Porady dnia

Porady dnia

Aktualności Seniora

Aktualności Seniora

Zdrowie Seniora

Zdrowie Seniora

Pasje Seniora

Pasje Seniora

Wieliczka: Noc Muzeów 2019

Noc Muzeow 2019 plakat 1 

Pokazy rycerskich konkurencji oraz scen z życia codziennego w średniowieczu, cenne i zachwycające naczynia ze zbioru Czartoryskich i kolekcja solniczek, koncert utworów Moniuszki, rodzinne zajęcia oraz zwiedzanie Trasy Muzeum w kopalni -  oto jedne z  atrakcji jakie przygotowało Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka na Noc Muzeów  w dniu 17 maja 2019, godz. 19.00-24.00.

Dziedziniec  Zamku Żupnego, średniowiecznej i najstarszej budowli w Wieliczce, będzie tętnił  życiem za sprawą  Konfraterni Rycerskiej z Krakowa, która przedstawi pokazy z codziennego życia  średniowiecznych rycerzy oraz  zademonstruje walki rycerskie, a także Turniej Róż. Ciekawie i interaktywnie zapowiadają się też  Rycerskie konkurencje dla każdego (godz. 21.00), intrygująco - Walka przy czarach ognia (godz. 22.00), a z dreszczykiem emocji - machiny szermiercze i stanowisko  kata.

W  roku poświęconym polskiemu kompozytorowi Stanisławowi Moniuszce będzie można wysłuchać jego utworów na koncercie Wokół Moniuszki   w wykonaniu uczniów i nauczycieli z Zespołu Szkół Muzycznych w Wieliczce (godz. 20.00).

Pasjonatów i kolekcjonerów pięknych przedmiotów ucieszą na pewno wystawy: Piękno stołu. Zastawy z kolekcji Czartoryskich i Solniczki – małe arcydzieła sztuki. W tej drugiej - najnowszym eksponatem jest barokowy, srebrny zestaw podróżny z solniczką, która była uważana za absolutnie niezbędną w podróży.

W czasie Nocy Muzeów będzie można zwiedzać również Trasę Muzeum w kopalni soli z wystawą czasową „Pamięć morza”, prezentującą  poplenerowe prace studentów kierunków artystycznych krakowskich uczelni: Akademii Sztuk Pięknych, Politechniki Krakowskiej i Uniwersytetu Pedagogicznego.

Ilość miejsc do zwiedzania Muzeum w kopalni jest ograniczona. Rezerwacja 14 maja od godz. 8.00 telefonicznie: 12 278 58 49 do wyczerpania miejsc.  Odbiór wejściówek i zbiórka grup w Zamku Żupnym, ul. Zamkowa 8.

Wstęp na Noc Muzeum w tym roku wynosi 1 zł.

Program: 

ZAMEK ŻUPNY 19.00-24.00

-  Piękno stołu. Zastawy z kolekcji Czartoryskich 19.00

wystawa czasowa –oprowadzanie kuratorskie    

-  Wokół Moniuszki 20.00 koncert w wykonaniu uczniów i nauczycieli z Zespołu Szkół Muzycznych z Wieliczki  

-  Na straży wielickiego zamku 19.00–22.30

Pokazy na dziedzińcu zamkowym w wykonaniu Konfraterni Rycerskiej  z Krakowa:  walki rycerskie, życie codzienne średniowiecznych rycerzy, Turniej   Róż

 Rycerskie konkurencje dla każdego 21.00

 Walka przy czarach ognia 22.00

-  Zajęcia edukacyjne dla rodzin 19.00 –22.00                              

-  Zabawa loteryjna 22.30

TRASA MUZEUM W KOPALNI  SOLI

WYSTAWY stałe oraz czasowa „ Pamięć morza” – tylko z wejściówkami

 

Dojazd do Wieliczki: Koleje Małopolskie, MPK 204, 244, 304, nocny 904.                               

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież