Porady dnia

Porady dnia

Aktualności Seniora

Aktualności Seniora

Zdrowie Seniora

Zdrowie Seniora

Pasje Seniora

Pasje Seniora

Otwarto internetowe archiwum Agnieszki Osieckiej

Oficjalnie rozpoczęto działalność archiwum Agnieszki Osieckiej. Jest to pierwsza tego typu inicjatywa w Polsce. Cyfrowe archiwum zawiera teksty artystki dostępne dla wszystkich zainteresowanych. Jest ono umieszczone pod adresem: www.archiwumagnieszkiosieckiej.pl.

Uroczyste otwarcie cyfrowego archiwum połączono z promocją kolejnego, już 10. tomu Wielkiego Śpiewnika Agnieszki Osicekiej. Książkę tę wydaje Fundacja Okularnicy. Na inauguracji archiwum piosenki Osieckiej zaśpiewały Magda Umer i reaktywowane na jeden dzień Alibabki.

Archiwizowane zbiory składają się z dwóch części: pierwsza to osobiste materiały poetki, druga to część stricte literacka, na którą składają się plakaty, recenzje, programy literackie. Aktualnie dostępne są skany maszynopisów i rękopisów wierszy słynnej autorki. Można zatem prześledzić fragmenty jej prozy i napisanych sztuk. Dostępne są także dzienniki i zeszyty z lat dziecięcych.

Stopniowo zasoby archiwum będą zwiększane i uzupełniane o kolejne pamiątki. Następna porcja materiałów będzie udostępniona jesienią. Prawdopodobnie zostaną dodane zbiory autorskich fotografii, które Osiecka robiła na wydziale reżyserii łódzkiej filmówki. Wiadomo także, iż jesienią zostanie dodana korespondencja z polskimi literatami, m.in. Hłaską.

Katarzyna Matczuk