Garbo, Czyżewska i Miyagawa w kinie Iluzjon

kino_na_wodzieNa rok 2010 przypada podwójna rocznica związana z Gretą Garbo - 105. rocznica urodzin oraz 20. rocznica śmierci. Fakt ten stał się dla Filmoteki przyczynkiem, by przypomnieć tę wielką aktorkę w jej najznamienitszych wcieleniach pochodzących z dźwiękowego okresu jej kariery. Spośród bogatego wachlarza ról, jakie wykreowała w ciągu blisko 20 lat przed kamerą przypadających na przełom okresu niemego i dźwiękowego, wybraliśmy 10 obrazów poczynając od pierwszego dźwiękowca z jej udziałem - Anny Christie z 1930 roku po Dwulicową kobietę z 1941, po którym Garbo zakończyła swą karierę filmową.

W odróżnieniu od innych gwiazd kina niemego, wprowadzenie dźwięku nie załamało kariery boskiej Grety, wręcz przeciwnie – krytyka zachwycona była jej niezwykle głębokim, poetyckim kontraltem. Widzów zaś czarowała królewską doniosłością gestów i spojrzenia. W ILUZJONIE w dniach 6-27 września będzie można zobaczyć także inspirowany życiem najsłynniejszej kobiety-szpiega film Mata Hari, adaptację powieści Lwa Tołstoja – Anna Karenina, czy reklamowaną hasłem „Garbo się śmieje!” – Ninoczkę.

filmoteka_NIEKOCHANA

Oprócz hołdu wielkiej damie X Muzy, ILUZJON we wrześniu pożegna filmowo, zmarłą niedawno, Elżbietę Czyżewską – jedną z najciekawszych osobowości ekranowych lat 60. XX wieku. Znakomita aktorka doskonale radziła sobie zarówno we wcieleniach komediowych (Małżeństwo z rozsądku, Giuseppe w Warszawie), jak i w kreacjach dramatycznych (Niekochana, Walkower). Do swych projektów angażowali ją najwybitniejsi twórcy owego czasu – Skolimowski, Bareja, Wajda. Jej oszałamiającą karierę przerwał wyjazd do USA, gdzie mimo prób nie udało jej się osiągnąć pozycji, jaką miała w Polsce. Poświęciła karierę dla rodziny, ale mimo to na stałe wpisał się w panteon polskich gwiazd filmowych. W dniach 19-28 września będziemy mogli podziwiać 9 diametralnie różnych ekranowych wcieleń aktorki.

filmoteka_ANNA_CHRISTIE_001

Tydzień pomiędzy 11 a 17 września poświęcimy natomiast na podróż na inny kontynent, by zapoznać się z dorobkiem jednego z najwybitniejszych operatorów japońskich – Kazuo Miygawy. Spośród przebogatej spuścizny, nagrodzonego w 1981 roku przez Amerykańską Akademię Filmową nagrodą specjalną za całokształt twórczości, artysty zaprezentujemy 6 filmów, min.: Ukrzyżowanych kochanków i Ulicę hańby – oba w reżyserii Kenji Mizoguchiego, a także Rashomona Kurosawy oraz jeden z najlepszych dokumentów w historii filmu - Olimpiada w Tokio Kon Ichikawy z 1964 roku.

Koniec miesiąca natomiast będzie należał do nowego kina duńskiego. Podczas przygotowanego wraz z Duńskim Instytutem Kultury przeglądu wyświetlimy min.: najnowszy film jednego z czterech sygnatariuszy manifestu Dogma ’95 Kristiana Levringa – Nie bój się mnie. Wstrząsający thiller Sørena Kragh-Jacobsena O czym nie wie nikt oraz inspirowany prawdziwymi wydarzeniami z okresu II wojny światowej dramat – Płomień i cytyna Ole Christiana Madsena.

Po wakacyjnej przerwie do repertuaru kina Iluzjon powracają ILUZJONOWE SPOTKANIA Z KWARTALNIKIEM FILMOWYM. Począwszy od września raz w miesiącu, w każdy ostatni czwartek o godz. 20.00, odbywać się będzie pokaz specjalny filmu poprzedzony wykładem nawiązującym do jednego z artykułów ukazujących się w aktualnym numerze periodyku. W tym miesiącu (23 września) prelekcję do filmu Volkera Schlöndorffa Utracona cześć Katarzyny Blum wygłosi dr Ewa Fiuk, która przybliży widzom „Historię Frakcji Czerwonej Armii i jej filmowe multiplikacje”.

Niezmiennie, w każdą środę o godz. 20.00, zapraszamy na cykl THE BEST OF POLISH MOVIES skierowany do obcokrajowców cykl najważniejszych filmów z kanonu polskiej kinematografii z napisami angielskimi. We wrześniu wyświetlimy jeden z największych hitów kasowych lat 80. – Wielkiego Szu ze znakomitą kreacją Jana Nowickiego. Aktora tego zobaczymy również w ekranizacji prozy Brunona Szulza Sanatorium pod klepsydrą w reż. Wojciecha Hasa. W cyklu tym znalazł się również inspirowany prawdziwymi wydarzeniami, jeden z najciekawszych i najgłośniejszych obrazów ostatnich lat, wyreżyserowany przez Krzysztofa Krauze – Dług oraz Gorączka Agnieszki Holland. Projekt realizowany jest w ramach starań m.st. Warszawy o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

Kino Iluzjon Filmoteki Narodowej

Biblioteka Narodowa, al. Niepodległości 213, wejście A

Bilety do nabycia w kasie kina Iluzjon w cenie 11-12 zł

tel.: 22 646 12 60 (czynny na pół godziny przed pierwszym seansem)