistów, którzy znają historię naszej korekcji i mogą zaproponować najlepsze rozwiązania. Wszystko po to, aby dopasować produkt zapewniający najlepszą ostrość widzenia na każdą odległość.