Porady dnia

Porady dnia

Aktualności Seniora

Aktualności Seniora

Zdrowie Seniora

Zdrowie Seniora

Pasje Seniora

Pasje Seniora

Seniorzy z Jastrzębia z Gminy Poraj w Wieliczce i Krakowie

Seniorzy z Jastrzebia Poraj

W upalny poniedziałek, 1 lipca, seniorzy zrzeszeni w Kole Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Jastrzębiu zwiedzali Kopalnię Soli w Wieliczce i Kraków. 

 

„Pomysł narodził się już jakiś czas temu. Nasi członkowie bardzo chętnie uczestniczyli w wydarzeniach i przedsięwzięciach skierowanych do seniorów i zgłaszali potrzebę większej integracji” – podkreśla Bogusława Chwist, przewodnicząca koła. – „Postanowiliśmy, że wspólnie razem z Urzędem Gminy, zorganizujemy wycieczkę i zdecydowaliśmy, że naszym punktem docelowym będzie Kopalnia i historyczna stolica”.  

logo UG Poraj

Jak się okazało - to był strzał w dziesiątkę. W wycieczce wzięli udział również przedstawiciele pozostałych kół z gminy Poraj. „Jestem, jak zawsze, pod wrażeniem seniorów, ich chęci poznawania nowych miejsc bądź przypominania ich sobie”. – mówi Katarzyna Kaźmierczak, wójt Gminy Poraj. Urząd Gminy Poraj wsparł wyjazd seniorów. Pierwszym punktem zwiedzania była Kopalnia Soli w Wieliczce. Do zwiedzania wybrali trasę turystyczną, gdzie mieli do pokonania blisko 3 kilometry krętych korytarzy, ponad 800 schodów i zejście na głębokość 135 metrów pod ziemię. Początek trasy z przewodnikiem zaczyna się w szybie Daniłowicza. Schodząc coraz niżej seniorzy mogli podziwiać słone jeziora, piękne komory i kaplice, wśród których perłę dedykowaną św. Kindze i zdobiące ją jedyne w swoim rodzaju dzieła sztuki. Po południu przyszedł czas na krótkie zwiedzenie, razem z przewodnikiem, najważniejszych obiektów Krakowa. Pierwszym punktem wycieczki był Wawel, następnie Rynek i jego okolice. A także słynne niegdyś okno papieskie, którego obecny kształt, po zamurowaniu, nie spotyka się już z tak przychylnym odbiorem. Następnie wszyscy udali się na Rynek. „Po raz pierwszy w życiu słyszałam bezpośrednio hejnał mariacki, to niesamowite przeżycie” - mówi jedna z uczestniczek wycieczki. Wszystko było godne uwagi, ale tak naprawdę chodzi o to, żeby się zintegrować i wyjść z domu. Seniorzy powinni być aktywni. „Cieszę się, że wycieczka przypadła wszystkim do gustu” – podsumowuje przewodnicząca koła w Jastrzębiu.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież