Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca obchodzą XX-lecie swojej działalności

Profesjonalna i troskliwa opieka oraz wspaniała kadra medyczna – głównie takie opinie krążą wśród pacjentów Polsko-Amerykańskich Klinik Serca (PAKS), należących do Grupy American Heart of Poland. W tym roku PAKS obchodzi jubileusz dwudziestolecia swojej działalności. Choć walka z pandemią nie sprzyja hucznemu świętowaniu tej wyjątkowej rocznicy, to jednak warto przy tej okazji chociaż na moment zatrzymać się i spojrzeć na to, co przez ostatnie dwadzieścia lat udało się osiągnąć w zakresie kardiologii w Polsce.

Przepisem na sukces jest wysoce wykwalifikowana kadra medyczna, która dodatkowo ma do dyspozycji nowoczesny sprzęt oraz doskonale rozumie potrzeby pacjentów. Profesjonalizm, nowoczesność, empatia - skuteczne połączenie tych cech sprawia, że PAKS od dwudziestu lat wspiera system ochrony zdrowia w zapewnieniu diagnostyki, leczenia i rehabilitacji dla jednej z najliczniejszych grup chorych – dla pacjentów kardiologicznych.

Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca to łącznie ponad dwadzieścia placówek kardiologii inwazyjnej, kardiochirurgii oraz chirurgii naczyniowej, do których trafiają chorzy z różnymi postaciami ostrego zespołu wieńcowego oraz innych chorób układu sercowo–naczyniowego. Zlokalizowane na terenie kraju oddziały współpracują z systemem opieki ratunkowej szpitali powiatowych oraz wojewódzkich, uzupełniając w ten sposób sieć ratownictwa medycznego. PAKS tworzą wybitnej klasy specjaliści kardiologii, kardiochirurgii oraz chirurgii naczyniowej.

Przyszłość jest dzisiaj

„Dwadzieścia lat temu mieliśmy jasną wizję przełożenia amerykańskiej myśli na polskie realia. Nie przypuszczaliśmy wówczas, że z jednej placówki powstanie cały kompleks, pozwalający skutecznie i przez tyle lat dbać o zdrowie Polaków. Dzisiaj możemy powiedzieć, że udało nam się dokonać prawie niemożliwego. Wykonane u nas zabiegi i ich dokładne analizy pokazują, że mamy się czym pochwalić, a nasz wkład w ratowanie życia i zdrowia mieszkańców Polski można uznać za ogromny sukces” – mówi prof. dr hab. n. med. Andrzej Bochenek, kardiochirurg, jeden z założycieli PAKS.

W ramach działalności Polsko-Amerykańskich Klinik Serca funkcjonują oddziały szpitalne oraz poradnie specjalistyczne, które pozwalają sprawdzić stan zdrowia nie tylko w zakresie chorób układu krążenia. Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca wspierają również system ochrony zdrowia w walce z pandemią COVID-19, przeznaczając w całości jedną ze swoich placówek na potrzeby pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV-2. W pierwszej fali pandemii podjęto szereg działań, w tym również przeznaczono trzy placówki na szpitale jednoimienne. Ponadto w ramach Grupy American Heart of Poland i należącym do niej Przedsiębiorstwa Uzdrowiskowego Ustroń można przejść opartą o autorski program rehabilitację po przebytym COVID-19, ułatwiającą powrót do pełnej formy.

Kompleksowe leczenie chorób układu krążenia jest jednym z najważniejszy wyzwań zdrowotnych w Polsce. Przez dwie minione dekady PAKS może pochwalić się wykonaniem setek tysięcy hospitalizacji pacjentów ze schorzeniami sercowo-naczyniowymi, koronarografii, koronaroplastyki, zabiegów kardiochirurgicznych czy zabiegów chirurgii naczyniowej. Świadczenia realizowane są również w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, co znacząco zwiększa możliwość dostępu do leczenia. Jak pokazuje przykład Polsko-Amerykańskich Klinik Serca, innowacyjna myśl technologiczna i prywatne inwestycje w połączeniu z finansowaniem procedur ze środków publicznych to sprawdzone rozwiązanie, mogące zwiększać dostępność leczenia i poprawiać bezpieczeństwo dla chorych kardiologicznych.

„Dwadzieścia lat pracy na rzecz pacjentów to ogrom wyzwań i przeciwności, ale także olbrzymia radość. Rosnący problem jakim są schorzenia serca i układu krążenia zmusza do poszukiwania coraz to nowych rozwiązań, aby móc skutecznie na te wyzwania odpowiadać. Staramy się nadążać, dbając o wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań, które poprawiają wyniki leczenia i ułatwiają pracę kadrze medycznej. PAKS to jednak ludzie i z tym głównie kojarzymy się pacjentom – z wysokiej jakości opieką i zrozumieniem w podejściu do chorych. I ten standard będziemy chcieli utrzymać, aby móc dalej skutecznie wspierać system ochrony zdrowia i Polaków, tak jak robiliśmy to dotąd” mówi Adam Szlachta, Prezes Zarządu American Heart of Poland.

Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca dysponują kadrą, sprzętem oraz infrastrukturą, która umożliwia zapewnienie pacjentom głównie z mniejszych miast dostęp do nowoczesnego leczenia schorzeń kardiologicznych. Te bowiem przy rosnącym tempie życia, dużym poziomie stresu czy zanieczyszczeniu środowiska stanowią jedno z poważniejszych wyzwań lokalnej polityki zdrowotnej, a globalnie stanowią jedną z głównych przyczyn zgonów. Wykorzystanie możliwości jakie dają prywatne jednostki medyczne przy jednoczesnym ich finansowaniu ze środków płatnika publicznego to dobre rozwiązanie zarówno dla budżetu państwa, jak i przede wszystkim dla chorych.

Naszą nadrzędną wartością jest zdrowie Polaków. Od zawsze liczy się dla nas bezpieczeństwo, komfort, zaufanie naszych pacjentów. Jesteśmy dumni, że od początku istnienia Polsko-Amerykańskich Klinik Serca zaufało nam tak wiele osób. W ciągu 20 lat zebraliśmy największej klasy specjalistów, którzy z powodzeniem dbają o zdrowie naszych pacjentów. Te dwie dekady to nieustanny rozwój, ale także współdziałanie z systemem ochrony zdrowia w Polsce. Z perspektywy tych 20 lat śmiało mogę powiedzieć, że udało nam się stworzyć fantastyczny ekosystem, którego beneficjentem jest pacjent z mniejszego miasta, dzisiaj mogący spać spokojnie w poczuciu, że zadbamy o jego zdrowie” – dodaje prof. dr hab. n. med. Andrzej Bochenek.

Wchodząc w trzecią dekadę działalności PAKS zapewnia, że dołoży wszelkich starań, aby utrzymać wysokie standardy leczenia i podejścia do pacjenta oraz dalej będzie służył ramię w ramię wspierając system opieki zdrowotnej w Polsce, aby jak dotąd dbać o serca Polaków. Zdrowy Polak to przecież zdrowa Polska.