Porady dnia

Porady dnia

Aktualności Seniora

Aktualności Seniora

Zdrowie Seniora

Zdrowie Seniora

Pasje Seniora

Pasje Seniora

Kino Retro w czerwcu - zaproszenie

Retro symfonia fabryki

Bezpłatny cykl pokazów filmowych dla seniorów

W imieniu Stowarzyszenia Pracownia Etnograficzna serdecznie zapraszam na "Kino Retro" - bezpłatny cykl pokazów filmowych dla seniorów w warszawskim Ursusie. 

W czerwcu odbędą się dwa seanse:

Retro babcia gandzia

5 czerwca (środa), godz. 17.00

Babcia Gandzia (2012)

reż. Jérôme Enrico

Paulette od śmierci męża mieszka samotnie na przedmieściach Paryża. Cukiernię, którą dawniej prowadziła, przerobiono na japońską restaurację, a ona sama nie jest w stanie utrzymać się z głodowej emerytury. Bohaterce, granej przez Bernadette Lafont, daleko jednak do typowej, uroczej staruszki. Pełno w niej jadu i niechęci do imigrantów. Jest skłócona z własną córką, która poślubiła czarnoskórego policjanta a wnuk z tego związku to jej powód do wstydu. Nic nie jest w stanie jej pocieszyć ani nikt uciszyć. Dopiero perspektywa utraty mieszkania zmienia jej nastawienie do otoczenia a film zamiast mrocznym, społecznym dramatem, szybko staje się dynamiczną komedią.

26 czerwca (środa), godz, 17.00

Symfonia fabryki Ursus (2018)

reż. Jaśmina Wójcik

Fabryka Ursus była jednym z największych zakładów produkcji ciągników w Europie. Przez niemal cały XX wiek stanowiła chlubę polskiego przemysłu. Upadek komunizmu stał się początkiem jej końca. Dziś ursuskie hale świecą pustkami lub popadają w ruinę. Dziesiątki tysięcy biografii pracujących tu ludzi wyrzucono na śmietnik historii. „Symfonia Fabryki Ursus” jest dokumentem kreacyjnym wprowadzającym do filmu metody sztuki partycypacyjnej i sztuki ze społecznością. To również film łączący sztukę wideo z choreografią i muzyką eksperymentalną. Przede wszystkim jednak jest to głos za upamiętnieniem fabryki Ursus, kultury przemysłowej i robotniczej, walczący o godność ludzi pracy i politykę historyczną uwzględniającą ich biografie.

Wszystkie pokazy są częścią projektu "Kino Retro" cyklu bezpłatnych pokazów filmowych w Ursusie, skierowanych przede wszystkim do seniorów, ale także do młodszych mieszkańców dzielnicy. W międzypokoleniowej grupie oglądamy współczesne, dobre i nagradzane filmy. Po pokazach z udziałem gości specjalnych dyskutujemy na tematy, które oglądane filmy poruszają.

 

 

Stowarzyszenie „Pracownia Etnograficzna"
Pracownia Duży Pokój
ul. Warecka 4/6
00-040 Warszawa

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież