Porady dnia

Porady dnia

Aktualności Seniora

Aktualności Seniora

Zdrowie Seniora

Zdrowie Seniora

Pasje Seniora

Pasje Seniora

Dialog międzypokoleniowy

Izabela Krystosiak i Karina Krystosiak

Tu i teraz

Izabela Hejne-Krystosiak (60+) i Karina Krystosiak. Mama i córka z Warszawy, zorganizowały międzypokoleniowe warsztaty improwizacji teatralnej. Postanowiły zaprosić seniorów na scenę. Pokazują, że poczucie humoru może być ponadczasowe i niezależne od wieku.

„Okazało się, że improwizacja tak naprawdę nie ma wieku. Zostały przełamane stereotypy dotyczące osób starszych. Podczas wspólnej pracy powstaje silna więź emocjonalna i super relacje, które ułatwiają komunikację"- mówi Izabela Hejne-Krystosiak.

Izabela Hejne-Krystosiak: Aktywna seniorka na emeryturze. Była organizatorką i uczestniczką zajęć improwizacyjnych dla seniorów a ostatni czas przyniósł jej wiele nowych doświadczeń. Nauczyła się lepiej rozpoznawać swoje potrzeby i emocje oraz łatwiej komunikować się z innymi. Oprócz ciekawej formy spędzania wolnego czasu nawiązała wiele nowych znajomości i przyjaźni. Improwizacja daje Jej nowe możliwość rozwoju osobistego i dużo satysfakcji.

Karina Krystosiak: Jak mówi o sobie - urodzona organizatorka i osoba bardzo aktywna, co jak wspomina - w Jej przypadku stanowi cechę rodzinną. Od ponad trzech i pół roku uczy się i ćwiczy improwizację. Dzięki niej pokonała swoje ograniczenia i bariery. Łatwiej radzi sobie w trudnych sytuacjach, a także ze stresem. Łatwiej nawiązuje kontakty z innymi ludźmi w różnym wieku - to samo chce przekazać seniorom.

 Warszawski projekt improwizacji dla seniorów przygotowujący ich do wspólnego występu na scenie z młodszym pokoleniem. Improwizacja to forma przedstawienia teatralnego bez wcześniej przygotowanego scenariusza, polegająca na interakcji między uczestnikami. Planowane jest utworzenie dwóch grup warsztatowych. Grupa zaawansowana (międzypokoleniowa) będzie doskonaliła swoje umiejętności i rozwijała je pod kątem wspólnego występu na scenie, w tym z dziećmi. Grupa podstawowa, która rozpoczynając przygodę z improwizacją od podstaw, nauczy się radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Zajęcia zwiększą wiarę we własne możliwości uczestników, ułatwią im kontakt z innymi ludźmi, podwyższą samoocenę, wzbogacą krąg znajomych. Podobnie jak w ubiegłym roku seniorzy będą dążyć do wspólnego, międzypokoleniowego występu. Kompetencją jaką chcieliby uzyskać Organizatorzy jest umiejętność opowiadania historii oraz inspirujący dialog międzypokoleniowy.

LOKALNI SENIORZY - ODWAŻNI I Z PASJĄ

Trwa nabór do 12. edycji programu Seniorzy w akcji

Izabela Hejne-Krystosiak i Karina Krystosiak z Warszawy, postanowiły zaprosić seniorów na scenę. W środowisku międzypokoleniowym, organizują warsztaty z improwizacji teatralnej. Pokazują, że poczucie humoru może być ponadczasowe i niezależne od wieku.

Wszystko to dzięki Seniorom w akcji – konkursowi dotacyjnemu skierowanemu do osób 60+.

„Okazało się, że improwizacja tak naprawdę nie ma wieku. Zostały przełamane stereotypy dotyczące osób starszych. Podczas wspólnej pracy powstaje silna więź emocjonalna i super relacje, które ułatwiają komunikację"- mówi Izabela Hejne-Krystosiak.

Już 11 lutego rusza kolejna edycja programu organizowanego przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” oraz Polsko-Amerykańską Fundację Wolności.

Konkurs kierowany jest do osób, które mają pomysł na lokalny projekt społeczny. Zakłada wsparcie unikalnych przedsięwzięć na rzecz społeczności lokalnej, aktywizujących osoby starsze i włączające je w dialog z otoczeniem.

Odważni Seniorzy, modelowe projekty

Organizatorzy liczą na odważne, nietuzinkowe pomysły. Współpraca międzypokoleniowa i trwała aktywizacja seniorów są kluczowe, ale równie ważne jest, aby wypracowane działania stanowiły bazę do realizacji podobnych projektów w przyszłości. Wykorzystując potencjał absolwentów programu budowana jest sieć Animatorów 60+. Dlatego pożądane są osoby, które nie tylko chcą zdobywać nowe umiejętności, ale też gotowe są dzielić się swoją historią i doświadczeniem z innymi.

Konkurs ma przyjazną formułę inkubatora. Uczestnicy otrzymają wsparcie merytoryczne i organizacyjne w trakcie warsztatów i wizyt studyjnych, a także pomoc trenerów z Sieci Latających Animatorów Kultury i Socjologów z Towarzystwa Inicjatyw Twórczych “ę”.

Wypracowaliśmy unikalną formułę programu. Uczestnicy biorą aktywny udział w całym procesie,  od pomysłu do realizacji projektu.”- mówi Maria Adamiec, koordynatorka “Seniorów w akcji”. “Szukamy aktywnych osób 60+, które chcą wprowadzać trwałe rozwiązania ułatwiające funkcjonowanie osobom starszym oraz współpracę międzypokoleniową. Przełamujemy stereotypy związane z wiekiem. Pokazujemy, że i młodzi, i starsi mogą tworzyć grupę i wspólnie pracować na rzecz zmiany społecznej” - dodaje.

Seniorzy – Animatorzy działań lokalnych

U podstaw programu leży chęć odwrócenia dotychczasowego trendu w myśleniu o starości. Autorzy programu chcą dawać seniorom doświadczenie starości odważnej, otwartej, radosnej, produktywnej.

Konkurs pokazuje, że osoby starsze to nie tylko odbiorcy oferty do nich kierowanej, ale także pomysłodawcy i realizatorzy działań w swoich społecznościach. W programie to właśnie osoby starsze pełnią funkcję animatorów działań lokalnych, liderów.

Szczegóły programu

  • O dotację mogą ubiegać się osoby 60+ lub pary międzypokoleniowe (osoba 60+ i osoba pełnoletnia co najmniej 25 lat młodsza) we współpracy z organizacją pozarządową lub instytucją, która pełni rolę podmiotu aplikującego o dotację (np. Uniwersytet Trzeciego Wieku, fundacja, stowarzyszenie, dom kultury).
  • Ze środków konkursu zostanie przyznanych 18-22 dotacji.
  • Uczestnicy mogą zdobyć dotację w wysokości od 8 000 do 15 000 zł.
  • Aby zgłosić się do konkursu, należy wypełnić formularz listu intencyjnego, dostępny na stronie: www.seniorzywakcji.pl od 11 lutego 2019 roku.
  • Składanie listów intencyjnych trwa do 18 marca 2019 roku.

Do tej pory organizatorzy konkursu wsparli ponad 350 projektów w całej Polsce.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież