Porady dnia

Porady dnia

Aktualności Seniora

Aktualności Seniora

Zdrowie Seniora

Zdrowie Seniora

Pasje Seniora

Pasje Seniora

Warsztaty piosenki Jidysz - zaproszenie

Festiwal Kultury Zydowskiej

Oblicza Jidyszkajt - dzień otwarty Centrum Kultury Jidysz

W ramach Festiwalu Warszawa Singera Centrum Kultury Jidysz przygotowało wiele atrakcji, pokazujących różnorodność swojej oferty dla każdego – dla dzieci i dorosłych, starszych i młodszych. 25 sierpnia będzie można wziąć udział w warsztatach oraz w pokazowych lekcjach języka hebrajskiego i jidysz.

Centrum Kultury Jidysz to wyjątkowe na mapie Warszawy miejsce, którego działalność skupiona jest przede wszystkim wokół kultury i języka Żydów aszkenazyjskich. Założone przez Fundację Shalom z inicjatywy Gołdy Tencer, dziś działa w ramach Teatru Żydowskiego-Centrum Kultury Jidysz. Przez cały rok akademicki prowadzone są tu lektoraty języka jidysz i hebrajskiego, warsztaty piosenki żydowskiej oraz warsztaty dla dzieci, wykłady i spotkania otwarte. Działają też Uniwersytet Trzeciego Wieku oraz Żydowski Uniwersytet Otwarty. Co roku organizowane jest także Międzynarodowe Letnie Seminarium Języka i Kultury Jidysz, na które przyjeżdżają osoby z całego świata, by wspólnie uczyć się języka jidysz oraz poznawać kulturę Żydów aszkenazyjskich.

Warsztaty dla dzieci

„Jonasz Stern. Gabinet osobliwości” – Der kuriozn-kabinet to warsztaty dla dzieci w wieku 3-8 lat. Relief, kolaż, asamblaż? Nic prostszego! Warsztaty dla małych artystów, podczas których dzieci wykonają przestrzenne kompozycje z obiektów znalezionych odbędą się 25 sierpnia w godz. 11.00 – 13.00. Inspiracją będą prace Jonasza Sterna – tzw. „gablotki”, które skrywają drogocenne drobiazgi pełne symbolicznych znaczeń. Jonasz Stern był jednym z najwybitniejszych polsko-żydowskich artystów XX wieku. Dzięki prześledzeniu jego twórczości dzieci poznają również temat „malarstwa materii”, kubizmu i abstrakcji. Różnorodność form, faktur i barw stanie się okazją do zwrócenia uwagi na zróżnicowanie świata, a nikomu niepotrzebne przedmioty materiałem do opowiedzenia historii. Prowadzenie: Joanna Załęska i Natalia Chmielarz.

Warsztaty kaligrafii hebrajskiej

W trakcie tych wyjątkowych warsztatów poznamy podstawy pisma hebrajskiego, opartego na średniowiecznych manuskryptach hiszpańskich i innych, pochodzących z krajów Europy Zachodniej.  Niezwykłe spotkanie z kaligrafią hebrajską poprowadzi Grzegorz Barasiński, kaligraf, religioznawca, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego, prezes Polskiego Towarzystwa Kaligraficznego. Warsztaty kaligrafii odbędą się w godz. godz. 14.30 – 16. 30.

 Piosenka i język

Kto jeszcze nie był, musi koniecznie odwiedzić Warsztaty piosenki jidysz, prowadzone przez Teresę Wrońską odbędą się o godz. 11.00. Martna Steckiewicz poprowadzi pokazową lekcję jidysz w godz. 12.15, a Regina Gromacka o 13.15 lekcję języka hebrajskiego.

Warto wspomnieć, że znajomość języka hebrajskiego nie jest warunkiem uczestnictwa
w warsztatach. Liczba miejsc ograniczona, zapisy pod adresem e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Spacer śladami artystów getta warszawskiego

O godz. 16.45 – 18. 45, Krystyna Bartos, warszawska przewodniczka zaprosi na dwugodzinny spacer „Artyści za murami getta”. Miejsce spotkania: przy Żydowskim Instytucie Historycznym, spacer zakończy się na skwerze przy ul. Nowolipki, w miejscu ukrycia Archiwum Ringelbluma. Spacer jest bezpłatny.

Wszystkie wydarzenia Dnia Otwartego Centrum Kultury Jidysz/Center for Yiddish Culture/ Center far Yidisher Kultur dbędą się w siedzibie CKJ, ul. Gen. Władysława Andersa 15

00-159 Warszawa.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież