Porady dnia

Porady dnia

Aktualności Seniora

Aktualności Seniora

Zdrowie Seniora

Zdrowie Seniora

Pasje Seniora

Pasje Seniora

BÓL I BLASK | DOLOR Y GLORIA

Bol i blask

Inauguracja nowego sezonu pokazów dla seniorów

BÓL I BLASK - reż. Pedro Almodóvar

DOJRZAŁE KINO - środa, 4 września 2019, godz. 11.00 Kino Pod Baranami

Kino Pod Baranami zaprasza na inaugurację nowego sezonu Dojrzałego Kina - środowych spotkań filmowych adresowanych do dojrzałej widowni. Na ekranie najnowsze dzieło mistrza hiszpańskiego kina, Pedro Almodóvara: Ból i blask z nagrodzonym w Cannes Antonio Banderasem. 

Pierwsze dni września oznaczają nie tylko powrót do szkolnych ławek - to także czas, gdy w Kinie Pod Baranami na powrót ruszają znane i lubiane cykle filmowe, na czele z Dojrzałym Kinem. Te organizowane od lat pokazy premierowych filmów z bieżącego repertuaru  adresowane do dojrzałej widowni, cieszą się niesłabnącą popularnością i na stałe wpisały się już do programu krakowskiego kina. Dojrzałe Kino to nie tylko seans filmowy - to także okazja do spotkania przy kawie, herbacie i ciasteczkach, dyskusji na temat zobaczonego tytułu oraz podzielenia się swoimi przemyśleniami. Gospodynią Dojrzałego Kina jest pani Redaktor Maria Malatyńska

Podczas pierwszego, wrześniowego pokazu, na ekranie zagości najnowszy film słynnego Hiszpana, Pedro Almodóvara Ból i blask. To autobiograficzna opowieść o wybitnym reżyserze (w tej roli nagrodzony na Festiwalu w Cannes Antonio Banderas), który spogląda wstecz na swoje życie i twórczość. W obsadzie filmu znalazła się także wspaniała Penelope Cruz (Wszyscy wiedzą, Kochając Pabla, nienawidząc Escobara) oraz Leonardo Sbaraglia (Dzikie historie) i Asier Etxeandia (Przerwane objęcia, Mama). 

BILETY dla seniorów: 15 zł

O FILMIE:

BÓL I BLASK | DOLOR Y GLORIA

reż. Pedro Almodóvar, Hiszpania 2019, 113’

MFF w Cannes: Złota Palma dla najlepszego aktora (Antonio Banderas)

MFF w Toronto: nominacja - Nagroda Festiwalowa w sekcji 'Prezentacje Specjalne'

Głównym bohaterem filmu jest Salvador Mallo (Banderas), kultowy hiszpański reżyser, który stroni od mediów i usilnie strzeże swojej prywatności. Mężczyzna odnajduje po latach osoby, które wywarły największy wpływ na jego życie, oraz przeżywa na nowo najważniejsze momenty ze swojej przeszłości. Wraca do dzieciństwa, gdy wraz z rodzicami w poszukiwaniu dobrobytu przenieśli się do małego miasteczka. Przywołuje obrazy swojej pierwszej namiętności, pierwszej wielkiej miłości i bólu rozstania. Wspomina spotkanie z kinem, które na lata stało się sensem jego życia. Powracając do najintensywniejszych doświadczeń minionych lat, Salvador odnajduje siłę, by zmierzyć się z teraźniejszością. Czy uda mu się zamknąć niedokończone sprawy z przeszłości, które burzą jego poukładaną codzienność?

Ból i blask to najbardziej osobisty spośród wszystkich filmów Almodóvara, a jednocześnie, jak podkreśla światowa krytyka, najlepszy film w jego karierze. Pełne emocji dzieło na miarę Osiem i pół Felliniego, w którym hiszpański reżyser po raz kolejny zachwyca swoją niepowtarzalną wrażliwością wizualną i w kapitalny sposób łączy wielką czułość  z poczuciem humoru. Twórca Wszystko o mojej matce i Porozmawiaj z nią opowiada o roli przypadku w naszym życiu, o sile pierwszych fascynacji oraz o tym, co po latach zostaje z relacji – zwłaszcza miłosnych – z ważnymi dla nas ludźmi. Ból i blask to również ponowne spotkanie hiszpańskiego reżysera ze swoją wieloletnią filmową muzą, Penélope Cruz, oraz – przede wszystkim – z Antonio Banderasem, którego za tę rolę uhonorowano nagrodą dla najlepszego aktora na 72. Festiwalu w Cannes.

KINO POD BARANAMI

Rynek Główny 27
31-010 Kraków

12 423 07 68