Medyczna marihuana. Leczenia przewlekłego bólu i zaburzeń snu.

Grzegorz Kielbowicz

Mniej bólu i lepsza jakość życia seniorów. Najnowsze badania kanadyjskich naukowców pokazują, że medyczna marihuana jest bezpiecznym i skutecznym sposobem leczenia m.in. przewlekłego bólu u starszych osób.

W trwającym dwa lata badaniu uczestniczyło 639 seniorów wieku 65 lat i starszych. Każdy z uczestników wziął udział w 3-miesięcznej terapii medyczną marihuaną pod okiem profesjonalnej kadry medycznej.

- Wyniki tego badania jednoznacznie wskazują, że medyczna marihuana była dla seniorów bezpieczna i dobrze tolerowana.

Ale najważniejsze jest to, że jej stosowanie wiązało się z istotnym zmniejszeniem bólu. A to właśnie ból był najczęstszym objawem zgłaszanym przez uczestników na początku badania. mówi dr Grzegorz Kiełbowicz z polskiego startupu Healthcann, badającego właściwości lecznicze konopi.

Autorzy badania przyznają, że podczas 3-miesięcznej terapii medyczną marihuaną nie odnotowano żadnych poważnych niepożądanych objawów. Lekkie uciążliwe skutki wystąpiły u mniej niż 12 procent pacjentów.

Konopie indyjskie, a zwłaszcza CBD, są coraz popularniejsze wśród osób starszych. Ich użycie na przykład w Kanadzie, wzrosło dziesięciokrotnie w latach 2012-2019. Wyniki opublikowanego w ubiegłym roku badania „US National Cannabis Survey” wskazują, że 26% konsumentów konopi indyjskich (to prawie 17 milionów Amerykanów) jest w wieku 50 lat lub starszych. Seniorzy w Ameryce używają konopi najczęściej do leczenia przewlekłego bólu i zaburzeń snu.

- Amerykańscy konsumenci marihuany medycznej po 60-tce twierdzą, że stosowanie tej terapii poprawia jakość życia i zmniejsza uzależnienie od leków farmaceutycznych. W sytuacji, gdy współcześni seniorzy chcą jak najdłużej być aktywnymi zawodowo i społecznie to trudne do przecenienia wartości. przekonuje dr Grzegorz Kiełbowicz z polskiego startupu Healthcann, badającego właściwości lecznicze konopi.