Porady dnia

Porady dnia

Aktualności Seniora

Aktualności Seniora

Zdrowie Seniora

Zdrowie Seniora

Pasje Seniora

Pasje Seniora

Domowy chleb z suszonymi śliwkami

Chleb ze sliwkami 1

Jak przygotować domowy chleb z suszonymi śliwkami na święta

Święta to wspaniały czas, w którym szczególnie lubimy rozpieszczać naszych najbliższych. W tym roku zaskocz swoich przyjaciół i rodzinę podając im świeży, pachnący chleb, który możecie sami przygotować. Przedstawiamy Wam przepis na przepyszny, chleb z suszonymi śliwkami. Niepowtarzalny smak oraz charakter tego wypieku nadadzą suszone śliwki z linii Bakal Soft,które swoją delikatność zawdzięczają specjalnemu procesowi nawodnienia, dzięki temu oszczędzamy czas i nie musimy ich namaczać przed dodaniem.

Przepis: świąteczny chleb na zakwasie z suszonymi śliwkami
SKŁADNIKI: (na jeden bochenek)

Dokarmienie zakwasu:
-40 g starteru zakwasu z lodówki („uśpionego”)
-80 g wody
-40 g mąki pszennej pełnoziarnistej typ 1850
-40 g mąki pszennej chlebowej typ 750

Ciasto:
-200 g mąki pszennej pełnoziarnistej typ 1850
-200 g mąki żytniej typ 720
-12 g soli
-160 g aktywnego dokarmionego zakwasu (patrz wyżej)
-280 ml wody
-1 łyżka syropu trzcinowego lub miodu
-100 g suszonych śliwek Soft Bakal
-2 łyżki słonecznika łuskanego Bakal, prażonego
-1 łyżka orzechów włoskich Bakal, prażonych
-1 łyżka orzechów laskowych Bakal, prażonych
-1 łyżka prażonego sezamu
-1 łyżka mielonego kminku

Dodatkowo:
-2 łyżki słonecznika do posypania Bakal Naturalnie
-odrobina masła/oliwy z oliwek i mąki pełnoziarnistej do przygotowania keksówki

PRZYGOTOWANIE:
Dokarmienie zakwasu: uśpiony zakwas z lodówki wymieszać z wodą i mąkami w wysokim naczyniu. Nakryć folią spożywczą, ponakłuwać i pozostawić, aż zakwas co najmniej dwukrotnie zwiększy swoją objętość. Czas będzie się różnić w zależności od temperatury panującej w pomieszczeniu i mocy Waszego zakwasu. U mnie trwało to około 6 godzin.

Ciasto: odważyć 160 g dokarmionego aktywnego zakwasu. Pozostałe 40 g schować ponownie do lodówki- posłuży do kolejnego pieczenia chleba. Odważony zakwas wymieszać z wodą i syropem trzcinowym, następnie dodać wszystkie mąki, ziarna, przyprawy i suszone śliwki pokrojone na mniejsze kawałki. Całość dokładnie wymieszać dłonią (ciasto będzie klejące i gęste). Umyć dłonie i wilgotnymi przełożyć ciasto do keksówki o wymiarach 10x20 cm (lub nieco większej) wysmarowanej masłem/oliwą i dokładnie obsypanej mąką pełnoziarnistą. Wierzch wyrównać zwilżoną w wodzie łyżką, posypać dodatkowym nieprażonym słonecznikiem (2 łyżki). Keksówkę z ciastem pozostawić do wyrastania na kilka godzin, aż chleb urośnie po same brzegi formy (potrwa to 6-10 godzin, w zależności od temperatury i mocy zakwasu).

Piec w piekarniku nagrzanym do 220 st.C przez około 45 minut do mocnego zarumienienia. Pierwsze 20 minut należy piec w zaparowanym piekarniku, umieszczając obok chleba, np. blaszkę z gorącą wodą. Gdyby chleb w końcowej fazie pieczenia za mocno się przypiekał, można na ostatnie 10 minut nakryć keksówkę kawałkiem papieru do pieczenia. Po upieczeniu od razu ostrożnie wyjąć chleb z formy i przenieść na kratkę w celu odparowania. Kroić po całkowitym wystudzeniu. Smacznego!

Suszona śliwka w świątecznych potrawach!
Suszone śliwki doskonale komponują się z wytrawnymi potrawami, dodaj je do schabu lub świątecznego bigosu. Gwarantujemy, że nadasz potrawie pyszny, aromatyczny i niebanalny smak.