Porady dnia

Porady dnia

Aktualności Seniora

Aktualności Seniora

Zdrowie Seniora

Zdrowie Seniora

Pasje Seniora

Pasje Seniora

Dobra kawa w zaciszu własnego domu

Kawa na home office

Jaki ekspres do kawy kupić do domu?

Przez ostatnie kilka tygodni tworzyliśmy we własnych domach komfortową przestrzeń do pracy zdalnej. Wiele osób musiało kupić niezbędny sprzęt, a nawet meble pozwalające na pracę w warunkach zbliżonych do biurowych. Przeniesienie pracy do domu odcięło nas nie tylko od wygodnych biurek, ale też od firmowej kuchni, a tym samym ekspresów i automatów z kawą. Eksperci hapipożyczek sprawdzili, ile kosztuje sprzęt, który pozwoli cieszyć się pyszną kawą na home office.

Prawie połowa Polaków przyznaje, że kawa to zastrzyk energii i nieodłączny element każdego poranka. Aż 56 proc. badanych celebruje picie porannej kawy, a 34 proc. ma specjalne rytuały z tym związane. *1 Przejście na pracę zdalną zburzyło te rytuały, które miały swoje miejsce między 8, a 10 rano w firmowych kuchniach. Zakup ekspresu do kawy kojarzy się jednak z dużym wydatkiem. Eksperci hapipożyczek przeanalizowali, ile kosztuje dobra kawa w domowych warunkach.

Ekspres przelewowy

Do najtańszych sprzętów do przyrządzania kawy w domu należy ekspres przelewowy, który kupimy w przedziale 50-200 złotych. To najprostsze rozwiązanie dla osób, które nie lubią kawy z fusami. Do pojemnika nad dzbankiem wsypuje się z ulubioną, mieloną kawę, a następnie wlewa wodę do zbiorniczka. Po włączeniu woda uzyskuje temperaturę optymalną dla parzenia kawy (ok. 90 stopni) i w filtrze tworzy się napar, który kapie do dzbanka. Ekspres przelewowy jest bardzo łatwy w obsłudze i pozwala przygotować szybko cały dzbanek kawy, co świetnie sprawdza się przy większej liczbie osób w domu. Do minusów ekspresu przelewowego możemy zaliczyć to, że przygotujemy w nim jednak wyłącznie klasyczną czarną kawę. Miłośnicy espresso lub cappuccino nie będą usatysfakcjonowani.

Ekspres ciśnieniowy kapsułkowy

W ostatnich latach dużą popularnością cieszą się ekspresy kapsułkowe, które wyglądają bardzo nowocześnie i można je kupić w atrakcyjnej cenie. Na sklepowych półkach wyglądają na niewiele droższe od ekspresów przelewowych. Ich koszt to średnio 200-300 złotych. Zasada działania takiego ekspresu jest bardzo prosta – wystarczy włożyć kapsułkę z gotową mieszanką kawy i nacisnąć przycisk. Można w nich przygotować pyszne espresso, americano, a nawet latte – lepsze modele posiadają spieniacze do mleka. Bez wątpienia to bardzo wygodne rozwiązanie, jednak w odróżnieniu od ekspresu, kapsułki do najtańszych już nie należą. Koszt jednej kapsułki wynosi ok. 1,20 złotych. Dla porównania jedna filiżanka czarnej kawy z ekspresu przelewowego (7 g kawy mielonej na 100 ml wody) to ok. 20-30 groszy. Do minusów należy też zaliczyć to, że wybór konkretnego ekspresu uzależnia nas od kawy danego producenta, a kapsułki są plastikowe. Owszem, część producentów wprowadziła bardziej ekologiczne kapsułki wielorazowe, ale ich koszt jest porównywalny z kosztem samego ekspresu.

Ekspres ciśnieniowy automatyczny

Wymagający miłośnicy kawy muszą się liczyć z większym wydatkiem. Dobrej jakości automatyczny ekspres ciśnieniowy z wbudowanym młynkiem kosztuje przynajmniej 1500 złotych i praktycznie nie ma górnej granicy. To jednak bez wątpienia najwygodniejsze rozwiązanie pozwalające przygotować najróżniejsze rodzaje kawy ze świeżo zmielonych ziaren. Kawa z ciśnieniowego ekspresu do kawy jest najbardziej aromatyczna i idealnie zaparzona. Warto wziąć też pod uwagę, że odpowiednio eksploatowany porządny ekspres ciśnieniowy do kawy będzie służyć rodzinie latami i w przyszłości pozwoli zaoszczędzić na kawach na mieście. Po co kupować latte, jeśli możemy zabrać ulubioną kawę ze sobą w kubku termicznym? Koszt średniej latte w kawiarni to ok. 12 złotych. Na przyrządzenie takiej samej kawy w domu wydamy około złotówki (8g kawy ziarnistej = 0,48 zł, 200 ml mleka = 0,60 zł). Przy zaledwie jednej kawie dziennie koszt ekspresu zwróci nam się po nieco ponad 3 miesiącach.

Dobra kawa w zaciszu własnego domu wiązać się będzie z inwestycją, mniejszą lub większą. Nie ma jednak wątpliwości, że dla wielu osób kawa jest podstawą udanego dnia, dlatego nie warto oszczędzać i pozbywać się tej przyjemności. Także optymiści, którzy wierzą, że pandemia wkrótce się skończy i wrócimy do biurowych ekspresów powinni wziąć pod uwagę, że praca zdalna prawdopodobnie zostanie z nami na stałe, a dobrą kawą warto cieszyć się także w weekendy.

 

*1 https://www.zywnosc.com.pl/kawa-polakow-obowiazkowo-wyjsciem-domu.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież