Porady dnia

Porady dnia

Aktualności Seniora

Aktualności Seniora

Zdrowie Seniora

Zdrowie Seniora

Pasje Seniora

Pasje Seniora

Opieka nad osobą niesprawną

rece seniora

Syndrom wypalenia u opiekunów seniorów

dr Joanna Plak

Osoby długotrwale opiekujące się seniorami mogą doświadczać syndromu wypalenia: zawodowego (w przypadku opiekunów niespokrewnionych z seniorem) lub opiekuńczego (w przypadku opiekunów spokrewnionych- członków rodziny).

Jest ono następstwem występowania w życiu opiekuna różnorodnych obciążeń i ciągłego podejmowania licznych wysiłków mających na celu ich zniwelowanie, które jednak nie przynoszą efektów. To prowadzi do wystąpienia samonapędzającego się mechanizmu: poczucie zmęczenia- przerażenie związane z kolejnym dniem pracy w charakterze opiekuna – zwątpienie w swoje kompetencje związane z predyspozycjami do wykonywania pracy opiekuńczej- zmniejszenie poziomu zaangażowania w wykonywane obowiązki- świadomość że wykonywana praca jest coraz gorzej oceniana przez pracodawców- poczucie braku zadowolenia z własnej pracy.

Nim dojdzie do wystąpienia pełnoobjawowego syndromu wypalenia pojawiają się sygnały ostrzegawcze: częste bóle głowy i żołądka, zaburzenia snu, podwyższone ciśnienie, osłabienie, zapadalność na przeziębienia, zmienność nastrojów, obniżenie samooceny, brak wiary w siebie, zmniejszenie wydajności, częste konflikty z podopiecznym, częste nieobecności w pracy.

Do przyczyn wypalenia zawodowego można zaliczyć: ciągły kontakt z ludzkim bólem i cierpieniem, ponoszenie dużej odpowiedzialności za podopiecznego, obciążający tryb życia, konieczność stałej czujności i szybkiego reagowania, nadmierna liczba obowiązków, doświadczanie agresji fizycznej /psychicznej ze strony podopiecznego, niski status zawodowy, niskie zarobki, izolacja społeczna.

Osoby doświadczające syndromu wypalenia zawodowego powinny przede wszystkim skontaktować się z psychologiem, który pomoże im pokonać ciężką sytuację w życiu. Opieka nad osobą niesprawną i wymagającą pomocy jest bardzo obciążająca dla opiekunów. Bez uzyskania fachowego wsparcia mogą oni być niezdolni nie tylko do dalszego sprawowania opieki, ale również do zachowania zdolności do własnej, niezależnej egzystencji.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież