Styczeń w Iluzjonie

Nowy rok w Iluzjonie zaczniemy od POŻEGNAŃ. Filmowo pożegnamy polską aktorkę – Gabrielę Kownacką oraz włoskiego producenta filmowego, Dino De Laurentiisa, bez którego nie powstałyby takie ekranowe przeboje jak: Gorzki ryż, Barbarella czy La strada.

 

Słynny producent zmarł 10 listopada 2010 roku, w wieku 91 lat, w swojej rezydencji w Beverly Hills w Kalifornii, zamykając znaczący rozdział włoskiej i światowej kinematografii. Karierę w branży filmowej rozpoczął w wieku 17 lat studiując we włoskiej szkole filmowej Centro Sperimentale di Cinematografia. W wieku 20 lat wyprodukował swój pierwszy film i tak zaczęła się jego współpraca ze mistrzami ekranu – Fellinim, De Santisem, czy De Siką. W latach 60. ubiegłego wieku działał we własnym studio filmowym, Dinocittà, z którego wyszły takie kinowe przeboje jak Barbarella, Waterloo czy Bandyci w Mediolanie. Kryzys włoskiej kinematografii doprowadził go jednak do bankructwa, co sprawiło, że Laurentiis na początku lat 70. XX w. przeniósł się do Stanów Zjednoczonych, gdzie założył studio DGA. W tym okresie De Laurentiis wyprodukował szereg filmów, z których wiele odniosło sukces kasowy i frekwencyjny – wśród nich Życzenie śmierci (1974), Trzy dni Kondora (1975), King Kong (1976), Jajo węża (1977), Król Cyganów (1978), Ragtime (1981), Conan Barbarzyńca (1982), Diuna (1984).

W Iluzjonie w dniach 4-25 stycznia 2011 r. przypomnimy 12 obrazów, zarówno z włoskiego jak i amerykańskiego okresu jego działalności, a wśród nich m. in. Jajo węża (r. Ingmar Bergman), Noce Cabirii (r. Federico Fellini), Złoto Neapolu (Vittorio De Sica) czy Barbarellę (r. Roger Vadim).

Krótkim wspomnieniem pożegnamy, wspomnianą już, Gabrielę Kownacką. Aktorka zmarła 30 listopada 2010 roku, po sześciu latach walki z chorobą nowotworową – w wieku zaledwie 58 lat. Była jedną z ciekawszych aktorek polskich średniego pokolenia, która w ostatnich latach zdobyła dużą popularność wśród widzów telewizyjnych za rolę matki w serialu „Rodzina zastępcza”. Jednak prawdziwi kinomani pamiętają ją z wielokrotnie nagradzanych ról filmowych i telewizyjnych. Była podwójną laureatką nagrody im. Zbyszka Cybulskiego oraz „Złotego Grona” dla najpopularniejszej aktorki sezonu na XI Lubuskim Lecie Filmowym w Łagowie za rolę w filmie Hallo Szpicbródka, czyli ostatni występ króla kasiarzy. W sumie wystąpiła w ponad 60 rolach Teatru Telewizji, zagrała w 40 spektaklach teatralnych i 41 filmach kinowych. W dniach 7-12 stycznia 2011 r. Iluzjon przypomni cztery spośród tych obrazów: Nadzór – znakomity debiut reżyserski Wiesława Saniewskiego – Zwolnionych z życia, gdzie wystąpiła u boku Jana Frycza czy wielkie dzieło Wojciecha Jerzego Hasa – Pismak.

W styczniu (13-26 stycznia 2011) nie zabraknie również nowości. W cyklu FILMY Z SIECI. SKSiL POLECA zaprezentujemy 15 filmów, które w ciągu ostatnich dwóch lat, królowały na ekranach kin studyjnych w całym kraju. Pragniemy przypomnieć te spośród nich, które na polskich ekranach żyły dość krótko, ale zostały docenione przez międzynarodową publiczność licznym wyróżnieniami. W wyborze znalazła się m. in. nagrodzona Złotym Lampartem w Locarno w 2009 roku Chinka, niezwykle przejmujący i poetycki debiut Urszuli Antoniak Nic osobistego. Pokażemy również animowanego Iluzjonistę powstałego na podstawie nigdy wcześniej niezrealizowanego scenariusza Jacquesa Tati, a także dwa spojrzenia na miłość odmienną w zabawnej komedii Ozpetka – Mine Vaganti oraz w przejmującym dramacie – Oczy szeroko otwarte.

IMPREZY SPECJALNE

11 stycznia, o godz. 20.00 wszystkich miłośników filmu i teatru zaprosimy na kolejne spotkanie w ramach cyklu edukacyjnego organizowanego przez Filmotekę Narodową i Teatr Narodowy - KINO/TEATR.

W ramach projektu tym razem wyświetlimy film Henryk V, na podstawie sztuki Szekspira, w reż. Laurence Oliviera.

Prelekcję przed filmem wygłosi Jarosław Komorowski – doktor habilitowany, pracownik Instytutu Sztuki PAN w Warszawie, zastępca redaktora naczelnego „Pamiętnika Teatralnego”, dziekan Wydziału Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej.

Program cyklu Kino / Teatr ma na celu przybliżyć widzom pogranicze dwu pokrewnych sztuk, które już u zarania kinematografii zaczęły się przenikać i czerpać z siebie nawzajem. Pokazuje szeroki wachlarz powstających na tym pograniczu zagadnień, postępując chronologicznie: od dzieciństwa kina po jego dojrzałość.

W sezonie 2010/2011 zapraszamy raz w miesiącu do Iluzjonu Filmoteki Narodowej na pokazy filmowe poprzedzone prelekcjami znawców tematu. Wśród zaplanowanych tytułów znajdą się m.in.: Król Edyp (reż. P. Pasolini), Ran (reż. A. Kurosawa), Ubu król (reż. P. Szulkin)

Kino Iluzjon Filmoteki Narodowej

Biblioteka Narodowa, al. Niepodległości 213, wejście A

Bilety do nabycia w kasie kina Iluzjon w cenie 11-13 zł

tel.: 22 646 12 60 (czynny na pół godziny przed pierwszym seansem)